Elbląg solidarny z Ukrainą

2022-02-25 11:52:00(ost. akt: 2022-02-25 11:54:38)

Autor zdjęcia: pixabay

Elbląscy radni podczas nadzwyczajnej sesji byli jednogłośni. Przyjęli wspólne dla Rady Miejskiej i prezydenta stanowisko potępiające agresję Federacji Rosyjskiej i oddali komplet głosów opowiadających się za pomocą dla mieszkańców Ukrainy.
W swoim stanowisku elbląska Rada Miejska i prezydent Witold Wróblewski zaznaczają: — 24 lutego 2022 to data, która odciśnie swoje piętno na kartach nowożytnej historii Europy. Tego dnia, nad ranem, Federacja Rosyjska dokonała kolejnego aktu agresji na Ukrainę. Zarówno Rosja, jak i Ukraina są państwami członkowskimi Organizacji Narodów Zjednoczonych. Organizacji, która ma stać na straży pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego. Agresywne działania Federacji Rosyjskiej, zagrażające integralności terytorialnej Ukrainy łamią podwaliny Karty ONZ.

I oświadczają: — W obliczu zagrożenia niepodległości, bezpieczeństwa mieszkańców i naruszania integralności terytorialnej naszych sąsiadów nie możemy pozostać obojętni. Imperialna polityka Federacji Rosyjskiej i rozpoczęcie konfliktu zbrojnego budzi nie tylko nasz stanowczy sprzeciw, ale również niepokój o bezpieczeństwo Polski i całej Europy. Jako naród polski pamiętamy, czym jest walka o niepodległą, demokratyczną ojczyznę i jakie skutki niesie za sobą wojna. Zbrojny konflikt jest najgorszym złem, jakie może spotkać człowieka. To cierpienie, rozpacz i brak poczucia bezpieczeństwa, na które nie ma w nas zgody. W tych ciężkich chwilach wyrażamy swoje wsparcie i solidaryzujemy się z narodem ukraińskim oraz mieszkańcami naszego partnerskiego miasta Tarnopol. Deklarujemy także pomoc dla Ukraińców broniących swojej niepodległości.

Prezydent Witold Wróblewski powiedział, że jest w stałym kontakcie z miastem partnerskim Elbląga.

— Sytuacja jest trudna, sporo ludzi opuszcza Tarnopol i będzie im potrzebne wszelkie możliwe wsparcie — uruchomiłem na ich rzecz zbiórkę materialną — poinformował podczas nadzwyczajnej sesji. Według jego zapowiedzi, osoby, które miałyby zostać przyjęte w Elblągu to głównie kobiety, dzieci i osoby starsze. Mężczyźni — jak mówił Wróblewski — będą bronić swojego kraju.

Druga uchwała dotyczy przesunięcia 200 tysięcy złotych z obsługi finansowej zadłużenia miasta do wydatków zarządzania kryzysowego i przeznaczyć je na zapewnienie żywności i materiałów medycznych osobom, które przyjadą do Elbląga.

— Mam już odzew od wielu przedsiębiorców, którzy chcą się włączyć do pomocy — przyłączyć się może każdy. W Tarnopolu jest kłopot ze wszystkim — ludzie nie mają pieniędzy i żywności, jest bardzo wysoka inflacja, brakuje im środków medycznych — tak to wygląda — powiedział Witold Wróblewski.

I podsumował: — Dla mnie agresja zawsze wiąże się ze złem. My — jako Polacy — doświadczyliśmy już agresji i sami wiemy, czym dla Polaków była i jest wolność.

Na 12 zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego.