Poniedziałek, 16 maja 2022. Imieniny Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty

SuperSołtyski powiatu elbląskiego

2022-05-14 09:22:00 (ost. akt: 2022-05-13 13:16:25)
SuperSołtyski powiatu elbląskiego

SuperSołtyski powiatu elbląskiego

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Sołtys to instytucja, a w tym przypadku — piękna instytucja — mówi wicestarosta Ryszard Zając. Na podium tegorocznego plebiscytu, w którym mieszkańcy oceniali swoich sołtysów, stanęły trzy panie — Alicja Rogoz, Ilona Rychter i Monika Jarkiewicz.

NASZA AKCJA

Według danych z roku 2010 roku w Polsce było powyżej 40 tysięcy sołtysów, z czego ponad 30 procent stanowiły kobiety. O tym, że panie cieszą się ogromną sympatią i zaufaniem swoich lokalnych społeczności, świadczy finał naszej tegorocznej akcji.

— Pierwsze słowa gratulacji należą się redakcji Dziennika Elbląskiego za pomysł i przeprowadzenie tego plebiscytu. Ale największe słowa uznania kieruję oczywiście do laureatek. Sołtys to instytucja, a w tym przypadku — piękna instytucja — trzy panie — mówi Ryszard Zając.

— Panowie, jesteście zagrożeni — jesteśmy zagrożeni! — żartuje wicestarosta elbląski. I już zupełnie poważnie podkreśla: — Kobiety są przebojowe, mają bardzo dużo pomysłów, podejmują się wielu inicjatyw. Chcą działać i chce im się chcieć — to jest chyba najważniejsze. A to, że mieszkańcy na nie głosowali? Wcale się nie dziwię. Swoją pracą, wytrwałością i determinacją na pewno na to zasłużyły.Druga kadencja, ósmy rok


To już druga kadencja i mój ósmy rok w roli sołtyski Suchacza — zaczyna Monika Jarkiewicz, która w naszym tegorocznym plebiscycie zajęła trzecie miejsce na podium.

— Przez ten czas udało się sporo zdziałać na terenie sołectwa. Mamy świetlicę i zagospodarowany teren wokół niej — z zewnętrzną siłownią, placem zabaw, boiskiem do piłki nożnej i siatkówki. W tym roku doszła jeszcze wiata grillowa, która zostanie wkrótce doposażona w stoły i ławki. Jest też miejsce na ognisko. Jest więc gdzie odpoczywać i wspólnie spędzać czas. W tamtym roku razem z radą sołecką posadziliśmy też drzewka owocowe i mamy nadzieję, że za jakiś czas skorzystają na tym dzieci — opowiada pani Monika.
Fot. Ryszard Biel


I dodaje: — Wierzę, że dzięki takim działaniom mieszkańcy są zadowoleni i żyje im się lepiej. Wiem też jednak, że mają dużo różnych życzeń i początkowo było mi bardzo trudno pogodzić się z tym, że nie wszystkie będę w stanie spełnić. Dziś z perspektywy czasu mam świadomość, że chociaż bardzo bym chciała, to nie wszystko zawsze może się udać. Nadal jednak wierzę, że z pomocą mieszkańców jesteśmy w stanie dużo zdziałać.

Najważniejsze dobro ludzi


Ilona Rychter jest sołtyską leżącego w gminie Gronowo Elbląskie Oleśna.
— Wszystkim mieszkańcom bardzo dziękuję za oddane na mnie głosy! Wciąż staram się aktywnie działać na rzecz naszego sołectwa i wierzę, że przyjdzie czas na realizację wymarzonych przez mieszkańców inwestycji. To dopiero moja pierwsza kadencja, ale już nauczyła mnie wytrwałości w dążeniu do celu i niepoddawania się. Wiadomo — plany zawsze, były, są i będą, ale dla mnie najważniejsze jest dobro ludzi i ich bezpieczeństwo — mówi Ilona Rychter.
Fot. Ryszard Biel


Sołtyska Oleśna przekazuje: — Zależy mi też na integracji, a jak wiadomo, wkrótce rozpoczyna się sezon wakacyjny. Na czerwiec planujemy w naszym sołectwie obchody Nocy Świętojańskiej i już teraz serdecznie zapraszam do Oleśna.

Kolejne zwycięstwo z rzędu


Nowakowo może pochwalić się jedną z najmłodszych sołtysek w Polsce. Alicja Rogoz wygrała nasz ubiegłoroczny plebiscyt, a w tym roku po raz kolejny cieszy się z pierwszego miejsca na podium.

— To moja pierwsza kadencja, a już drugie zwycięstwo z rzędu. Jestem bardzo dumna z tego osiągnięcia, bo czuję, że mieszkańcy Nowakowa — i nie tylko oni — doceniają to, co robię — przyznaje Alicja Rogoz.

Sołtyska informuje, że stopniowo realizuje założone cele.
— Mamy już plac zabaw i monitoring, pracujemy teraz jeszcze nad oświetleniem — opowiada.

I mówi: — A już 11 czerwca zapraszam wszystkich do Nowakowa, gdzie odbędzie się festyn charytatywny na rzecz niepełnosprawnych dzieci. Zaplanowanych mamy bardzo dużo atrakcji i będzie miło nam gościć okolicznych mieszkańców.

Fot. Ryszard Biel

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. stary Boryna #3099449 | 80.50.*.* dzisiaj, 09:59

    Totalny szok ze sołtysowa " Borynowa" z Suchacza wysyłając na siebie 10 smsów uzyskała 3miejsce. A moze jej stary Boryna pomogl? ☺

    ! - + odpowiedz na ten komentarz