Earth Day Everyday: Bażantarnia w twoich rękach!

2022-03-17 20:00:00(ost. akt: 2022-03-17 14:48:57)
Od lewej: Kamila, Mirella, Klaudia i Laura

Od lewej: Kamila, Mirella, Klaudia i Laura

Autor zdjęcia: Michalina Rucińska

Sprzątanie rozpocznie się o 9 i będzie trwać do 16. Na polanie, na wiacie “Irenka” będzie można znaleźć stanowisko z przygotowanymi workami na śmieci, rękawiczkami jednorazowymi oraz nagrodami, na które będzie można wymienić zebrane śmieci.
Jesteśmy grupą licealnej młodzieży z Elbląga, a naszym głównym celem jest zwiększenie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Prowadzimy prelekcje dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przeprowadzamy wywiady z ekologami i organizacjami ds. ekologii, prowadzimy badania ankietowe dot. praktyk ekologicznych w gospodarstwach domowych, a 19 marca organizujemy akcję sprzątania lokalnego parku leśnego “Bażantarnia”, pod nazwą “Bażantarnia w Twoich rękach” — przekazują licealistki z Elbląga.


I wyjaśniają: — Podczas sprzątania uczestnicy będą zbierać śmieci samodzielnie, a w ramach motywacji za każdy zebrany worek zapewniamy nagrody rzeczowe dla uczestników akcji, takie jak eko gadżety, książki czy bony na pizzę w lokalnych restauracjach. Dodatkowo, na szlakach leśnych i w pobliżu naszego stanowiska będą rozmieszczeni wolontariusze z workami oraz rękawiczkami.

Zbliża się wiosna, niedługo każdy z nas, z chęcią odwiedzi, nasz czysty, lokalny park leśny — właśnie dlatego razem powinniśmy zadbać o naszą “Bażantarnię”.


— Śmieci nie niszczą jej uroku wyłącznie wizualnie — ma to również bardzo niekorzystny wpływ na naszą planetę. Toksyczne substancje, które się w nich znajdują, przedostają się do gleby i wód gruntowych, co doprowadza do zanieczyszczeń wód, zarówno podziemnych, jak i powierzchownych. Rozkładające się śmieci wytwarzają zapachy przyciągające zwierzęta, które często mylą je z jedzeniem, materiałem budulcowym gniazd czy nawet się przez nie kaleczą — przekazuje ekipa Earth Day Everyday.

I podsumowuje: — To właśnie dlatego celem wydarzenia “Bażantarnia w Twoich rękach” jest oczyszczenie lasu z jak największej ilości śmieci, jak tylko się da. To świetne połączenie pożytecznego z zabawą, a dla zaangażowanych zbieraczy czekają atrakcyjne nagrody.

Fot. Earth Day Eeryday