środa, 29 marca 2023. imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Elbląg: Mieszkańcy chcą pomóc rodzinom z Ukrainy

2022-02-26 09:03:24 (ost. akt: 2022-02-26 10:11:38)

Autor zdjęcia: pixabay.com

W elbląskiej Hali Sportowo-Widowiskowej MOSiR działa całodobowy punkt przyjęcia uchodźców. Otrzymają tam pomoc tłumacza i zostaną skierowani do miejsc tymczasowego pobytu. Pomoc oferują też sami mieszkańcy.

Podczas posiedzenia Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego omówione zostały procedury przyjmowania, zakwaterowania, zaprowiantowania pierwszych osób, które mogą przybyć do Elbląga praktycznie w każdej chwili — informował w piątek Witold Wróblewski.

— Od dziś przez cały weekend będzie działał całodobowy punt przyjęcia uchodźców. Będzie się on mieścił w Hali Sportowo-Widowiskowej MOSiR, przy al. Grunwaldzkiej 135. W punkcie tym uchodźcy otrzymają pomoc tłumacza, zostaną zarejestrowani i skierowani do konkretnych miejsc pobytu tymczasowego, które zostały przygotowane przez elbląski samorząd — przekazał prezydent Elbląga.

I dodał: — Prosimy więc mieszkańców oraz służby, którzy mają, bądź będą mieli kontakt z obywatelami Ukrainy o przekazanie informacji, aby osoby te kierowały się do hali przy al. Grunwaldzkiej. Elbląski samorząd będzie również organizował zbiórkę rzeczową dla mieszkańców Ukrainy, w tym dla mieszkańców partnerskiego miasta Tarnopol. O szczegółach zbiórki i rzeczach, które będą zbierane, będziemy informować w poniedziałek. Jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami Tarnopola, kierowana pomoc będzie dotyczyła konkretnych potrzeb zgłaszanych nam przez mieszkańców tego miasta.

Pomoc deklarują lokalni mieszkańcy.


— Chcemy pomóc rodzinom, które przybywają z Ukrainy do Polski i szukają darmowego noclegu: mamy do dyspozycji 1 pokój dla 5- osobowej rodziny i 1 pokój dla 3-osobowej z łazienkami i kuchnią, dostępne od poniedziałku. — przekazuje Ziołowy Dzbanek — zagroda edukacyjna z miejscowości Sąpy w gminie Młynary.

Gabriela Zimirowska z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Elblągu przekazała za pośrednictwem elbląskiej grupy pomocowej Widzialna Ręka , że na poniedziałek zaplanowano w Elblągu spotkanie w sprawie skoordynowania działań dotyczących pomocy rodzinom z Ukrainy.

— Z uwagi na tragiczne wydarzenia na Ukrainie i konieczność wsparcia dla obywateli tego kraju zapraszamy do nawiązania współpracy i skoordynowania wspólnych działań pomocowych na terenie miasta Elbląga — napisała Gabriela Zimirowska.

I dodała: — W imieniu Elbląskiego Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej zapraszamy na spotkanie w dniu 28 lutego o godzinie 15.00 w pokoju numer 19 przy ul. Związku Jaszczurczego 17, w celu ustalenia możliwej do zaoferowania pomocy i skoordynowania działań. Liczymy na waszą obecność. Będziemy starali się na bieżąco dodawać najważniejsze informacje dotyczące całej akcji.