Nowego mostu nie będzie, miasto wyremontuje stary?

2022-04-14 16:02:45(ost. akt: 2022-04-15 15:13:22)

Autor zdjęcia: EG

Przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dotyczący nowego połączenia drogowego al. Tysiąclecia z ul. Warszawską i budowy mostu został unieważniony. Czy nowy most powstanie i jaka będzie jego lokalizacja?
Miasto planowało — przypomnijmy — budowę nowego mostu przez rzekę Elbląg wraz z wybudowaniem nowego połączenia drogowego, które miało za zadanie poprawę dostępności do węzła drogowego Elbląg Południe na skrzyżowaniu dróg S7 i S22. Zakres zamówienia obejmował m.in. sporządzenie opracowania studialnego w zakresie analizy wariantowej lokalizacji nowego mostu przez rzekę Elbląg wraz z drogami dojazdowymi stanowiącymi połączenie al. Tysiąclecia z ul. Warszawską przez ul. Sopocką, Zagonową i ul. Dojazdową w Elblągu wraz z opracowaniem koncepcji rozwiązań projektowych dla wariantu optymalnego, zaakceptowanego przez zamawiającego.

Fot. EG

Miasto wyceniło wykonanie tego projektu na kwotę 711382,00 zł. W odpowiedzi na ogłoszenie wpłynęła tylko jedna oferta — okazała się za droga. Firma, która chciała się podjąć realizacji dokumentacji projektowej, wyceniła zamówienie na kwotę niespełna 2,5 mln zł. Różnica w kalkulacji kosztów jest, jak widać ogromna. Czy miasto ogłosi nowy przetarg, a może zrezygnuje z nowego mostu na rzecz remontu starego — o tym dowiemy się już niedługo.

A może koncepcja związana z mostem pontonowym ma jednak racje bytu? Takie rozwiązanie było już kiedyś w Elblągu praktykowane i wspominają je starsi mieszkańcy.

Obecnie trwa też postępowanie przetargowe dotyczące mostu, który znajduje się nad rzeką Fiszewką w ciągu ul. Warszawskiej w Elblągu polegające na sporządzeniu dokumentacji projektowej. Jej celem ma być projekt przebudowy mostu i doprowadzenie go do klasy nośności A tj. 50 ton.