Poniedziałek, 3 października 2022. imieniny: Bogumiła, Gerarda, Józefy

Jan Karpiński będzie reprezentował Polskę podczas Międzynarodowej Olimpiady Lingwistyki Matematycznej

2022-04-29 08:47:14 (ost. akt: 2022-04-29 09:00:01)
Jan Karpiński — trzecioklasista z II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu — będzie reprezentował Polskę podczas Międzynarodowej Olimpiady Lingwistyki Matematycznej

Jan Karpiński — trzecioklasista z II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu — będzie reprezentował Polskę podczas Międzynarodowej Olimpiady Lingwistyki Matematycznej

Autor zdjęcia: II LO Elbląg

Rozszyfrował język boko i przeanalizował drzewo genealogiczne rodziny z ekwadorskiego Puerto Bolivar. Dzięki temu wygrał i będzie reprezentował Polskę podczas Międzynarodowej Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. Taki duży sukces osiągnął Jan Karpiński — trzecioklasista z II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu.

Czysto matematyczne zdolności nie są tu w zasadzie potrzebne. Raczej chodzi o takie analityczne myślenie logiczne, które jest często wykorzystywane w matematyce. Najtrudniejszymi zadaniami na finale we Wrocławiu okazały się te, w których trzeba było dopasować słowa z danego języka (bardzo egzotycznego) do słów w języku polskim, ponieważ słowa często w różnych dość nietypowych językach są tworzone przez skojarzenia. Na przykład słowo „biały” jest skojarzone ze słowem „oko” i będzie oznaczało ślepego – opowiada po finale Janek.

Licealista ma doskonałą zdolność: co przeczyta, to zapamiętuje. Taka umiejętność bardzo przydaje się nie tylko na konkursach i olimpiadach.

– Jan jest bardzo skromny, cichy, ale świetnie wychowany młody człowiek, a w zasadzie to już super facet – przyznaje nauczycielka matematyki Magdalena Adryjanek, która dodaje, że Olimpiada Lingwistyki Matematycznej jest bardzo trudnym konkursem.

– Do tej pory żaden uczeń II LO nie osiągnął takiego sukcesu – dodaje matematyczka.

Finał Olimpiady Lingwistyki Matematycznej odbędzie się w lipcu tego roku na brytyjskiej wyspie Man. Polskę będą reprezentować dwie 4-osobowe drużyny.

Oprócz nagród rzeczowych Jan już wygrał indeks na kierunki matematyczno-informatyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie Warszawskim.