Fundacja Końskie Zdrowie świętuje 30. urodziny

2022-04-06 18:36:32(ost. akt: 2022-04-07 12:32:33)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Kiedy powstawała Fundacja Końskie Zdrowie, Ewa Obrycka-Błaut miała tylko 12 lat. Miłość do koni jest w jej rodzinie przekazywana z pokolenia na pokolenie, a miejsce stworzone z inicjatywy ojca pani Ewy już od trzech dekad zachwyca nie tylko elblążan.
Fundacji Leczenia Dzieci Niepełnosprawnych Hipoterapią Końskie Zdrowie rozpoczęła swoją działalność 6 kwietnia 1992 roku. Była to jedna z pierwszych organizacji pozarządowych w naszym regionie i pierwsza zajmująca się hipoterapią.

Historia fundacji sięga jednak dużo głębiej. Mówiąc o powstaniu organizacji, nie można nie wspomnieć o Aleksandrze Obryckim – ułanie 27. Pułku Ułanów im. Stefana Batorego, który brał czynny udział w walce o wolną Polskę.

— To on zaszczepił w swoim synu — Zygmuncie Obryckim — a moim ojcu — pasję do koni i jeździectwa, ułańską fantazję oraz odpowiedzialność społeczną — mówi Ewa Obrycka-Błaut, prezeska zarządu fundacji.

I tłumaczy: — Mój tata był inicjatorem założenia organizacji, która pozwoliłaby mu połączyć te wszystkie wspomniane cechy.

Zygmunt Obrycki nieprzerwanie pełnił funkcję prezesa zarządu aż do końca 2019 roku.

— Kiedy założono fundację, miałam 12 lat. Dzisiaj jestem kolejnym i drugim w jej historii prezesem zarządu. Moją misją jest reaktywacja i rozwój działalności organizacji, zatem rozpoczęcie procesu odnowy Końskiego Zdrowia — przekazuje Ewa Obrycka-Błaut.

Adaptacja byłej świniarni


W latach 90. władze miasta Elbląg zaproponowały, aby fundacja na miejsce swojej działalności zagospodarowała teren po byłej tuczarni Zakładów Mięsnych przy ul. Okólnik 4. Wówczas znajdowały się tam silosy na pasze, budynki gospodarcze i świniarnie oraz wysypisko odpadów trzody chlewnej z wcześniejszych lat działalności.

— Dzięki wspólnej pracy społeczności i pomocy wielu osób, instytucji publicznych oraz firm prywatnych dysponujemy dziś najładniejszym parkurem w okolicy. Posiadamy obecnie budynki gospodarcze z magazynem na paszę, salę kominkową — zaadaptowaną z pomieszczenia przygotowywania pasz dla trzody, stajnię która powstała z budynku świniarni, plac zabaw i park. To naprawdę niesamowity na skalę województwa teren — z wyjściem na byłe tereny wojskowe i drogi oraz szlaki Wysoczyzny Elbląskiej — cieszy się pani Ewa.

30 lat minęło


Przez 30 lat prowadzenia ośrodka, stał się on ważnym miejscem hippicznym, który jako jeden z pierwszych w regionie zapewniał dostęp do sportu konnego oraz pozostałych aktywności z udziałem koni.

— Przez cały okres działalności fundacji niezliczoną ilość osób nauczyliśmy jeździć konno, zaszczepiając im wiedzę oraz sympatię do pięknych zwierząt, jakimi są konie — wspomina Ewa Obrycka-Błaut.

I dodaje: — Niejeden adept szkółki jeździeckiej fundacji odnosił sukcesy na zawodach rangi amatorskiej, towarzyskiej czy ogólnopolskiej. Oczywiście przez cały ten czas świadczyliśmy jednostki hipoterapii jako uzupełnienie terapii właściwej.

— W ciągu bogatej historii działalności fundacji zorganizowaliśmy dziesięciokrotnie zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody rangi towarzyskiej i regionalnej. Co roku organizujemy też imprezy otwarte dla
społeczności lokalnej — Bieg św. Huberta i Noc Świętojańską — przekazuje obecna prezes organizacji.

Największe sukcesy fundacji


Fundacja Końskie zdrowie działa bardzo aktywnie, propaguje wieloprofilową formę rehabilitacji, jaką jest hipoterapia. Realizuje także projekty z zakresu eko-edukacji i integracji społecznej, organizując festyny dla społeczności lokalnej. Odpowiada także za organizację zawodów jeździeckich rangi towarzyskiej i regionalnej.

Od 2017 roku fundacja prowadzi i rozwija projekt Pony Cup, czyli cykl jeździeckich zawodów dla dzieci. Sukcesem w 2021 roku było zorganizowanie cyklu zawodów Pony Cup 2021 poza granicami województwa warmińsko-mazurskiego, dzięki czemu stał się on projektem ogólnopolskim. W tym roku zaplanowano 9 zawodów Pony Cup 2022.

— Największym sukcesem nowego zarządu fundacji jest zdobycie w 2021 certyfikacji przyznawanej przez Polski Związek Jeździecki, potwierdzający fachowe, bezpieczne i rzetelne prowadzenie nauki jazdy konnej — informuje prezeska fundacji.

I dodaje: — Certyfikacja dała możliwość organizowania szkoleń jeździeckich, ale przede wszystkim egzaminów na odznaki funkcjonujące i opisane w Polskim Związku Jeździeckim. Potwierdzają one kolejne etapy wyszkolenia jeździeckiego.

W 2020 i w 2021 roku 40 podopiecznych fundacji pomyślnie zdało egzamin uprawniający do odznaki „Jeżdżę konno”.

Fundacja rozszerza swoją działaność


Do 2019 roku głównymi celami Fundacji Końskie Zdrowie było utrzymanie ośrodka i prowadzenie hipoterapii, szkoleń z jej zakresu oraz promocji tej formy rehabilitacji.

Obecnie są to wciąż podstawowe i najważniejsze cele, jednak działalność statutowa fundacji została rozszerzona o nowe zadania. Są to m.in. działania związane z ochroną zdrowia, rehabilitacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych, opieka nad zwierzętami, propagowanie idei wolontariatu, integracja społeczna, integracja osób niepełnosprawnych oraz przeciwdziałanie patologiom i wykluczeniu społecznemu grup zagrożonych.

Dodatkowo organizacja przyjęła do swoich zadań również aktywizację sportową i ekologiczną, pomoc społeczną i działalność charytatywno-opiekuńczą i ograniczenie bezrobocia poprzez aktywizację społeczną. Fundacja w swoich celach statutowych ma również zapisaną oświatę i wychowanie, w tym na rzecz osób starszych, rozwój kultury i pielęgnacji dziedzictwa materialnego regionu, oraz poprawę bezpieczeństwa publicznego i ograniczenie przestępczości.

— Nowy rozdział w historii Fundacji Końskie Zdrowie jest pisany przede wszystkim przez ludzi tworzących końską rodzinę. Nadal marzymy o krytej ujeżdżalni, ale przede wszystkim chcemy na kolejne długie lata zapewnić mieszkańcom Elbląga tak wyjątkowe miejsce, jakim jest stajnia w mieście, rozwijać autorskie programy szkoleń i projekty popularyzujące jeździectwo, oraz stale się rozwijać — zdradza pani Ewa.

Obchody 30. urodzin rozpoczęły się w środę 6 kwietnia przywitaniem zgromadzonych gości. Następnie zaprezentowano pokaz kadryla wykonanego przez podopiecznych fundacji. Po uroczystym pokazie przyszedł czas na piękny i smaczny tort urodzinowy.
Fundacja przez cały najbliższy rok będzie świętować swoje 30. urodziny poprzez liczne wydarzenia. Już w maju odbędą się pierwsze zawody Pony Cup, na czerwiec zaplanowano Noc Świętojańską, lipiec to czas na kajaki i półkolonie, w sierpniu Końskie Zdrowie będzie świętować zakończenie wakacji. We wrześniu fundacja zorganizuje zawody towarzyskie w skokach, w październiku Halloween, listopad to czas na egzaminy z jeździectwa i kiermasz świąteczny. W grudniu odbędzie się ostatnia zaplanowana na 2022 rok impreza — wigilia w stajni.

Redakcja Dziennika Elbląskiego życzy Fundacji Końskie Zdrowie samych sukcesów i kolejnych lat napawającej dumą działalności.