PWSZ zmienia się w akademię i prezentuje nowe kierunki studiów

2022-03-01 15:57:43(ost. akt: 2022-03-01 17:53:39)

Autor zdjęcia: PWSZ Elbląg

We wtorek 1 marca w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu odbyło się spotkanie z okazji nadania nowej nazwy uczelni. Podczas uroczystości zaprezentowano także nowe logo, godło i kierunki studiów.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu zmianę swojej nazwy zawdzięcza nowym przepisom. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 stycznia 2022, 9 publicznych uczelni zawodowych zostało wyróżnionych w ten sposób.

21 września 2021 Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu – przypomnijmy – złożyła wniosek do Ministerstwa Edukacji i Nauki o zmianę nazwy uczelni na Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu. 21 października 2021 MEiN poinformowało o pozytywnej weryfikacji spełniania przez uczelnię warunków w zakresie używania wnioskowanej nazwy.

W uroczystości brali udział m.in. wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Miron Sycz, prezydent miasta Witold Wróblewski, przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk, były wojewoda elbląski Władysław Mańkut, przedstawiciele Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Wraz z nowym otwarciem uczelni przedstawiono odświeżoną ofertę edukacyjną. Studenci Akademii Nauk Stosowanych będą mogli kształcić się na nowych kierunkach studiów. Będą to kosmetologia oraz kryminologia i zapobieganie patologiom społecznym.

Trwają również intensywne prace nad uruchomieniem kierunku biznes cyfrowy, business english, a także filologii angielskiej drugiego stopnia. Modernizowana jest baza dydaktyczna. Rusza nadbudowa Centrum Kompetencji Społecznych. Akademia już za rok będzie dysponowała nowoczesnymi laboratoriami.

Środki inwestycyjne, które pozyskała uczelnia, będą przeznaczane na rozbudowę bazy w nowym obszarze-w zakresie sztucznych inteligencji. Będzie ona służyła badaniom z tego obszaru. Uczelnia chce też otworzyć w przyszłości nowy kierunek także w tej dziedzinie.

Przedstawiono też nowe symbole uczelni-godło i logo. Godło znajdzie się na sztandarze, a także dyplomach absolwentów. Jest wzorowane na średniowiecznej pieczęci elbląskiej, zawierającej elbląską kogę. Nawiązuje do historii Elbląga-miasta Hanzy otwartego na współpracę międzynarodową, miasta o tradycjach morskich, do których współczesny Elbląg zaczyna aspirować. Rozpostarty żagiel wskazuje na dynamiczne zmierzanie do przyszłości-wypływając na szerokie wody.
Nowe godło uczelni, nawiązujące do tradycji morskich Elbląga
Fot. RM Elbląg
Nowe godło uczelni, nawiązujące do tradycji morskich Elbląga


Nowe logo jest akronimem nazwy uczelni. Wygląda dość futurystycznie - wskazuje otwartość akademii na nowoczesność. Będzie podstawowym elementem systemu identyfikacji wizualnej Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu.
Nowe logo uczelni
Fot. PWSZ
Nowe logo uczelni


Praktyczny wymiar studiów-to motto przewodnie Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu. Nauki stosowane mają służyć rozwiązywaniu praktycznych problemów.

Podniesienie rangi uczelni do poziomu Akademii Nauk Stosowanych z pewnością pomoże w rozwoju i większej promocji uczelni — mówił Witold Wróblewski.

Głos zabrał także Antoni Czyżyk.

— Dzisiejsza uroczystość jest ważna i podniosła. Jednak nie można nie zauważyć, że kilka dni temu rzeczywistość europejska uległa diametralnej zmianie. W tym momencie szczególnie powinniśmy doceniać to, że nasi studenci mogą uczyć się w wolnym, demokratycznym kraju-mogą rozwijać swoje pasje, zainteresowania i wkraczać w dorosłe życie bez żadnych ograniczeń i zagrożeń — mówił przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.

I dodał: — Dzisiejsza rzeczywistość dobitnie pokazuje, jak wielką rolę odgrywa kształcenie przyszłych pokoleń. Społeczeństwo, które jest wykształcone, ma otwarty umysł i szerokie horyzonty jest dużo mniej podatne na wszelkiego rodzaju propagandę. Umie w sposób świadomy oceniać to, co wokół niego się dzieje.