Elbląg: Internetowi oszuści wciąż grasują

2022-02-22 14:29:28(ost. akt: 2022-02-23 14:09:46)

Autor zdjęcia: archiwum

Minione kilka dni pokazało, jak bardzo jesteśmy narażeni na próby wyłudzenia pieniędzy. Próby, które często kończą się właśnie pozyskaniem pieniędzy, lub uzyskaniem dostępu do naszej bankowości internetowej i w konsekwencji kradzieży pieniędzy.
Pierwsza zgłoszona sprawa dotyczyła kradzieży z konta kwoty 9 tysięcy złotych. Sprawca najpierw skontaktował się telefonicznie ze swoją ofiarą, a następnie pod pretekstem transakcji zakupu kryptowalut uzyskał od ofiary dane, które posłużyły mu do zalogowania się na koncie bankowym. Wtedy wyprowadził z niego kwotę ponad 9 tysięcy złotych.

Pewna kobieta zgłosiła na policję sytuację, do której doszło, gdy na pewnym portalu sprzedawała buty. Nieznany sprawca pod pozorem kupna wystawionego obuwia wyłudził od niej poprzez przesłanie formularza dane do logowania się na koncie bankowym. W ten sposób pozyskał z jej konta kwotę 1000 złotych.

Jeszcze inna kobieta zgłosiła, że skontaktowała się z nią para, która podała się za pracowników banku. Pod pozorem zainstalowania na koncie dodatkowego zabezpieczenia wyłudzili od niej dane do logowania się na koncie bankowym. Jak nie trudno się domyślić, z konta zniknęła kwota 1000 złotych.

Policjanci przestrzegają przed wypełnieniem otrzymanych od „kupujących” formularzy. Przekazywaniem jakichkolwiek danych dotyczących naszej bankowości elektronicznej. Sprawcy w ten sposób pozyskują nasze poufne dane a później sami logują się na kontach.

KMP w Elblągu