Koncert muzyki sakralnej i zbiórka dla Mikiego z Elbląga

2022-03-24 19:56:10(ost. akt: 2022-03-24 17:45:35)

Autor zdjęcia: Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu

Wychodzimy poza nasze mury, aby piękny śpiew solowy i chóralny zabrzmiał w towarzystwie organów w kościołach — przekazuje elbląska szkoła muzyczna. Cel jest szczytny.
Mikołaj z Elbląga w lutym ubiegłego roku zakrztusił się winogronem, jedząc drugie śniadanie w przedszkolu. Chłopiec zapadł w śpiączkę — aby jego stan się poprawił, niezbędna jest odpowiednia rehabilitacja w specjalistycznych ośrodkach, a ta jest bardzo kosztowna.

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu zaprasza na cykl koncertów muzyki sakralnej, którym towarzyszyć będzie zbiórka na rzecz rehabilitacji małego Mikiego.

Wystąpią solista Opery Nova Bartłomiej Tomaka i Magdalena Poronin wraz z gronem uczniów — Emilią Biedziuch, Weroniką Cybulską, Lidią Czyżewską, Magdaleną Leszczyńską, Małgorzatą Przyborowską i Mateuszem Szapańskim. Na organach zagra Marek Rogalski. Na scenie zobaczymy również elbląski chór Cantata — zespół z ponad 30-letnią tradycją, który skupia pasjonatów śpiewu chóralnego pod kierownictwem profesjonalnego dyrygenta, chórmistrza Marty Drózdy-Kulkowskiej.

Pierwszy z koncertów odbędzie się już 3 kwietnia w katedrze św. Mikołaja po mszy świętej o godzinie 18. Dwa kolejne 10 kwietnia — pierwszy w kościele św. Bartłomieja w Pasłęku po mszy o 12:30, a drugi w Elblągu w kościele św. Alberta po mszy o 18.


Więcej informacji tutaj.

Fot. Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w ElbląguBartłomiej Tomaka
Fot. archiwum prywatne
Bartłomiej Tomaka


Bartłomiej Tomaka (bas) — absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie śpiewu solowego prof. Piotra Kusiewicza. Debiutował w 1999 r. partią Księcia Griemina w „Eugeniuszu Onieginie” P. Czajkowskiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Od 2002 r. związany z Operą Nova w Bydgoszczy. Współpracuje z Operą Bałtycką w Gdańsku, Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, Filharmonią Koszalińską, Operą na Zamku w Szczecinie. Brał udział w licznych festiwalach krajowych i tournee zagranicznych. W 2006 r. w Salzburgu wykonywał partię Eutifronte w „Kamieniu Filozoficznym” W. A. Mozarta podczas obchodów Roku Mozartowskiego. Od 2016 r. pracuje jako pedagog na Wydziale Wokalno – Aktorskim Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie prowadzi klasę śpiewu solowego. W 2018 r. uzyskał stopień naukowy doktora sztuki, a w styczniu 2022 r. stopień doktora habilitowanego.

W swoim repertuarze posiada role operowe i operetkowe m.in.: Skołuba „Straszny Dwór” S. Moniuszko, Don Brasilio „Cyrulik Sewilski” G. Rossini, Nilakantha „Lakme” L. Delibes, Colline „La Boheme” G. Puccini, Dulcamara „Napój Miłosny” G. Donizetti, Ferrando „Trubadur” G. Verdi, Wielki Inkwizytor „Don Carlos” G. Verdi, Alvise Badero „La Gioconda” A. Ponchielli, Don Bartolo „Wesele Figara” W. A. Mozart, Bonzo „Madame Butterfly” G. Puccini, Pułkownik Pickering „My Fair Lady” F. Lewe, Frank „Zemsta Nietoperza” J. Strauss, Przemawiający „Czarodziejski Flet” W. A. Mozart, Carnero „Baron Cygański” J. Strauss–syn.

Obok ról operowych, wykonuje również dzieła oratoryjne; „Mesjasz” G. F Haendel, Wielka Msza c-moll W. A. Mozart, Requiem-moll W. A. Mozart, Msza Koronacyjna C-dur W. A. Mozart, Missa Solemnis D-dur L. van Beethoven, „Missa Pro Pace” W. Kilar, Msza Nelsońska J. Haydn.

W 2009 r. otrzymał nagrodę marszałka województwa kujawsko-pomorskiego z okazji Dnia Muzyki za twórczą obecność i pomnażanie piękna i bogactwa życia muzycznego Regionu.


Elbląski Chór Cantata jest zespołem z ponad 30-letnią tradycją, skupiającym elblążan – pasjonatów śpiewu chóralnego pod kierownictwem profesjonalnego dyrygenta, chórmistrza Marty Drózdy – Kulkowskiej. Chór działa przy Stowarzyszeniu Miłośników Muzyki Cantata, pod patronatem Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej. Poszczycić się może szeregiem nagród zdobytych w konkursach i festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Gelnhausen, Wernigerode, Tarnopolu, Pradze, Bydgoszczy, Strzepczu, Gdańsku i innych. Wśród najważniejszych osiągnięć chóru wymienić należy zdobycie prestiżowego tytułu i certyfikatu „Chór Cantata — Skarbnicą Kultury na Warmii i Mazurach”. Zespół prezentuje różnorodne oblicza muzyki chóralnej, od utworów sakralnych, poprzez twórczość ludową, po nowatorskie aranżacje popularnych standardów muzyki rozrywkowej i z gatunku New Age. Chór corocznie prezentuje nowy program artystyczny, nawiązując współpracę z cenionymi kompozytorami, aranżerami i muzykami. Uczestniczy również w projektach artystycznych wspólnie z Elbląską Orkiestrą Kameralną.11 listopada 2018 roku wraz z dyrygentką Martą Drózda-Kulkowską, która była pomysłodawcą, chór był współorganizatorem bicia Rekordu Polski w śpiewaniu „Roty” z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. W imieniu Mikusia! #3096167 | 165.225.*.* 24 mar 2022 20:05

    Super - dziękujemy i zapraszamy do wsparcia Mikołaja - https://www.siepomaga.pl/obudzsiemiki

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz