OSP Zwierzno: Jesteśmy jedną wielką rodziną

2022-04-21 10:00:00(ost. akt: 2022-04-21 09:35:54)

Autor zdjęcia: Ochotnicza Straż Pożarna w Zwierznie

Strażakiem był mój dziadek, to między innymi on budował naszą jednostkę — oczywiście ręka w rękę z innymi dziadkami, których wnuki i wnuczki tworzą dziś Ochotniczą Straż Pożarną w Zwierznie — mówi Mateusz Ciosek — opiekun drużyny młodzieżowej.
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Zwierznie w powiecie elbląskim powstała ponad 77 lat temu — w roku 1945. Dziś skupia w swoich szeregach przede wszystkim tych, którym nie jest obojętna tradycja — tutejsze OSP to oprócz tej głównej, również kobieca i młodzieżowa drużyna pożarnicza. Społeczność zwierzeńskiej straży stanowią w dużej mierze ci, którzy działania strażaków obserwują i podziwiają od dziecka — wielu z nich opowieści druhów mogli słuchać pod własnym dachem, bo z jednostką związani byli ich dziadkowie i ojcowie — ale nie tylko.

— O mojej przynależności do OSP — jak u wielu innych — zdecydowała tradycja przekazywana z dziada pradziada. Mój świętej pamięci dziadek był w straży — budował ją, tak jak robili to dziadkowie wnuków i wnuczek tworzących dziś naszą jednostkę — przyznaje Mateusz Ciosek.

Ranking powiatu elbląskiego:

— W straży — w kobiecych drużynach — udzielały się również moje siostry, a kiedy startowały w zawodach, bardzo im zazdrościłem — śmieje się druh z OSP Zwierzno.

I dodaje: — Nasza jednostka jest tak naprawdę jak jedna wielka rodzina i właśnie tak czujemy się w swoim towarzystwie.

Warto dodać, że drużyny młodzieżowa i kobieca z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zwierznie zajęły w ubiegłym roku w swoich kategoriach najwyższe miejsca na podium wśród jednostek z całego województwa warmińsko-mazurskiego.

Fot. OSP Zwierzno


Drużyna skupiająca w swoich szeregach nastolatki i nastolatków funkcjonuje w Zwierznie od 2016 roku, ale tak naprawdę rozwijać zaczęła się jakieś dwa lata temu, kiedy powołana do życia została Komisja Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Powiatu Elbląskiego.

— W komisji są wszyscy przedstawiciele młodzieżówek z naszej okolicy — wspólnie z innymi druhami realizujemy różne zadania i przygotowujemy się do podejmowania kolejnych wyzwań — wyjaśnia Mateusz Ciosek.

TOP 25 województwa warmińsko-mazurskiego
(bez podziału na jednostki będące i nie będące w systemie KSRG)


Młodzieżowa drużyna OSP Zwierzno to trzy dziewczynki i dziewięciu chłopców.
— U nas chętnych nigdy nie brakuje. Najmłodszy uczestnik ma 13 lat, ale myślę, że nie byłoby problemu z przyjęciem w szeregi drużyny również młodszych dzieci, bo z tego, co wiem, nawet wśród nich zainteresowanie OSP jest już duże — zauważa opiekun drużyny młodzieżowej OSP Zwierzno.

I opowiada: — Nasze zajęcia to przede wszystkim wiedza teoretyczna dotycząca funkcjonowania i statutu straży i musztry. Podczas spotkań w jednostce młodzież dowiaduje się też co nieco na temat pojazdów ratowniczo-gaśniczych i przygotowuje się do tego, co będzie w przyszłości, kiedy nasi młodzi adepci już dorosną i zajmą miejsce wśród tych strażaków, którzy wyjeżdżają na co dzień do akcji i ratują ludzkie życie.

Fot. OSP Zwierzno


Ale dzięki działaniom powiatowej komisji MDP młodzieżowe drużyny będą mogły niebawem sprawdzić i podszlifować również swoje umiejętności praktyczne. Wszystko za sprawą ambitnych planów ich opiekunów.

— Komisja chciałaby zorganizować manewry ratownicze dla młodzieżowych drużyn pożarniczych. Manewry — według planów — miałyby się odbyć właśnie u nas — w Zwierznie. Jesteśmy w trakcie dopracowywania regulaminu i zobaczymy, co z tego wyjdzie. Planowo chcielibyśmy, by manewry odbyły się na początku czerwca. Udział w nich będą mogli wziąć nie tylko młodzi adepci z powiatu elbląskiego, ale też i ci spoza jego granic. Bardzo dobrze współpracuje nam się na przykład z jednostkami z Braniewa i Fromborka i chętnie ugościlibyśmy również tamtejszą młodzież — przyznaje Mateusz Ciosek.

Nasz plebiscyt prowadzimy także w kategoriach „Najpopularniejsza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza”

A jak mijał ostatni czas druhom z OSP Zwierzno?
— Mieliśmy bardzo dużo pracy przy usuwaniu skutków wichur, które regularnie nawiedzały nasze okolice. Podobnie jak inne jednostki uczestniczyliśmy też w ogromnym pożarze w fabryce granulatu w Gronowie Górnym — byliśmy na akcji przez ponad dziesięć godzin, chociaż i tak nie byliśmy na miejscu od początku. Tego wydarzenia na pewno wielu z nas nigdy nie zapomni — stwierdza druh ze Zwierzna.

I opowiada: — Poza tym — jak to zwykle w tym sezonie — walczymy z pożarami traw i balotów i wciąż apelujemy do znajomych rolników i lokalnej społeczności, by nie wypalali traw i szukali innych rozwiązań podczas przygotowywania pól do prac wiosennych. Ostatnio w naszej miejscowości doszło właśnie do takie pożaru — gospodarz nie był w stanie opanować ognia, który szybko się rozprzestrzeniał. Na szczęście nasi ochotnicy dali sobie radę z żywiołem, ale uczulamy wszystkich, że celowe podpalanie traw to działanie lekkomyślne, które wiąże się z wieloma zagrożeniami — zarówno dla życia, mienia, jak i całego ekosystemu.

Najpopularniejsza drużyna kobieca

Poza codzienną pracą i wyjazdami do akcji, strażacy ochotnicy ze Zwierzna chętnie angażują się w pomoc innym.

— Ostatnio oddaliśmy trochę sprzętu dla ukraińskich jednostek. Kiedy tylko możemy, wspieramy wszelkie działania charytatywne. A równie chętnie bierzemy udział w sportowych zawodach strażackich i nie inaczej będzie w tym roku — nie możemy się już doczekać i powoli rozpoczynamy treningi i przygotowania — zdradza Mateusz Ciosek.

Wybieramy najpopularniejszą OSP powiatu elbląskiego


Już teraz możesz głosować na jednostki OSP z powiatu elbląskiego. Głosowanie potrwa do 25 kwietnia.

Regulamin: kliknij tutaj