Elbląg: Wspólnie sprzątaliśmy Bażantarnię

2022-03-19 20:45:06(ost. akt: 2022-03-30 17:20:57)

Autor zdjęcia: EG

W sobotę 19 marca redakcyjny zespół Dziennika Elbląskiego włączył się do akcji "Bażantarnia w Twoich rękach". Razem z ekipą Earth Day Everyday zakasaliśmy rękawy i... tak trochę tego było. Zobaczcie sami.
19 marca grupa Earth Day Everyday zorganizowała akcję sprzątania lokalnego parku leśnego Bażantarnia.
— Zbliża się wiosna, niedługo każdy z nas, z chęcią odwiedzi, nasz czysty, lokalny park leśny — właśnie dlatego razem powinniśmy zadbać o naszą Bażantarnię — zapraszały licealistki.

— Śmieci nie niszczą jej uroku wyłącznie wizualnie — ma to również bardzo niekorzystny wpływ na naszą planetę. Toksyczne substancje, które się w nich znajdują, przedostają się do gleby i wód gruntowych, co doprowadza do zanieczyszczeń wód, zarówno podziemnych, jak i powierzchownych. Rozkładające się śmieci wytwarzają zapachy przyciągające zwierzęta, które często mylą je z jedzeniem, materiałem budulcowym gniazd czy nawet się przez nie kaleczą — przekazywała ekipa Earth Day Everyday.

W akcji sprzątania Bażantarni wzięło udział 311 osób. Dzięki tak dużej determinacji i zaangażowaniu uczestników udało im się zebrać aż 196 worków śmieci. Łącznie na ścieżkach leśnych można było spotkać 17 wolontariuszy rozdających przechodniom worki oraz rękawiczki jednorazowe.

Uczestnicy akcji przychodzili pojedynczo, z rodzinami, w większym gronie przyjaciół. Nie zabrakło też delegacji z elbląskich szkół.
Pierwsze osoby były gotowe do sprzątania parku leśnego jeszcze przed godziną 9:00. Pan Krzysztof wraz z synami byli jednymi z pierwszych uczestników:

— Postanowiliśmy przyjechać, tak po prostu — mówili.


Pani Agnieszka z mężem Rafałem i dwójką dzieci takie spacery połączone ze sprzątaniem praktykuje już od 2 lat:
— Zawsze mamy ze sobą worek albo reklamówkę. Robimy to dla siebie. Ostatnio pod koniec lutego poszliśmy w okolice Góry Chrobrego — nazbieraliśmy tam 14 worków śmieci. Podczas akcji rodzina zaplanowała zebrać 10 worków odpadów. W ubiegłym roku uzbierali ich ponad 100.

Pani Ania mówiła, że wraz z rodziną dużo czasu spędza w Bażantarni, i zależy im aby w lesie było czysto i można było korzystać z niego jak najdłużej i w jak najlepszych okolicznościach.

— Połączyłam 2 w 1 — zbieranie śmieci — czyli coś pożytecznego i spacer dla dzieci, które w ten sposób nauczą się dbania o środowisko — tłumaczyła pani Natalia.

Plastikowe i szklane butelki — to najczęściej lądowało dziś w workach, podczas sprzątania parku. Wśród ciekawszych „okazów” znalazły się: dywan, umywalka i wersalka. Znaleziono też butelkę z napisem „Elbing” — która jest realnym dowodem na to, iż śmieci bez naszej pomocy nigdy nie znikną z lasów.
Efekty dzisiejszej akcji udowodniły jak ogromna jest skala problemu zanieczyszczania naszego otoczenia. Park leśny Bażantarnia jest naszym wspólnym dobrem — zadbajmy o nie wszyscy razem.

Zapewnijmy sobie, swoim dzieciom i przyszłym pokoleniom bogactwo w postaci czystych lasów, rzek, i przyrody.

Dziękujemy dziewczynom z Earth Day Everyday za wspaniałą akcję.