Wielkanocne paczki dla kombatantów z Warmii i Mazur [ZDJĘCIA]

2022-04-12 14:02:17(ost. akt: 2022-04-12 11:25:14)

Autor zdjęcia: Stowarzyszenie gen. Nieczuja-Ostrowskiego

Wielkanocne paczki świąteczne zawierające listy i kartki od dzieci trafiły do kombatantów z Warmii i Mazur. — Ogromnie cieszy, że po raz kolejny w akcję angażuje się młode pokolenie — mówi Anna Szczepańska ze Stowarzyszenia gen. Nieczuja-Ostrowskiego.
Spotkania z żołnierzami Polskiego Państwa Podziemnego — bohaterami, dzięki którym dziś możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce, to prawdziwy zaszczyt i chwile, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci — mówi Anna Szczepańska.

I zaznacza: — Ogromnie cieszy fakt, że po raz kolejny w akcję angażuje się młode pokolenie, będące w oczach kombatantów spełnieniem marzeń i nadziei z czasów młodości, którą im zabrano. Dzięki współpracy wielu organizacji i instytucji takich jak: Fundacja PGNiG, ŚZŻAK, gdański Oddział IPN, Stowarzyszenie Odra-Niemen oraz 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej po raz kolejny mogliśmy sprawić uśmiech na twarzach tych, którzy walczyli o wolność naszą i naszej ojczyzny.


Tegoroczne działania to wspólna inicjatywa Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza i Stowarzyszenia gen. Nieczuja-Ostrowskiego, która odbywa się przy wsparciu 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Patronat honorowy nad akcją objął prezydent Andrzej Duda. Świąteczne paczki trafią do kombatantów z województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Inicjatywę wspiera również Ministerstwo Aktywów Państwowych, a w porozumieniu z lokalnymi stowarzyszeniami i szkołami do paczek dołączone są również kartki i listy od dzieci. Międzypokoleniowe grupy mają spotkać się z wybranymi osobami, aby usłyszeć o historii walki o wolną ojczyznę.

— Doświadczenia kombatantów, którzy ofiarowali swoje życie w walce o niepodległą Polskę, stanowią dla nas wyjątkowe dziedzictwo. Chcemy pielęgnować pamięć o wszystkich, dzięki których odwadze i poświęceniu możemy dziś żyć w wolnej ojczyźnie. Jestem dumny, że osobiście mogłem wręczyć paczki i listy dla kombatantów w województwie warmińsko-mazurskim — m.in. w Elblągu — z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych. Jest to wyraz naszej ogromnej wdzięczności za ich życie i służbę Rzeczypospolitej — mówi Andrzej Śliwka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

A Karolina Dłuska, prezes Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, przyznaje: — W naszej fundacji głęboko wierzymy w to, że pamięć o historii i szacunek do bohaterów mają istotny udział w przekazywaniu dobrych wzorców młodym pokoleniom. Od wielu lat angażujemy się w działania pomocowe dla środowisk kombatanckich. W tym roku odwiedzimy bohaterów wojny obronnej 39-roku, Powstańców Warszawskich, żołnierzy Armii Krajowej, WiN-u, ZWZ oraz rodziny zesłane na Sybir. Mamy nadzieję, że dzięki inicjatywie naszej fundacji oraz Stowarzyszenia gen. Nieczuja-Ostrowskiego, zbliżające się święta wielkanocne będą dla tych osób wolne od trosk. Tym symbolicznym gestem chcemy podziękować za ich patriotyzm, męstwo oraz poświęcenie.