Na co zwrócić uwagę wybierając pakiet medyczny?

2022-02-23 07:18:57(ost. akt: 2022-02-23 07:19:43)   Artykuł sponsorowany
Pakiety medyczne nabrały w ostatnich latach dużej popularności zarówno w dużych miastach jak i skupiskach średniej wielkości, Warszawa, Łódź, Gdańsk, Poznań czy Olsztyn – niezależnie od lokalizacji, mieszkańcy coraz częściej rozważają zakup własnych abonamentów medycznych. Często to świadczenia zapewniane przez pracodawców – nie brak jednak również przypadków, gdy to np. osoby wolnych zawodów decydują się na tego rodzaju pakiet usług. Co powinno zwrócić szczególną uwagę podczas analizowania ofert z abonamentami medycznymi?
Prywatne pakiety zdrowotne łączą to, co z perspektywy pacjenta jest szczególnie ważne: dostęp do lekarzy-specjalistów, badania diagnostyczne oraz – w razie potrzeby – określone zabiegi. W tym kontekście wybór optymalnego pakietu jest niemałym problemem. W sytuacji, gdy – jak pokazuje przykład MedicCentre.pl, platformy do zamawiania pakietów online – oferty obejmują kilkadziesiąt różnych wariantów, bardzo ważne stają się szczegóły.

Czym różnią się prywatne pakiety medyczne?
Podstawowa różnica w ich zakresie to zestawienie oferowanych usług. Nie należy tego rozumieć wyłącznie jako sam dostęp do lekarza specjalisty. Ważne są też badania diagnostyczne czy czas reakcji placówki zdrowia na zgłoszone problemy z samopoczuciem.

Kluczową cechą jest liczba lekarzy-specjalistów, do których dostęp gwarantuje dany pakiet medyczny. Tu warto stosować prostą zasadę: im jest on większy, tym korzystniej dla potencjalnego pacjenta. Różnice cen poszczególnych pakietów są relatywnie niewielkie – za to diametralnie większe są potencjały poszczególnych opcji. Może okazać się, że pakiet droższy o kilkadziesiąt procent zapewnia kilkakrotnie większą liczbę lekarzy-specjalistów. W takiej sytuacji okazuje się więc np. prywatna opieka medyczna w Olsztynie w tej opcji będzie zdecydowanie bardziej opłacalna.

Warto też pamiętać, że podstawowe pakiety zdrowotne zapewniają dostęp do standardowych specjalistów. Jeśli dana osoba ma określone problemy zdrowotne i chce regularnych spotkań konsultacyjnych z konkretnym medykiem, warto sprawdzić czy dana oferta obejmuje jego usługi. Tu znów widać korzyści, jakie dają pakiety medyczne prywatnie - im jest on większym, tym większa jest pewność, że w razie problemów uda się szybko zaaranżować spotkanie z określonym specjalistą.

Szybkość umówienia wizyty lekarskiej
Niewątpliwie wiele osób decyduje się na prywatne pakiety medyczne ze względu na szybki dostęp do lekarzy. To jedno z kryteriów, jakie musi spełniać opieka lekarska – pacjent lub chory nie może czekać tygodniami na to, aż będzie miał okazję ustalić z lekarzem ścieżkę leczenia. Prywatne pakiety medyczne określają konkretnie maksymalny czas, w jakim musi dojść do konsultacji – to zazwyczaj kilka dni. Jak wynika z doświadczeń na rynku w Olsztynie, tak szybka reakcja na problemy zdrowotne w przypadku innych dróg leczenia nie jest możliwa.

Rozbudowane pakiety diagnostyczne
Konsultacja lekarska – nawet z wybitnym specjalistą – da zapewne niewiele, jeśli nie została odpowiednio wsparta wcześniejszą diagnostyką. Warto pamiętać, że prywatne pakiety są ściśle powiązane z bardzo szerokim zestawieniem tego rodzaju usług. Dzięki temu można każdego chorego poddać szybkiej ścieżce badań – od prześwietleń po analizy laboratoryjne. To jedna z najbardziej docenianych korzyści jakie dają prywatne pakiety medyczne – warto w tym względzie zadbać właśnie o maksymalne rozszerzenie usług diagnozy i laboratoriów.

Sieć placówek medycznych
Bardzo ważna jest – co podkreśla platforma MedicCentre.pl – gęstość sieci placówek medycznych, w których może leczyć się pacjent. Wynika to z codzienności, w jakiej żyją menedżerowie, dyrektorzy, członkowie zarządu, prezesi i właściciele firm. Są mobilni – pracują często zdalnie, a swoje zadania wykonują z różnych lokalizacji.

Nie mogą być więc z założenia ściśle przyporządkowani do jednej przychodni – ich ewentualne problemy ze zdrowiem muszą być rozwiązywane zarówno w Olsztynie, na Podlasiu jak i Podkarpaciu czy Dolnym Śląsku. Stąd – wybierając prywatny pakiet medyczny – dobrze jest sprawdzić, jak wygląda zasięg terytorialny konkretnej sieci usług medycznych.

Korzyści płynące z pakietów
Choć najczęściej analizuje się oferty pakietów pod kątem jednej osoby, warto spojrzeć na to zdecydowanie szerzej. Poszerzenie ich do wersji rodzinnej – zaplanowanej np. dla układu 2+2 – bywa tylko nieznacznie droższe, a pozwala objąć świadczeniami prywatnymi również żonę lub męża, a także dzieci. Firmy zapewniające prywatne pakiety medyczne oferują też ich szczegółowe warianty pod kątem określonych grup osób – np. przeznaczone dla osób starszych czy obciążonych konkretnymi schorzeniami.

Ograniczenia związane z pakietami
Wybierając pakiet trzeba też pamiętać o rygorach wprowadzanych przez operatorów. Znajdują się one m.in. w wewnętrznych zapisach regulaminowych. Dotyczą one m.in. okresów karencyjnych. Ważne jest również uważne zweryfikowanie kwestii wieku – firmy zapewniające prywatne pakiety medyczne oferują je do określonej górnej granicy wieku. Stąd ważne jest, by przed podjęciem decyzji i podpisaniem umowy przeanalizować nie tylko ofertę, ale też detale uwzględnione w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia czy wewnętrznych regulaminach.