Czwartek, 2 lutego 2023. imieniny: Kornela, Marii, Mirosławy

Elbląg: Czy legenda o Piekarczyku jest prawdziwa? Pokaz średniowiecznego kowalstwa

2022-03-08 19:17:41 (ost. akt: 2022-03-08 19:39:52)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Czy legenda o Piekarczyku jest prawdziwa? Dziś można było się o tym przekonać. Z okazji 501. rocznicy obrony Elbląga, w której według legendy główną rolę odgrywał słynny Piekarczyk, pod Bramą Targową odbył się pokaz średniowiecznego kowalstwa i próba przecięcia liny łopatą.

Według legendy — przypomnijmy — w 1521 roku Krzyżacy postanowili napaść na Elbląg. A kiedy chcieli wedrzeć się na teren miasta, dzielny Piekarczyk przeciął swoją piekarską łopatą grube sznury, na których wisiała dębowa krata znajdująca się w bramie. Sznury zaczęły pękać i krata w końcu osunęła się na dół. Dzięki temu Krzyżacy odstąpili od murów miasta.


Piekarczyk stał się symbolem Elbląga, a jego podobizna zdobi tutejszą Starówkę. Rzeźba stanęła tuż obok Bramy Targowej 30 września 2006 roku. Autorem mierzącego 160 centymetrów pomnika jest Waldemar Grabowiecki z Gdańska.

8 marca - obchodzimy 501. rocznicę obrony Elbląga przed Krzyżakami, w której - według legendy - główną rolę odegrał słynny Piekarczyk.

Nawiązując do tych wydarzeń w godzinach 12-14 w okolicach Bramy Targowej Muzeum Archeologiczno-Historyczne zorganizowało pokaz okuwania łopaty piekarskiej.


Podczas prezentacji drewniany przyrząd został okuty przy wykorzystaniu średniowiecznych technik kowalskich i narzędzi z epoki. Po wykonaniu repliki odbyła się próba cięcia liny przy jej użyciu.