Dr Wiesław Śniecikowski: Dla nas Pasłęk zawsze jest „naj”

2022-05-03 21:46:00(ost. akt: 2023-01-28 08:13:09)
Wiesław Śniecikowski: Pokochałem pracę samorządowca jak drugą żonę i pozostałem jej wierny jak żonie

Wiesław Śniecikowski: Pokochałem pracę samorządowca jak drugą żonę i pozostałem jej wierny jak żonie

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Negatywny wydarzenia związane z pandemią i kryzysem na Ukrainie nie wpłynęły na inwestycje gminy Pasłęk, które są pomyślnie realizowane. Planujemy też szereg następnych — mówi dr Wiesław Śniecikowski, który już 20 lat piastuje funkcję burmistrza Pasłęka.
Jego przygoda z samorządem zaczęła się prozaicznie, ale przesądziła o całym późniejszym życiu zawodowym. Po odbyciu służby wojskowej, w 1979 roku podjął pierwszą pracę w Urzędzie Miasta i Gminy w Pasłęku. Pracując, w 1989 roku ukończył zaocznie studia wyższe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku administracja, uzyskując tytuł magistra. W 2001 roku obronił tytuł doktora nauk prawnych na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wieloletnie doświadczenie


W Urzędzie Miejskim w Pasłęku pracował kolejno na stanowiskach: referenta ds. gospodarki ziemią, inspektora ds. gospodarki gruntami PFZ i kierownika referatu społeczno-administracyjnego. Od 15 czerwca 1990 roku do listopada 2002 roku pełnił funkcję zastępcy burmistrza Pasłęka. W latach 1990-2002 sprawował mandat radnego Rady Miejskiej w Pasłęku. W tamtym czasie można było łączyć funkcję zastępcy burmistrza i radnego.

Przełomowy w jego karierze samorządowej był rok 2002. Odbyły się wtedy pierwsze bezpośrednie wybory wójtów, burmistrzów, i prezydentów miast. Zdecydował się wziąć w nich udział, a argumentem, który przeważył, było doświadczenie zawodowe, które już przecież posiadał.

— Wystartowałem i wygrałem. Z woli wyborców pełnię funkcję burmistrza Pasłęka od 2002 roku do chwili obecnej — mówi dr Wiesław Śniecikowski.
I dodaje: — Pokochałem pracę samorządowca jak drugą żonę i pozostałem jej wierny jak żonie.

Problemy i wyzwania


W ostatnich trzech latach życie postawiło przed samorządowcami zupełnie nowe wyzwania, wcześniej nieznane.

— Po pierwsze, pandemia COVID-19, która trwa do dzisiaj i w znacznej mierze determinuje życie samorządów gminnych. Na czas pandemii należało szybko przemodelować wiele dziedzin działania, w tym w szczególności sposób pracy i zarządzania gminą oraz przygotować ją na negatywne następstwa pandemii. Było to niezwykle trudne, bo nikt nie miał doświadczenia w tego typu działaniach. Z sytuacji pandemicznej wychodzimy poobijani, ale — jak się wydaje — „z tarczą” — stwierdza burmistrz.

I wylicza dalej: — Po drugie, od lutego 2022 roku samorządy są doświadczane skutkami agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę, która sprowadziła do Polski falę uchodźców z kraju ogarniętego konfliktem zbrojnym. Jest to obecnie największe wyzwanie, które stoi przed nami. Samorządy gminne i miejskie na mocy ustawy z 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy zostały włączone w krajowy system pomocy uchodźcom wojennym i stanowią główny element tego systemu. Gminy wykonują zadania państwa w tym zakresie jako zadanie zlecone. A dodatkowo organizują pomoc obywatelom Ukrainy we własnym zakresie. Czyni to też gmina Pasłęk.

Wiesław Śniecikowski zaznacza: — W obliczu problemów związanych z wojną w Ukrainie i jej skutkami oraz przedłużającej się pandemii, inne problemy samorządów zsuwane są na drugi plan, ale nie można o nich zapominać, jak choćby o ciągle pogarszającej się sytuacji finansowej gmin.

— Ze względu na zjawiska, które wystąpiły w 2020 i 2021 roku — pandemia i wojna w Ukrainie — nie mogę powiedzieć, że to były lata dobre. Jednak negatywny obraz tych wydarzeń nie przekłada się na inwestycje gminy Pasłęk. W 2022 roku nasz samorząd ukończy największe pod względem wartości przedsięwzięcie gminne w swojej 30-letniej historii, którym jest remont zabytkowych murów obronnych w Pasłęku oraz budowli przyległych do muru, za około 16 milionów zł. Dodatkowym sukcesem jest pozyskanie środków unijnych w kwocie 8 525 000 zł na tę inwestycję. Zakończenie tego przedsięwzięcia zbiegnie się z jubileuszem 725-lecia praw miejskich Pasłęka, który będziemy hucznie świętować — zapowiada burmistrz.

Plany są ambitne


Zdecydowanie najbardziej oczekiwanymi przez mieszkańców przedsięwzięciami są inwestycje drogowe. Pasłęcki samorząd w 2022 roku zdecydowanie wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Gmina Pasłęk właśnie w marcu bieżącego roku rozstrzygnęła przetarg na przebudowę bardzo ważnego dla naszego miasta ciągu komunikacyjnego i układu infrastrukturalnego, którym jest ul. A. Steffena i ul. Osińskiego wraz z infrastrukturą towarzyszącą podziemną i nadziemną. Zadanie będzie kosztować ok. 14 400 000 zł i zostanie sfinansowane w 95 procentach ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład — informuje Wiesław Śniecikowski.

I dodaje: — Inwestycja zostanie zrealizowana w latach 2022-2023. Ponadto w 2022 roku w Pasłęku wybudowane zostanie bardzo oczekiwane pełnowymiarowe rondo drogowe na skrzyżowaniu ulic Westerplatte i Piłsudskiego za kwotę około 3 700 000 zł. Jest to inwestycja wojewódzka, do której gmina Pasłęk dołoży milion zł w formie dotacji. Myślę, że mieszkańcy będą bardzo zadowoleni z wymienionych przedsięwzięć drogowych.
W planach nie zabrakło wydarzeń kulturalnych. Wspomniany jubileusz 725-lecia praw miejskich Pasłęk będzie świętował już 24 września.

— Z tej okazji odbędzie się impreza — festyn, który uświetni m.in. koncert zespołu Enej. Inne ważniejsze pasłęckie imprezy kulturalne to m.in. Pasłęcka Wiosna Teatralna, Pasłęcki Festiwal Muzyki Organowej, Pasłęcka Uczta Kultur Wschodu, Pasłęckie Artystyczne Lato, Plener Rzeźbiarski, Plener Malarski, Pasłęckie Barwy Jesieni i wiele, wiele innych. Życie kulturalne pasłęckiego samorządu jest bardzo bogate. Zapraszam do skorzystania z naszej oferty — przekazuje Wiesław Śniecikowski.

Pasłęk miastem dobrego życia


Miasto i gmina Pasłęk to wspaniałe miejsce do życia. Potwierdził to ranking Polskiego Instytutu Ekonomicznego z 2020 roku, który wskazał 63 miasta w Polsce, w tym Pasłęk, jako miasta najbardziej przyjazne mieszkańcom — miasta dobrego życia — zapewniające społeczności lokalnej korzystne warunki do funkcjonowania, będące w dobrej sytuacji finansowej i mające przed sobą szerokie perspektywy — mówi dumny burmistrz.

Wiesław Śniecikowski przyznaje: — Pasłęk to miasto historyczne, wielokulturowe, ekumeniczne, pozytywne, prowincjonalne, ekologiczne, bezpieczne, o harmonijnym rozwoju i zamieszkałe przez wspaniałych ludzi. Poza tym my pasłęczanie uważamy, jak w piosence Danuty Rinn: „… może inne są piękniejsze, może i są, może inne są zgrabniejsze, no to i co? …”. Dla nas to Pasłęk w każdym aspekcie jest „naj”. Prawdziwa miłość nie widzi wad, a jeśli nawet jakieś są, to i tak kochamy nasz Pasłęk razem z jego przywarami.

Słuchać i działać


A co według burmistrza Pasłęka jest najważniejsze w pracy samorządowca?

— Najważniejsze to wsłuchiwać się w głos mieszkańców i wpisywać się w ich potrzeby oraz być skutecznym w ich realizowaniu. To kwintesencja pracy samorządowca. Na obecnym etapie pełnienia funkcji burmistrza Pasłęka, którą piastuję równo 20 lat, mogę powiedzieć, że moim priorytetem jest zakończyć pracę na tym stanowisku w dobrym stylu. Dlatego nie spoczywam na laurach — podsumowuje Wiesław Śniecikowski.

Rozmawiała Ewelina Gulińska

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Davina Claire #3098385 | 138.199.*.* 29 kwi 2022 14:42

  Witam Panie i Panowie; Potrzebujesz szybkiej pożyczki w ciągu 24 do 48 godzin? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, doradzę Ci Złóż wniosek o pożyczkę w Novelty Finance. Nazywam się Davina Claire, jestem pośrednikiem finansowym, a także doradcą finansowym. Zwróciłem uwagę, że wielu ludziom tak trudno jest uzyskać kredyt w bankach lub innych instytucjach finansowych z powodu wysokiego oprocentowania, niewystarczającego zabezpieczenia, wskaźnika zadłużenia do dochodów, niskiej zdolności kredytowej lub z innych powodów. Jestem tutaj, aby polecić każdemu, kto szuka pożyczki, skontaktowanie się z Novelty Finance w sprawie pożyczki z dotowanym oprocentowaniem 3%. Są rzetelną i godną zaufania firmą pożyczkową i można z nimi współpracować. Możesz się z nimi skontaktować poprzez e-mail: | noveltyfinances@gmail.com | LUB wyślij wiadomość na WhatsApp pod numerem +447915601531, aby uzyskać więcej informacji. NOVELTY FINANCE dostarcza rozwiązania finansowe. Oferują wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (Pożyczka osobista, Pożyczka biznesowa i Wiele innych). Oferują elastyczne i różnorodne opcje pożyczek, w tym pożyczki zabezpieczone i niezabezpieczone, pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe, które są dostosowane do Twoich potrzeb finansowych. Powody, dla których powinieneś skontaktować się z Novelty Finance w sprawie pożyczki: • Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. • Natychmiastowy dostęp do Twoich środków po zatwierdzeniu. • Dotowane oprocentowanie (3% rocznie) • Elastyczne warunki spłaty • Nie będziesz spieszył się ze spłatą pożyczki, będziesz miał czas na rozpoczęcie spłaty pożyczki. • Brak ukrytych opłat • Będziesz prowadzony przez cały proces Jak złożyć wniosek: Ubieganie się o pożyczkę jest szybkie i proste! Jeśli jesteś zainteresowany złożeniem wniosku o pożyczkę w Novelty Finance i potrzebujesz więcej informacji na temat oferty pożyczki, WYŚLIJ E-MAIL na adres (noveltyfinances@gmail.com) LUB wyślij wiadomość na WhatsApp pod numerem +447915601531, aby uzyskać więcej informacji i informacje ustne. Akceptacja regulaminu i warunków.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. milosnik Pasleka #3098034 | 188.47.*.* 24 kwi 2022 13:10

  Dobry Gospodarz

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Podpis #3097992 | 77.253.*.* 23 kwi 2022 18:44

  Kończ Waść.

  odpowiedz na ten komentarz