Elbląg: Samorząd podsumował pomoc dla uchodźców

2022-05-09 18:01:19(ost. akt: 2022-05-09 17:27:16)

Autor zdjęcia: UM Elbląg

Elbląski samorząd podsumował udzieloną pomoc finansową i materialną dla obywateli Ukrainy przebywających w Elblągu. Jak zauważył Witold Wróblewski, od ponad dwóch miesięcy działania ratusza w dużej mierze koncentrują się na wsparciu mieszkańców ogarniętego wojną kraju.
Nasz samorząd jako jeden z pierwszych rozpoczął działania pomocowe. Już 13 lutego odbyło się posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego już teoretycznie rozważaliśmy możliwość pomocy ewentualnym uchodźcom — przypomniał Wróblewski.

Pomoc od samego początku


Jedną z pierwszych form pomocy było uruchomienie całodobowego telefonu.
— Pod całodobowym numerem telefonu 55 221 21 20 przyjmowane były i są zgłoszenia od osób oferujących miejsca noclegowe, transport, opiekę lekarską, opiekę psychologiczną, jak i inne formy pomocy — wskazuje prezydent.
W okresie od 25 lutego do 13 marca w hali przy Grunwaldzkiej działał punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy.

— W punkcie wydawano potrzebującym uchodźcom produkty żywnościowe zakupione przez Elbląskie Centrum Usług Społecznych. Kwota przeznaczona na zakup paczek to 18 997,13 zł. Wydatki na funkcjonowanie punktu wyniosły 2736,84 zł — wylicza prezydent.

W trakcie okresu funkcjonowania punktu zewidencjowano 600 osób.

Zakwaterowanie


Elbląski samorząd przygotował również obiekty w celu ulokowania w nich uchodźców. W hotelu przy Brzeskiej zapewniono zakwaterowanie 43 osobom, przygotowanie obiektu kosztowało MOSiR 6425,58 zł. Wydatki związane z pobytem uchodźców we wskazanym miejscu to 12 805,31 zł. W bursie przy ul. Wapiennej od 1 do 20 marca zakwaterowano łącznie 22 osoby. Koszt zakwaterowania i wyżywienia osób w tym obiekcie wyniósł 10 053,83 zł.

Dodatkowo przygotowano również sale gimnastyczne w budynku Szkoły Podstawowej nr 8 oraz w Zespole Szkół i Placówek Sportowych celem ewentualnego kwaterunku 200 uchodźców. Wyposażenie tych sal (zakup łóżek, materacy, parawanów, pościeli, poszewek, koców) stanowiło wsparcie ze strony Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie oraz z darowizny elbląskich firm, które zakupiły wymienione produkty. Wydatki UM Elbląg w zakresie przygotowania Szkoły Podstawowej nr 8 wyniosły łącznie 5980,52 zł.

W celu zapewnienia pobytu uchodźcom elbląski samorząd podjął też współpracę z różnymi podmiotami w ramach organizowanej pomocy. Uchodźcy znaleźli schronienie w Hotelu pod Lwem, Hotelu Vivaldi, w Domu pod Cisem, parafii bł. Doroty i parafii św. Józefa Robotnika. Dodatkowo Szkoła Podstawowa nr 8 jest zapleczem żywnościowym dla osób zakwaterowanych w Domu pod Cisem i z tego powodu szkoła poniosła wydatki w kwocie 17 130,91 zł.

Edukacja


Elbląski samorząd objął edukacją przedszkolną 74 dzieci, 207 edukacją szkolną, 19 uczniów edukacją ponadpodstawową. 2 uczniów pobiera naukę w pozostałych placówkach.

Dzieci z Ukrainy korzystają również z oferty zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych. W Młodzieżowym Domu Kultury z zajęć korzysta 16 dzieci, a w Zespole Szkół i Placówek Sportowych 11 dzieci.

Ofertę bezpłatnych zajęć sportowych przygotował także MOSiR. EOK, Galeria EL, Biblioteka Elbląska i Muzeum Archeologiczno-Historyczne.

Świadczenia


W zakresie pomocy finansowej osobom z Ukrainy przysługują świadczenia rodzinne. Są to m.in. zasiłek rodzinny wraz z dodatkami i świadczenia opiekuńcze. Do tej pory do Urzędu Miejskiego w Elblągu wpłynęło 88 wniosków, z czego pozytywnie rozpatrzono 40 wniosków na kwotę 19 064 zł – zaznacza prezydent miasta.

Oprócz tego zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2022 o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego państwa Polakom zapewniającym zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy przysługuje świadczenie pieniężne. Z tego tytułu w Urzędzie Miejskim w Elblągu złożono 89 wniosków na 458 osób. Do tej pory wydano 25 informacji o przyznanym świadczeniu dla 115 osób.

Do 21 kwietnia nadano w Elblągu numery PESEL 1330 uchodźcom. Wydatki z tytułu wynagrodzenia tłumaczy pomagających w wypełnianiu wniosków to 4324,15 zł.

Urząd Miejski w Elblągu wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy przygotowuje oferty pracy dla uchodźców chcących podjąć zatrudnienie. Mogą oni liczyć również na bezpłatne przejazdy komunikacją miejską.

W zakresie pomocy rzeczowej w początkowej fazie w kamieniczkach elbląskich przy ul. Świętego Ducha 3-4 oraz w wybranych szkołach prowadzone były zbiórki darów dla mieszkańców Ukrainy. Od 11 do 23 marca funkcjonował Punkt Pomocy Humanitarnej przy al. Grunwaldzkiej 135, gdzie przyjmowane i wydawane były dary. Obecnie funkcję tą pełni Bank Żywności przy ulicy Stefczyka 7/8.

Wsparcie Tarnopola


Niezależnie od pomocy realizowanej na rzecz uchodźców przebywających w Elblągu, ratusz zorganizował też pomoc dla mieszkańców Tarnopola, ukraińskiego miasta partnerskiego. Dotychczas, łącznie w czterech transportach wysłano dary na kwotę 184 167,34 zł. W transporcie znalazły się również dary zakupione przez elbląskich Rotarian na kwotę 70 tys. zł. Łącznie przekazano około 51 ton darów.

— Elbląski samorząd dał też wyraz solidarności z narodem ukraińskim, zrywając współpracę z miastami partnerskimi z Rosji i Białorusi. W ten sposób pokazano, że nie ma zgody na agresję zbrojną Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę oraz aktywne wsparcie tej inwazji przez Republikę Białorusi. W Elblągu zmianie uległy nazwy rond Kaliningrad i Nowogródek — podsumował prezydent Witold Wróblewski.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. tfuuu #3098890 | 77.253.*.* 9 maj 2022 19:12

    Podsumowaliście pomoc dla podatników? Ja, jako podatnik nie mam ochoty wysyłać żadnej pomocy dla dziadów, którzy wywieszają szmatę szuchowicza na urzędzie miasta tarnopola.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz