60-lecie działalności EKS Mlexer Elbląg

2022-04-28 20:10:22(ost. akt: 2022-04-28 14:34:42)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Uroczysta gala z okazji 60-lecia działalności EKS Mlexer Elbląg odbyła się w IV Liceum Ogólnokształcącym. Wzięli w niej udział przedstawiciele miasta, sponsorzy, byli i obecni zawodnicy, trenerzy oraz działacze i zaproszeni goście.
Elbląski Klub Sportowy Mlexer to jeden z najstarszych klubów działających w naszym mieście. Po Olimpii Elbląg (75 lat) i MKS Truso (65 lat) na stałe wpisał się do kronik elbląskiego sportu. Już sama nazwa klubu mówi, że miał on do czynienia z „mleczarstwem” – a to dlatego, że powstał przy Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Elblągu. Współzałożycielami klubu byli między innymi: Józef Zając, Józef Rajkiewicz, Tomasz Sambor. Od początku istnienia klubu aż do 2011 roku przez 49 lat sternikiem klubu był Józef Zając. Po nim przychodzili inni: Rafał Siwko, Bojanowski, a obecnie funkcję prezesa klubu od 12 lat pełni Mirosław Kozłowski. W klubie działały trzy sekcje sportowe: tenis stołowy, piłka nożna oraz kolarstwo. Każda zarówno z osiągnięciami, jak i różnymi kryzysami.

PIŁKA NOŻNA


Była to największa sekcja w klubie, która posiadała zespoły seniorów, jak i grupy młodzieżowe. W bogatej historii seniorzy dwukrotnie byli blisko awansu do III ligi, kiedy grając w lidze warmińsko-mazursko-elbląskiej, przegrali decydujące mecze z Orlętami Reszel i Jeziorakiem Iława. Wówczas zespół ten prowadził duet trenerów: Ryszard Kaszczyc i Tadeusz Kaliński. Czołowymi zawodnikami tego klubu byli Jacek Sadowski, Zbigniew Sula, Andrzej Wielgus, Jacek Ulaszek i Krzysztof Dąbrowski. Sekcja piłki nożnej seniorów istniała do 2007 roku. Ze względu na brak środków finansowych i konieczność utrzymania drużyny zawodnikom dano wolną rękę w poszukiwaniu klubów – i w ten sposób wycofano drużynę z rozgrywek piłkarskich. Przez kilka lat społecznie w piłce nożnej pracowali Edward Kopryk, Kazimierz Gibaszek i Józef Sowa. Niestety, przyszedł rok 2008 — klub, nie mając środków na utrzymanie piłkarzy, przekazał sekcję wraz ze stadionem w Parku Modrzewie do Concordii Elbląg — i w ten sposób sekcja piłki nożnej zakończyła działalność w klubie.

KOLARSTWO


Sekcja kolarska w Mlexerze swoją działalność rozpoczęła w 1979 roku. Jej założycielem był znany wówczas działacz na Powiślu i Żuławach Edward Sobczyński, który był jednocześnie trenerem. Jako szkoleniowiec pracował w klubie przez 13 lat, i to ze sportowymi sukcesami. Jego podopieczni startowali w wyścigach etapowych i wieloetapowych w kraju, i to z dużym powodzeniem. Wówczas w różnych kategoriach wiekowych wywalczyli 11 medali. Do czołówki krajowej zaliczali się wówczas: Piotr Kalinka, Artur Bendel, Radosław Kłoczewiak, Piotr Rychlicki i Piotr Wadecki. Sekcja kolarska istniała do 1995 roku. Po odejściu trenera i kilku zawodników – w tym Piotra Wadeckiego do grupy Warta Damis, którą prowadził Ryszard Szurkowski – sekcja kolarska została spisana na straty. Należy też dodać, że w późniejszym czasie Wadecki jeździł – i to z dużym powodzeniem – w grupach zawodowych w Europie Zachodniej. Godnie reprezentował barwy Polski. Po zakończeniu kariery był też jej trenerem, a także prowadził grupę zawodową CCC Polsat.

TENIS STOŁOWY


Od samego początku klubu sekcja cieszyła się dużą popularnością wśród młodzieży, a także starszych. Atutem tej sekcji jest powszechna dostępność do uprawiania tej dyscypliny sportu. W Mlexerze wszystko zaczęło się od występów w województwie gdańskim, na przełomie lat 1997-1980 w klasie okręgowej i lidze międzywojewódzkiej. Wyróżniającymi się zawodnikami byli wówczas (a także w kolejnych latach): Tadeusz Piasecki, Adam Giersz, Józef Pyka, Józef Dyguła i Ryszard Lange. W 1976 roku wraz z nowym podziałem administracyjnym kraju nastąpiły także zmiany w organizacji sportu kwalifikowanego.

Kluby tenisa stołowego przeszły pod okręgowe Związki Sportowe, wśród nich był LKS Mlexer. Prężnie rozwijająca się sekcja miała już sukcesy. Katarzyna Raubo oraz Ryszard Grzelak zostali wicemistrzami Polski w grach indywidualnych Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych. Po kilku latach gry w II lidze mężczyzn pingpongiści Mlexera w końcu zadebiutowali w I lidze w sezonie 1994-95. W tej lidze grali przez siedem sezonów, ocierali się też o ekstraklasę i decydujący bój w 1999 roku przegrali z Odrą Księgienice. W barwach Mlexera grali: Ryszard Grzelak, Georgij Rubinstein, Wojciech Tebecio, Tadeusz Dybiec, Artur Baranowski i Marcin Głowacki. Przez dwa sezony 1997-1999 w I lidze grały też zawodniczki Mlexera. W klubie tym występowały: Beata Stolarz, Aleksandra Pawłowska, Tatiana Nużdina i Beata Wrońska. Po spadku z ligi drużyna przestała istnieć. Przez kolejne lata sekcja tenisa stołowego była "raz na wozie, raz pod wozem".

To dzięki dużemu zaangażowaniu Tomasza Libury, Ryszarda Grzelaka, a w szczególności Mirosława Kozłowskiego i Marka Wnuka związanego przez dekady z tym klubem, sekcja ta istnieje do dziś i ma się dobrze. Seniorzy grają w III i II lidze. Młodzież się rozwija i swoimi wynikami już daje znać o sobie i o klubie – tak trzymać!

Z okazji 60-lecia włodarze klubu pamiętali o tych, którzy przez lata reprezentowali jego barwy, o społecznie pracujących działaczach, sponsorach – i za te wszystkie lata, w których byli z klubem na dobre i na złe, otrzymali listy podziękowań i specjalne statuetki. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Jerzy Kuczyński