Siedmiokrotny wzrost zainteresowania służbą w WOT

2022-03-04 10:31:11(ost. akt: 2022-03-03 22:45:58)

Autor zdjęcia: WOT

Wojska Obrony Terytorialnej odnotowują olbrzymie zainteresowanie służbą wojskową. W stosunku do czasu przed inwazją Rosji na Ukrainę WOT odnotowuje siedmiokrotnie większe zainteresowanie ze strony ochotników.
Napad Rosji na Ukrainę wyzwolił w Polakach olbrzymie zainteresowanie służbą wojskową. Spektakularne sukcesy tamtejszej obrony terytorialnej spowodowały zmianę postrzegania naszych Wojsk Obrony Terytorialnej. Duża część społeczeństwa zrozumiała rolę WOT, siłę jej terytorialności, ducha walki i przekonała się, że lekka piechota rzeczywiście potrafi efektywnie walczyć z czołgami.

Czym są Wojska Obrony Terytorialnej?


Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. Żołnierze WOT mają te same prawa i obowiązki co żołnierze innych rodzajów sił zbrojnych. W WOT można pełnić służbę zawodową (dotyczy ok. 15% żołnierzy) oraz ochotniczą – tzw. terytorialną służbę wojskową, ta forma służby zapewnia możliwość pogodzenia dotychczasowej aktywności zawodowej, szkolnej czy akademickiej z pełnieniem służby wojskowej. Szkolenie ochotników w WOT odbywa się w formie rotacyjnej w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu w weekendy. Średnia wieku żołnierzy WOT to 32 lata. Co piąty żołnierz WOT jest kobietą. Wojska Obrony Terytorialnej liczą dziś 32 000 żołnierzy. Struktury WOT funkcjonują w każdym województwie.

Dlaczego warto zostać naszym żołnierzem?


Dla samorealizacji i podnoszenia swoich kwalifikacji, budowaniu przyszłości dzięki zbilansowaniu życia osobistego ze służbą, oraz korzyści finansowych. Każdy żołnierz terytorialnej służby wojskowej otrzymuje uposażenie za każdy dzień służby, jest ono nieopodatkowane. Ponadto żołnierzowi może być przyznany dodatek funkcyjny i motywacyjny oraz nagrody finansowe. Terytorialsi korzystają ze zniżek na przejazdy środkami komunikacji publicznej i PKP oraz tańsze paliwo na stacjach Orlen. Każdy żołnierz WOT ma możliwość korzystania z szerokiej oferty kursów doskonalących i kwalifikacyjnych oraz posiada otwartą ścieżkę kariery poprzez kurs podoficerskie i oficerskie.

Aby zostać żołnierzem, należy spełnić kilka podstawowych zasad: trzeba być pełnoletnim, mieć polskie obywatelstwo, być zdrowym i niekaranym. Nie można także pełnić służby w innych rodzajach wojsk czy niektórych służbach mundurowych. Pełne wyszkolenie terytorialsa trwa trzy lata.

WOT

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ambroży #3094482 | 79.124.*.* 6 mar 2022 16:26

  chłopakom śpieszy się do tego , aby byli gnojeni z powodu odmowy przyjęcia cudownej szczypawki

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Paul Msrk #3094410 | 83.23.*.* 5 mar 2022 14:03

  Już jutro sowieccy mordercy mogą przyjść by zabić wasze dzieci matki ojców i braci jak obecnie na Ukrainie.To wspaniale że duch oporu sprawiedliwości bohaterstwa Polaków nie umarł.Obroń swą rodzinę i Ojczyznę.Innego wyjścia nie masz !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Paul Msrk #3094409 | 83.23.*.* 5 mar 2022 14:03

  Już jutro sowieccy mordercy mogą przyjść by zabić wasze dzieci matki ojców i braci jak obecnie na Ukrainie.To wspaniale że duch oporu sprawiedliwości bohaterstwa Polaków nie umarł.Obroń swą rodzinę i Ojczyznę.Innego wyjścia nie masz !!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Polak #3094379 | 46.205.*.* 4 mar 2022 23:23

   Taa, gazeta ruska albo żydowska prawdę ci powie. Przeczytaj i zrób odwrotnie.

   odpowiedz na ten komentarz

  2. nick #3094306 | 5.184.*.* 4 mar 2022 11:07

   Tak jest zainteresowanie chyba zwolnieniami L4 panika wśród terytorialsów.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)