środa, 22 marca 2023. imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny

Bezpieczny festyn w Elblągu [ZDJĘCIA]

2022-05-02 09:58:28 (ost. akt: 2022-05-02 09:06:54)

Autor zdjęcia: Dominika Wiśniewska

Za nami pierwszy maja i festyn, który odbył się na placu pod elbląską katedrą. W ramach wydarzenia można było między innymi sprawdzić swój refleks i spojrzeć na świat przez specjalne gogle, za to dzieci dowiedziały się sporo na temat pierwszej pomocy.

Wydarzenie było częścią ogólnopolskiej kampanii pod nazwą „Bezpieczna Autostrada”, której celem jest rozpowszechnienie wiedzy z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach lokalnych, autostradach i trasach szybkiego ruchu oraz zasad udzielania pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia.


W programie imprezy znalazły się m.in. pokazy pierwszej pomocy i użycia AED, strefa BRD, w tym symulator dachowania i symulator zderzeń, możliwość sprawdzenia refleksu, skaner wzroku (testy ostrości wzroku, postrzegania kolorów, odporność na olśnienie).

Można było też wykonać podstawowe badania takie jak: pomiar ciśnienia, tętna, saturacji, poziom cukru. Chętni mogli sprawdzić reakcje po spożyciu alkoholu i środków psychoaktywnych (alko i narkogogle). Dla najmłodszych przygotowana została strefa edukacyjno-zabawowa z zakresu BRD i pierwszej pomocy dla dzieci.

Podczas eventu nastąpiło także przekazanie i uruchomienie urządzenia AED (Automatycznego Zewnętrznego Defibrylatora). Urządzenie umieszczono na budynku Ratusza Staromiejskiego w Elblągu przy ul. Stary Rynek 25, a więc w miejscu dostępnym dla wszystkich mieszkańców miasta i turystów przez całą dobę.

2 maja


W Święto Flagi tradycyjnie już na Bramie Targowej zawiśnie biało-czerwona flaga.

3 maja Parada Wodna


Barwy narodowe będą nam towarzyszyć również dzień później – w Święto Konstytucji 3 Maja. Uroczystości upamiętniające uchwalenie pierwszej w Europie konstytucji rozpoczną się o godz. 11.30 mszą św. w katedrze pw. św. Mikołaja, która odprawiona zostanie w intencji ojczyzny. Po niej odbędą się uroczystości nad rzeką, na Bulwarze Zygmunta Augusta. W programie odegranie hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polskiej, przemówienia okolicznościowe oraz parada na wodzie jednostek pływających. Paradę organizuje miasto wspólnie z Grupą Wodną.