Kongres Marzycielek w Elblągu. Agata Zbylut i Iwona Demko otworzą wystawę w Galerii EL

2022-03-02 14:32:17(ost. akt: 2022-03-02 11:02:05)

Autor zdjęcia: GEL

Wystawa, która w związku z pandemią przekładana była od dwóch lat, w końcu się odbędzie. Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na Kongres Marzycielek, podczas którego dwie wyjątkowe artystki zaprezentują swoje spojrzenie na elbląskie formy przestrzenne.
Pierwszy raz przyjechałyśmy do Elbląga na zaproszenie Kariny Dzieweczyńskiej, kuratorki Galerii El, aby przygotować projekt wspólnej wystawy. Siedziałyśmy w biurze i oglądałyśmy publikacje. W jednej z nich, obok dokumentacji rzeźb, znalazły się również prywatne zdjęcia elblążanek i elblążan z lat 60. i 70. Obie jako artystki posługujemy się fotografią, więc od razu spodobał nam się pomysł, by powtórzyć zdjęcia z minionych lat, kiedy formy przestrzenne były traktowane bardziej bezpośrednio – mówiła Agata Zbylut w rozmowie z nami w lipcu 2020.

I wyjaśniała: — Awangardowe myśli i idee zazwyczaj trudniej komunikują się ze społeczeństwem. Odbiorcom często może się wydawać, że rozumieją lepiej takie rzeźby, które przedstawiają coś znanego, konkretną postać, czy wydarzenie. Trudniej natomiast jest im zrozumieć abstrakcję. Materialnie zaś te formy przypominają elementy DIY (do it yourself — zrób to sam — przyp. red.), które w tamtym czasie wiele osób wyczarowywało sobie na swoich podwórkach. Czyli z jednej strony idea rzeźb może była odległa, ale materia była już oswojona. Dlatego osoby ze zdjęć zachowywały się w stosunku do tych form w bardzo przyjacielski sposób — podchodziły do nich, dotykały — zapominając o tym wyuczonym dystansie, który nie pozwala nam dotykać dzieł sztuki. Stwierdziłyśmy, że fajnie będzie powtórzyć te sytuacje, ale angażując w to nowoczesne sposoby funkcjonowania zdjęć, które zamiast w domowych albumach, bardzo często są publikowane na portalach społecznościowych.

— Kiedy zobaczyłam elbląskie formy przestrzenne, to właśnie z nimi chciałam pracować. Karina opowiadała nam o tym, że te prace tak wrosły w otoczenie elblążanek i elblążan, że prawie ich już nie zauważają. Archiwalne zdjęcia są jednak naprawdę urzekające, widać na nich kontakt ludzi z formami przestrzennymi — zaznaczała za to Iwona Demko.

Obie artystki zostały zaproszone do Galerii EL w 2018.
— Urzekła je zamieszczona w jubileuszowej publikacji dotyczącej 50-lecia I Biennale Form Przestrzennych galeria czarno-białych zdjęć z lat 60. i początku lat 70. XX w., ukazujących mieszkanki i mieszkańców Elbląga, fotografujących się przy powstałych podczas Biennale formach przestrzennych. Odświętne ubrania i wyszukane pozy sugerują, że zdjęcia zostały w większości wykonane podczas niedzielnych spacerów — przekazują organizatorzy wystawy.

Agata Zbylut i Iwona Demko postanowiły powtórzyć sytuacje z minionych lat.
— Archiwalne czarno-białe zdjęcia, odnalezione przez Karinę Dzieweczyńską i opublikowane w jubileuszowym katalogu, przedstawiają ludzi szczęśliwych. Dokładnie tak wyglądały domowe albumy w epoce fotografii analogowej i tak zazwyczaj wyglądają dzisiaj nasze kolekcje zdjęć umieszczone na profilach społecznościowych. To w najprostszej linii przodkowie współczesnych selfie. Dlatego do współpracy przy projekcie zapraszamy współczesne marzycielki — instagramowe i facebookowe influencerki i influencerów oraz wszystkich tych, którzy są aktywni w mediach społecznościowych. Chciałybyśmy, chociaż na chwilę, powrócić do mody na fotografowanie się z rzeźbami i umieszczanie tych zdjęć na własnych profilach z wpisem #KONGRESMARZYCIELEK — przekazywały artystki.

A zainicjowany przez nie w 2019 projekt, przerodził się w kilkuletnią współpracę z Galerią EL. Iwona Demko i Agata Zbylut chętnie odwiedzały w tym czasie Elbląg, fotografując się ze wszystkimi obiektami rzeźbiarskimi należącymi do Otwartej Galerii Form Przestrzennych. Przy okazji zachęcały do tego samego lokalną społeczność i inspirowały do odkrycia form na nowo.

Podsumowaniem projektu jest wystawa, której wernisaż już w czwartek 3 marca o 18 w Galerii EL. Ekspozycja składa się z trzech grup zdjęć — tych, na których artystki sfotografowały się przy wszystkich formach przestrzennych, selfie z formami zamieszczone w mediach społecznościowych i oznaczone #KONGRESMARZYCIELEK oraz nadesłanych przez mieszkańców i mieszkanek archiwalnych zdjęć przedstawiających ich na tle elbląskich obiektów.
Wystawę będzie można oglądać w Elblągu do 24 kwietnia.