Sobota, 10 grudnia 2022. imieniny: Danieli, Bohdana, Julii

Elbląg: Mieszkania komunalne nie dla uchodźców

2022-03-09 11:45:42 (ost. akt: 2022-03-09 11:54:53)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP

W środę 9 marca w elbląskim ratuszu odbyła się konferencja prasowa. Podczas spotkania włodarz Elbląga zdementował dochodzące do niego sygnały o oferowaniu mieszkań z zasobów miasta dla uchodźców przybywających z Ukrainy.

W niedzielę 13 lutego – przypomnijmy – w Elblągu zwołane zostało posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Spotkanie dotyczyło sytuacji na Ukrainie. Elbląg – podobnie jak wiele innych miast – zadeklarował przyjęcie potencjalnych uchodźców z Ukrainy.

— Zgodnie z wykazem obiektów przeznaczonych dla cudzoziemców, który ujęty został w Wojewódzkim Planie Zarządzania Kryzysowego, w Elblągu mamy 420 miejsc w czterech salach gimnastycznych przy elbląskich szkołach, które uruchomione mogłyby zostać w pierwszej kolejności do zakwaterowania uchodźców — tłumaczył Urząd Miejski w Elblągu.

Miasto zadeklarowało 420 miejsc, uwzględniając możliwości komunalne, ale nie były to mieszkania a zasoby lokalowe, wyznaczone w czterech szkołach. Są to miejsca będące w pogotowiu na tak zwaną falę uchodźców przekraczającą zwykłą normę.

— Nikt z osób, które przyjechały z Ukrainy, nie otrzymał mieszkania komunalnego. Niektórzy myślą, że nie zasiedlamy mieszkańców, tylko uchodźców — jest to nieprawda — oświadczył Witold Wróblewski.

I dodaje: — Jeśli miasto mówi o mieszkaniach dla uchodźców — ma na myśli mieszkania prywatne, oferowane przez ludzi dobrej woli.

Urząd Miejski W Elblągu w sprawie zakwaterowania rozmawiał już z wojewodą: — Wskazaliśmy mu dawny hotel Elzam. Niedługo nastąpi jego sprzedaż, ale jest możliwość udostępnienia tego miejsca — syndyk wyraził akceptację. To jest jednak zadanie wojewody i on powinien zawrzeć taką umowę — mówił prezydent.

— Ludzie, którzy do nas przybywają, nie oczekują obiektów zbiorowych — a bardziej kameralnych. Udostępnianie sali gimnastycznej to rozwiązanie chwilowe — gdy nie ma innych propozycji. Rozmawiamy z wojewodą, który wynajmuje ośrodki wczasowe, aby przejmował od nas te osoby — wyjaśniał Wróblewski.

I tłumaczył: — Miasto zaoferowało bursę szkolną oraz sektor komunalny — przygotowano awaryjnie pomieszczenia, które chcemy adaptować i udostępnić. Nie oferujemy mieszkań komunalnych — wiemy, że mieszkańcy czekają na lokale i takich wolnych zasobów nie posiadamy.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. BONO #3094878 | 78.88.*.* 9 mar 2022 21:05

    Ambroży zmień natychmiast lekarz ,bo ten obecny ewidentnie Cię oszukuje co do stanu Twojego zdrowia (psychicznego)

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz

  2. Ambroży #3094845 | 79.124.*.* 9 mar 2022 17:43

    z powodu napływu uciekinierów z Ukrainy to jeszcze bardziej będziemy traktowani jako ludzie drugiej kategorii - jak z dostępem do usług medycznych do których już i tak od dwóch lat nie mamy dostępu tak i do lokalu mieszkalnego

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz