Puchar Polski w szachach po raz pierwszy w Elblągu

2022-04-07 12:15:20(ost. akt: 2022-04-07 10:43:42)
Igor Janik jest pierwszym polskim arcymistrzem szachowym pochodzącym z Elbląga

Igor Janik jest pierwszym polskim arcymistrzem szachowym pochodzącym z Elbląga

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Po raz pierwszy w Elblągu zostanie rozegrany tak prestiżowy turniej szachowy. 9 i 10 kwietnia w naszym mieście odbędą się zawody PGNiG Termika Puchar Polski w szachach.
9 i 10 kwietnia w Elblągu zostanie zainaugurowana tegoroczny cykl turniejów PGNiG Termika Puchar Polski (kolejne turnieje odbędą się w Puławach, Łodzi i Bydgoszczy).

Do naszego miasta przyjadą szachiści z całego kraju. Dwudniowa rywalizacja odbędzie się w największej elbląskiej hali sportowo-widowiskowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy al. Grunwaldzkiej 135.

– Bardzo się cieszę, że będziemy gościli w Elblągu tak prestiżowe zawody, jak PGNiG Termika Puchar Polski w szachach – mówi Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

I podkreśla: – Szachy to dyscyplina, którą popularyzujemy wśród elbląskich uczniów poprzez realizację programu „Edukacja przez Szachy w Szkole”. W roku szkolnym 2021/2022 dodatkowe zajęcia szachowe realizowane są w 13 elbląskich szkołach podstawowych i uczestniczy w nich ponad 400 uczniów. Pomagamy również w rozwoju najzdolniejszych zawodników, między innymi Igora Janika i Lidii Czarneckiej poprzez stypendia sportowe. Z wielką radością odebrałem w ubiegłym roku informację o tym, że Igor został 57. polskim arcymistrzem, pierwszym pochodzącym z Elbląga, dołączając do elitarnego grona najlepszych szachistów na świecie.

W elbląskim turnieju ma wystartować ponad 300 zawodników, w tym arcymistrzowie, arcymistrzynie, mistrzowie międzynarodowi i mistrzowie FIDE (Międzynarodowa Federacja Szachowa).

9 kwietnia o 9.30 rozpocznie się Turniej Kwalifikacyjny (szachy szybkie), który potrwa do 18. W niedzielę rozegrany zostanie Turniej Finałowy z udziałem 16 najlepszych zawodników: dwóch najlepszych kobiet, dwóch najlepszych juniorów do lat 18 oraz 12 najlepszych zawodników z pominięciem już wyłonionych (początek o godz. 10).

Pozostali zawodnicy wystartują w Turnieju Szachów Błyskawicznych (od godz. 12). Zakończenie zawodów zaplanowano około godz. 17.

– Mam nadzieję, że uczestnicy zawodów będą się czuli w naszym mieście doskonale, a spędzone tutaj chwile i przeżyte emocje zapadną im na długo w pamięci – mówi prezydent Witold Wróblewski.

– Życzę wszystkim zawodnikom jak najlepszych wyników. Jestem przekonany, że zawody w Elblągu zostaną zorganizowane na bardzo wysokim poziomie – przekazuje prezydent Elbląga.

Szansę sprawdzenia swoich umiejętności gry w szachy będą mieli również uczniowie w wieku 7-10 lat z elbląskich szkół podstawowych. W piątek 8 kwietnia specjalnie z myślą o nich odbędzie się II Elbląski Turniej Finałowy 2022 projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole” (początek godz. 9.30). W turnieju weźmie udział około 170 uczniów. Najlepsi zawodnicy otrzymają prawo reprezentowania Elbląga na ogólnopolskim VII Turnieju Finałowym „Edukacja przez Szachy w Szkole”, który odbędzie się w czerwcu w Warszawie.

Zachęcamy do kibicowania uczestnikom piątkowego turnieju z udziałem elbląskich uczniów oraz Pucharu Polski. Wstęp na trybuny hali jest bezpłatny.