Otwarcie kanału żeglugowego już niebawem

2022-04-05 14:53:57(ost. akt: 2022-04-07 15:03:51)
Przekop Mierzei Wiślanej — kwiecień 2022

Przekop Mierzei Wiślanej — kwiecień 2022

Autor zdjęcia: gov.pl

Coraz bliżej końca budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. Znamy oficjalny termin jego otwarcia. To już niedługo.
17 września zostanie otwarty kanał przez Mierzeję Wiślaną i przepłyną nim pierwsze jednostki — powiedział we wtorek 5 kwietnia podczas konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

I dodał: — Wagę przekopu dostrzegamy dopiero teraz, podczas inwazji Rosji na Ukrainę.

Po zakończeniu budowy statki będą mogły zawijać do portu w Elblągu, płynąc wyłącznie po naszych wodach, co uniezależni armatorów od woli rosyjskiej strony. Przekop kanału Mierzei Wiślanej obejmuję budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć oraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego. Projekt obejmuje także nowy układ drogowy z mostami obrotowymi i budowę sztucznej wyspy na Zalewie.

Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 km, z czego ok. 2,5 km stanowi odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał i cały tor wodny będą miały 5 m głębokości.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. jjr #3098600 | 89.64.*.* 4 maj 2022 17:00

    Głębokość 5 metrów i "morski kanał żeglugowy"? Czyli maksymalne zanurzenie statków 4,3 - 4,5 metra? Przepraszam, czy to jakiś żart? Przecież nawet "Sołdek", z zanurzeniem 5,40, był uważany za statek mały - już w momencie wodowania, czyli... 74 lata temu! ----------- Dziś zanurzenia eksploatacyjne poniżej 4,5m mają tylko najmniejsze z najmniejszych kabotażowców, czyli najmniej opłacalny i najstarszy segment statków handlowych (nie buduje się już niemal takich mikrusów").

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz