Od 28 marca zniesienie obowiązku noszenia maseczek

2022-03-24 09:18:20(ost. akt: 2022-03-24 10:39:42)

Autor zdjęcia: freepik

Dziś 24 marca podczas konferencji prasowej Ministerstwa Zdrowia ogłoszono datę zniesienia obowiązku noszenia maseczek. Odwołano też inne obostrzenia epidemiczne.
W czwartek 24 marca poznaliśmy datę pożegnania się z maseczkami — będzie to najbliższy poniedziałek. Zniesienie noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych będzie miało jeden wyjątek — nadal należy je nosić w podmiotach leczniczych np. w przychodniach i szpitalach.

Oznacza to, że od 28 marca nie będzie trzeba zakładać maseczek w autobusach, sklepach i innych zamkniętych miejscach publicznych.

Zniesienie obowiązku noszenia maseczek nie oznacza zakończenia się pandemii.

Dziś 24 marca 2022 minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział:
— Dzisiejsze przypadki to blisko 26 proc. mniej zakażeń niż tydzień temu. Tempo spadku zmalało, ale od 4 dni jest przyśpieszenie i jest większe niż nawet 20 proc. Wczoraj średnia liczba spadła poniżej 10 tys.

I dodał: — Bardzo uważnie obserwowaliśmy, co się dzieje z nowymi przypadkami w ostatnim tygodniu, jaki jest efekt powrotu dzieci do szkół i dużego napływu uchodźców.
Z naszej perspektywy oba zjawiska nie przyczyniły się do przełamania tendencji spadkowej. Przyspieszenie spadków widać też na poziomie zleceń.

I informuje: — Cały czas wykonujemy dużą liczbę testów. Najważniejszym elementem jest jednak sytuacja w szpitalach, mimo zdecydowanie większej liczby zakażeń w 5 fali, mieliśmy maksymalnie 20 tys. hospitalizacji. Wariant Omikron okazał się mniej dolegliwy.

I tłumaczy: — Zarówno sytuacja międzynarodowa, jak i prognozy są pozytywne. Przewidujemy, że do końca kwietnia będziemy mieli redukcję zakażeń i hospitalizacji. Jeśli jest więcej zakażeń, nie widać zwiększonej liczby hospitalizacji. Wielka Brytania i Niemcy notują więcej zakażeń, ale podjęły decyzję o zniesieniu wszystkich obostrzeń.

Od poniedziałku 28 marca zniesiony zostanie też obowiązek izolacji i kwarantanny domowej, a także kwarantanny związanej z wjazdem do Polski.