Wszystko, co musisz wiedzieć o receptach online

2022-05-03 16:58:18(ost. akt: 2022-05-03 17:02:52)   Artykuł sponsorowany
Recepty online pojawiły się w Polsce stosunkowo niedawno, jednak z miejsca spotkały się z dobrym przyjęciem wśród Polaków. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak działa ten system. Zapraszamy więc do lektury naszego poradnika, w którym poruszymy wszystkie najważniejsze aspekty tego zagadnienia.
Czym jest e-recepta?
Recepta online jest niczym innym jak elektronicznym odpowiednikiem tradycyjnej recepty papierowej. Ma również takie samo zastosowanie – pozwala nam kupić te leki, które dostępne są jedynie za zaleceniem lekarza. Choć trzeba jednak zaznaczyć pewną różnicę.

E-recepta zawiera dane pacjenta, dane osoby wystawiającej receptę, informacje o danym leku – jego nazwę, a także sposób dawkowania), informacje na temat odpłatności leku i poziomu refundacji, datę wystawienia recepty oraz datę jej ważności.

Polski system opieki zdrowotnej długo czekał na wprowadzenie takiego rozwiązania. Niesie ono bowiem liczne korzyści dla lekarza, pacjenta oraz farmaceuty. Elektroniczna dokumentacja medyczna znacznie usprawnia proces obsługi pacjentów.

Recepty online mają pięć głównych zalet:
● Przyspieszanie procesu wystawiania recept. Dzięki elektronicznej formie wszystko przebiega zauważalnie sprawniej.
● E-recepta zawsze jest wystawiona poprawnie, ponieważ musi zostać zweryfikowana przez system.
● Papierowa recepta może zostać zgubiona. Wersja elektroniczna zawsze będzie dostępna w Internetowym Koncie Pacjenta.
● Pacjent może wyrazić zgodę na dostęp do wszystkich recept, które zrealizował. To może ułatwić lekarzowi leczenie pacjenta.
● Jeśli cierpimy na choroby przewlekłe, to możemy otrzymać e-receptę bez konieczności stania w kolejce do gabinetu lekarskiego.

Jakie korzyści płyną z e-recepty?
Nie ma co ukrywać, recepty online wprowadziły wiele korzyści do świata medycyny oraz pacjentów. O głównych zaletach wspomnieliśmy powyżej, jednak istnieją również inne silne argumenty, które przemawiają za elektronicznymi receptami.

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych ujawniły, że od 2000 roku aż 95 tysięcy recept było źle wystawionych. Nieświadomi pacjenci brali więc nieodpowiednie leki, ponieważ lekarz lub farmaceuta popełnili błąd. Jak do tego dochodziło? Problemem były podobnie brzmiące nazwy leków lub literówki w recepcie. Takie błędy mogły prowadzić do bardzo poważnych następstw.
Dużą zaletą e-recept są odpowiednie alarmy, które informują lekarza o naszych alergiach. Jeśli będzie on próbował przepisać nam lek, na którego składnik jesteśmy uczuleni, to system go o tym poinformuje. W ten sposób ograniczamy ryzyko wzięcia leku, który mógłby zaszkodzić naszemu zdrowiu.
Lekarzom jest również łatwiej kontrolować to, ile leków zażywamy i w jakiej ilości. Może zdarzyć się tak, że lekarz powstrzyma się od przepisania nam danego leku, ponieważ uzna, że nasz organizm może być już zbyt mocno obciążony lekami, które przyjmowaliśmy w ostatnim czasie.

E-recepty znacznie ułatwiają pracę pracownikom aptek. Dawniej musieli dzwonić do danego lekarza, gdy nie byli pewni, jaka nazwa leku została zapisana na recepcie. Czasem zdarzało się również, że farmaceuci podejrzewali, że dana recepta mogła zostać sfałszowana, dlatego dzwonili do przychodni, aby upewnić się, że lekarz faktycznie wystawił taką receptę.

Dużą zaletą recept online jest również to, że zawierają one informacje o dawkowaniu. Statystyki pokazują, że co piąta osoba nie wykupuje leków, które zostały jej przypisane. Co więcej, połowa osób biorących leki nie przyjmuje ich zgodnie z zaleceniami. To sprawia, że ich stan zdrowia może nie tylko nie ulegać poprawie, ale nawet się pogarszać. Dlatego też łatwo dostępna informacja o dawkowaniu wielu osobom może okazać się pomocna.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo obciążone są polskie przychodnie. W kolejkach do lekarza trzeba spędzić czasami nawet parę godzin. Dzięki e-receptom sytuacja zaczęła się poprawiać. W ten sposób osoby, które potrzebują jedynie recepty, nie muszą stać w długich kolejkach, a osoby, które potrzebują pomocy lekarskiej, otrzymają ją szybciej.

Co musisz wiedzieć o e-recepcie
Na samym początku powinniśmy założyć Internetowe Konto Pacjenta. Z jego poziomu będziemy mogli zarządzać naszym profilem i ustalić, w jaki sposób ma trafić do nas e-recepta. Możemy zdecydować się na maila lub wiadomość sms. Nasze konto będzie również zawierało informacje o wszystkich lekach, które zostały nam przypisane.
Internetowe Konto Pacjenta pozwoli nam sprawdzić takie rzeczy jak:
● Historię e-recept, zwolnień, dokumentów medycznych,
● W jakiej aptece zrealizowaliśmy e-receptę,
● Jeśli przypisano nam kilka opakowań danego leku, to sprawdzimy, ile jeszcze pozostało nam do wykupienia.
Warto wiedzieć, że e-recepty nie musimy realizować osobiście. Możemy poprosić o pomoc kogoś bliskiego – musimy podać tej osobie nasz numer pesel oraz podać 4-cyfrowy kod dostępu, o te rzeczy poprosi bowiem farmaceuta.
E-receptę możemy zrealizować w każdej aptece w Polsce. Musimy jednak pamiętać o jednej ważnej kwestii – jeśli otrzymaliśmy elektroniczną receptę na kilka opakowań danego leku, to wszystkie musimy zakupić w tej samej aptece.

E-recepta na pilne sytuacje
Zdarzają się sytuacje, gdy pilnie potrzebujemy danego leku. Możemy udać się do lekarza, jednak często oznacza to długie stanie w kolejce. Zdarza się również, że w danym dniu nasz lekarz rodzinny nie przyjmuje, więc musielibyśmy czekać jeszcze dłużej. Jeśli więc potrzebujemy recepty na już, to warto postarać się o nią drogą elektroniczną. Na przykład jeśli potrzebna jest nam tabletka „dzień po” https://e-recepta.net/tabletka-dzien-po-recepta. Wówczas nie możemy sobie pozwolić na czekanie, ponieważ trzeba działać od razu.
Jak widać, recepty elektroniczne przyniosły ze sobą wiele dobrego. Pomagają zarówno lekarzowi, jak i pacjentowi oraz farmaceucie. Są swego rodzaju rewolucją, która, miejmy nadzieję, będzie jeszcze usprawniana. Cyfryzacja może przynieść wiele dobrego dla polskiej opieki zdrowotnej. Miejmy nadzieję, że kolejne tak praktyczne zmiany będą wdrażane jak najszybciej. Pamiętajmy również o tym, że jeśli czujemy się źle, to powinniśmy mimo wszystko skontaktować się z lekarzem. Nasz problem może być bowiem bardziej poważny, niż nam się wydaje.