Czy Piekarczyk będzie łowił ryby?

2022-04-11 14:03:00(ost. akt: 2022-04-11 11:49:51)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

A może będzie witał przechodniów we wnętrzu Galerii El lub zapraszał do muzeum? O tym już niedługo będą mogli zdecydować mieszkańcy Elbląga. Miasto organizuje konkurs na wizerunek i miejsce dla pięciu nowych figurek Piekarczyka.
Według legendy — przypomnijmy — w 1521 roku Krzyżacy postanowili napaść na Elbląg. A kiedy chcieli wedrzeć się na teren miasta, dzielny Piekarczyk przeciął swoją piekarską łopatą grube sznury, na których wisiała dębowa krata znajdująca się w bramie. Sznury zaczęły pękać i krata w końcu osunęła się na dół. Dzięki temu Krzyżacy odstąpili od murów miasta.

Piekarczyk stał się symbolem Elbląga, a jego podobizna zdobi tutejszą Starówkę. Rzeźba stanęła tuż obok Bramy Targowej 30 września 2006 roku. Autorem mierzącego 160 centymetrów pomnika jest Waldemar Grabowiecki z Gdańska, którego projekt wygrał w zorganizowanym 22 lata temu konkursie, w którym rywalizowało sześciu artystów z Elbląga i Trójmiasta.

W czerwcu 2009 przy Piekarczyku umieszczono tablicę informacyjną, która przedstawiała naszego bohatera. Autorem tablicy-tarczy jest również Waldemar Grabowiecki.

— Jak Piekarczyk, to z łopatą pod Bramą Targową. A gdyby tak Piekarczyk przystanął na Bulwarze Zygmunta Augusta z wędką? — pytają przedstawiciele ratusza.

I przekazują: — Planujemy rozmieścić pięć mosiężnych figurek elbląskiego Piekarczyka, o wysokości około 50 cm, na terenie Starego Miasta.


Niektórym może nasunąć się pytanie — po co, skoro od tylu lat wizytówka Elbląga zagrzała miejsce przy Bramie Targowej?

Ratusz tłumaczy: — Figurki Piekarczyka, jako postaci legendarnej dla miasta, będą miały za zadanie oznaczać miejsca i wydarzenia ważne dla Elbląga, zarówno historycznie, jak i współcześnie. W zamyśle mniejsze wersje Piekarczyka zachowają ten sam wizerunek, co, zasłużona już, rzeźba spod Bramy Targowej, natomiast będą zaopatrzone w atrybuty związane z danym miejscem lub wydarzeniem oraz przybiorą charakterystyczne pozy.

Urzędnicy nie chcą sami podejmować decyzji, w jakim miejscu ulokować rzeźby, dlatego zwracają się z tym do mieszkańców Elbląga.

— Do 22 kwietnia 2022 r., na adres mailowy dpkit@umelblag.pl możecie nadsyłać nam wasze propozycje na rozmieszczenie Piekarczyków, do czego gorąco zachęcamy. Może to być forma graficzna, jak i opisowa. Wiadomość powinna zawierać: miejsce potencjalnego ustawienia figurki, wyjaśnienie, dlaczego dane miejsce jest istotne dla Elbląga, propozycję pozy oraz atrybut, w który zostanie wyposażony dany Piekarczyk, a także imię i nazwisko pomysłodawcy, wraz z danymi kontaktowymi — informują przedstawiciele miasta.

Spośród wszystkich pomysłów zostanie wybrane 10 najciekawszych. Zostaną one poddane pod głosowanie na platformie internetowej „Elbląg Konsultuje”, a następnie 5 koncepcji, które zdobędą najwięcej głosów, wcieli się w życie. Imię i nazwisko pomysłodawcy, które zostaną podane w wiadomości mailowej, jest bardzo istotna, ponieważ zwycięskie figurki, zostaną opatrzone personaliami ich pomysłodawców.