Czwartek, 2 lutego 2023. imieniny: Kornela, Marii, Mirosławy

Kiedy nastąpi koniec obowiązku noszenia maseczek?

2022-02-23 18:31:00 (ost. akt: 2022-02-23 13:09:40)

Autor zdjęcia: freepik

Początkowo nieśmiało, z lekką niepewnością. Bardziej zdecydowanie, gdy po raz pierwszy nakaz ich noszenia wymusił na Polakach rząd. Maseczki ochronne – to one od ponad dwóch lat są obowiązkowym elementem naszego ubioru w miejscach publicznych.

Prawdopodobnie każdy z nas pamięta pierwsze doniesienia z Chin o tajemniczym, bardzo zaraźliwym wirusie. Oglądając wiadomości z ciekawością, ale i ze strachem przyglądaliśmy się ludziom w maseczkach. Niedługo później ich noszenie także w Polsce stało się codziennością.

Po okresie dwóch latach obowiązkowego noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych rodzi się pytanie, kiedy nastąpi koniec tego wymogu sanitarnego? Obecna sytuacja pandemiczna nie nastraja optymizmem. Jednak coraz częściej słychać głosy ze strony rządu, mówiące o wycofaniu niektórych obostrzeń. Rzecznik ministerstwa zdrowia powiedział, że o rezygnacji z obowiązku noszenia maseczek można pomyśleć, gdy poziom nowych zakażeń będzie mniejszy niż 10 tys.

Nie ulega wątpliwości, że wielu z nas jest już zwyczajnie zmęczonych noszeniem maseczek ochronnych. Pomimo nadal obowiązującego nakazu zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych, już teraz wiele osób nie stosuje się do tego wymogu. Jest oczywiście również sporo ludzi, którzy noszą maseczki od początku trwania pandemii, i nie zamierzają z nich rezygnować, nawet jeśli nie będzie już takiego obowiązku.

A co na temat noszenia maseczek myślą zapytani przez nas lokalni mieszkańcy?


— Maseczka to jedna z najprostszych dostępnych form profilaktyki transmisji wirusa, który przenosi się droga kropelkową. Jako przyszły lekarz, kieruję się przede wszystkim doniesieniami medycznymi, a te mówią, iż przeciętna maseczka chirurgiczna jest tak skonstruowana, aby zatrzymywała od 30 do 80 proc. drobnoustrojów. Jeśli zatem istnieje potwierdzona naukowa forma ochrony, to według mnie należy ją stosować, przynajmniej w tych najbardziej ryzykownych sytuacjach jak np. stojąc w tłumie — mówi Ola, studentka ostatniego roku medycyny.

I dodaje — Z pewnością dalej będę obserwowała sytuację epidemiologiczną i jeśli statystyki wciąż będą dla mnie niepokojące, będę sięgała po maseczkę w zatłoczonych miejscach. Myślę, że pandemia uświadomiła zarówno mi, jak i innym, że warto stosować maseczki również w innych infekcjach dróg oddechowych, czy podczas przeziębienia, by ograniczyć rozprzestrzenianie się drobnoustrojów. Zatem właśnie w takich przypadkach także będę decydowała się na stosowanie maseczki.

Nasz następny rozmówca ma podobną opinię na temat noszenia maseczek.

— Prawidłowe zakrywanie nosa i ust zmniejsza rozprzestrzenianie się wirusa, co również wpływa na zmniejszoną ilość zakażeń. Sądzę, że noszenie maseczek w zamkniętych miejscach publicznych powinno mieć miejsce oraz być respektowane przez wszystkich — mówi pan Dawid, pracownik biurowy.

— Jeżeli odgórny zakaz noszenia maseczek zostanie zniesiony, a sytuacja pandemiczna pozwoli na nienoszenie maseczki, wtedy nie będę jej zakładał. Jednak jeżeli ilość zakażonych będzie spora, wtedy będę nosił maseczkę w pomieszczeniach zamkniętych — wytłumaczył nasz rozmówca.

A jakie jest Wasze zdanie w sprawie noszenia maseczek ochronnych? Czy będziecie nosili je dalej, jeśli nie będzie to już wymagane? Zapraszamy do udziału w naszej sondzie i dyskusji.

Czy będziesz nosić maseczkę ochronną w miejscach publicznych, jeśli nie będzie to już obowiązkowe?
pokaż wyniki »

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. jancio #3094241 | 79.124.*.* 3 mar 2022 18:30

    dlaczego psy nie ścigają uciekinierów z Ukrainy za brak kagańca w miejscach takich jak dworzec kolejowy , który jest obiektem zamkniętym...takim postępowaniem psy dążą do eskalacji napięć między Polakami i Ukraińcami

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Dorota #3093076 | 46.205.*.* 23 lut 2022 07:31

    Dlaczego kłamiecie?! Przecież nigdy nie było i nadal nie ma obowiązku noszenia ściery na twarzy. Maseczki nie chronią przed wirusem!!! A więc nie jest to ani zdrowe ani obowiązkowe. Sądy masowo umarzają i oddalają wnioski tych politycznych psów o ukaranie obywateli za brak ściery.

    Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz