Elbląski samorząd otrzymał 1,3 mln zł na wsparcie uchodźców z Ukrainy

2022-04-27 15:52:04(ost. akt: 2022-04-27 16:05:10)
Wojewoda Artur Chojecki

Wojewoda Artur Chojecki

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

Wojewoda Artur Chojecki poinformował o środkach finansowych, które przekazał samorządom na pokrycie m.in. kosztów zakwaterowania i wydatków związanych z nadawaniem numeru PESEL. Elbląski samorząd otrzymał na ten cel prawie 1,3 mln zł.
Od wybuchu wojny w Ukrainie w Polsce schroniło się już ponad 2 mln 900 tys. uchodźców.

— Na Warmii i Mazurach PESEL otrzymało już 22676 uchodźców z Ukrainy, choć na pewno jest ich dużo więcej, bo cały czas trwa nadawanie numeru PESEL — powiedział wczoraj na konferencji wojewoda Artur Chojecki.

W Elblągu numer PESEL otrzymało już 1200 osób, które uciekły przed rosyjską agresją.Osoby, które przyjmą pod swój dach uchodźców, mogą uzyskać wsparcie i dofinansowanie w wysokości 40 zł dziennie na każdą przyjętą osobę. Część uchodźców przebywa w zbiorowych ośrodkach przygotowanych przez służby wojewody bądź samorządy. Pomoc w postaci zakwaterowania i wyżywienia początkowo była obliczona na 60 dni, teraz zostanie wydłużona o kolejne sześćdziesiąt.

Wojewoda poinformował też o skali wsparcia, które rząd poprzez samorządy przekazuje na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

— Do poniedziałku przekazaliśmy samorządom na ten cel 32 mln 143 tys. złotych — poinformował wojewoda Chojecki.

— To środki na pokrycie kosztów zakwaterowania zarówno w obiektach zbiorowych, jak też w prywatnych domach oraz na wydatki związane z nadawaniem numeru PESEL, na jednorazowe świadczenie pieniężne dla uchodźców, na świadczenia rodzinne.

Na wsparcie zbiorowego zakwaterowania trafiło prawie 2,4 mln zł, natomiast na rekompensaty dla mieszkańców, którzy goszczą u siebie Ukraińców — ponad 20,1 mln zł.

Pieniądze te wypłacają mieszkańcom samorządy po złożeniu odpowiedniego wniosku.

— Środki te przekazujemy samorządom na bieżąco po otrzymaniu od nich wniosków — zapewnił wojewoda, apelując, by samorządy bezzwłocznie wpłacały je też swoim mieszkańcom.

—To kwestia gminy, jak szybko te pieniądze trafiają do mieszkańców. My na bieżąco przyjmujemy wnioski i na bieżąco przekazujemy pieniądze samorządom. I zachęcamy, aby bez zbędnej zwłoki środki te były wypłacane ludziom — dodał.

Służby wojewody przekazały samorządom do tej pory m.in. 6,6 mln zł na wypłatę uchodźcom wojennym świadczenia 300 zł oraz kwotę 1,2 mln zł na świadczenia rodzinne.

Z informacji, które przekazał wojewoda, wynika, że samorząd Olsztyna otrzymał dotychczas na wsparcie uchodźców niemal 2,8 mln zł, w tym 555 tys. zł na zapewnienie zakwaterowania zbiorowego i prawie 1,2 mln zł na wypłatę środków mieszkańcom, którzy przyjęli uchodźców.

Elbląg otrzymał łącznie prawie 1,3 mln zł, z tego niespełna 62 tys. zł na miejsca zbiorowego zakwaterowania i 350 tys. zł na świadczenia dla osób przyjmujących uchodźców.


Najwięcej uchodźców z Ukrainy jest w dużych miastach, które najchętniej wybierają uchodźcy, licząc, że tu będzie im po prostu łatwiej choćby ze znalezieniem pracy.

Jak wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich, która zrzesza 12 największych miast w Polsce:

Ludność Białegostoku w wyniku napływu uchodźców zwiększyła się o 12 proc., Warszawy o 15 proc., Gdańska o 34 proc., Katowic o 33 proc., a Rzeszowa – aż o 53 proc.

W Olsztynie nie mamy takiego przyrostu, bo do poniedziałku Urząd Miasta nadał PESEL 1876 uchodźcom z Ukrainy, ale na pewno w mieście jest dużo więcej uchodźców.


— Trudno określić, ilu uchodźców przebywa obecnie w Olsztynie, ponieważ nie mamy wiedzy, ile osób znalazło schronienie w mieszkaniach prywatnych. W miejscach zakwaterowania zbiorowego jest obecnie 956 osób — powiedziała Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna.
Olsztyński samorząd dysponuje jeszcze wolnymi miejscami, gdzie mogą być zakwaterowani Ukraińcy.

— W obiektach, które uruchomiliśmy, mamy jeszcze 31 miejsc. Dodatkowo też zabezpieczyliśmy dwie sale gimnastyczne w naszych szkołach, w których jest łącznie 100 miejsc — dodała rzeczniczka olsztyńskiego ratusza.
Jak powiedział wojewoda Artur Chojecki, w regionie jest wolnych jeszcze ok. 2,5 tys. miejsc, gdzie mogą być zakwaterowani kolejni uchodźcy z Ukrainy, którzy przyjadą na Warmię i Mazury.

Andrzej Mielnicki

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wagner Clerk #3098283 | 137.184.*.* 28 kwi 2022 00:40

    Jak dostałem pożyczkę od Christy Walton Finance, wpadłem w ręce oszustw, dopóki nie spotkałem tego wiernego pożyczkodawcy, który udzielił mi pożyczki w wysokości 70 000 zł, teraz wierzę, że nadal istnieją prawdziwi pożyczkodawcy online, oto e-mail (christywalton355@ gmail.com) pożyczkodawcy, jeśli potrzebujesz jakiejkolwiek pomocy finansowej, możesz skontaktować się z nim w celu uzyskania pomocy: christywalton@gmail.com

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz