IPN otworzył Centrum Edukacyjne Przystanek Historia w Elblągu

2022-05-18 18:00:35(ost. akt: 2022-05-19 13:10:39)
Podczas inauguracji Przystanku Historia w elbląskim Ratuszu Staromiejskim wręczono specjalne medale za działania mające na celu zachowanie pamięci o czynach Polaków dokonywanych na rzecz niepodległego państwa polskiego oraz upamiętnienie patriotycznych zrywów narodu polskiego

Podczas inauguracji Przystanku Historia w elbląskim Ratuszu Staromiejskim wręczono specjalne medale za działania mające na celu zachowanie pamięci o czynach Polaków dokonywanych na rzecz niepodległego państwa polskiego oraz upamiętnienie patriotycznych zrywów narodu polskiego

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

W Elblągu powstało nowe miejsce, w którym jego mieszkańcy będą mogli spotkać się z dziejami Polski. Przystanek Historia otwierany jest w miastach, w których IPN nie ma oddziału, czy delegatury. Tworzony jest w celach naukowych oraz edukacyjnych.
W środę 18 maja w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbyła się Inauguracja działalności Centrum Edukacyjnego IPN Przystanek Historia w Elblągu. Ma być to miejsce, gdzie mówi się o historii, dyskutuje o prezentowanych filmach i książkach, gdzie można obejrzeć wystawę, uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych czy też spotkać się ze świadkiem historii. To też miejsce popularyzacji wiedzy historycznej i promocji działań Instytutu Pamięci Narodowej również na poziomie regionalnym.

W miastach, w których IPN nie ma oddziału, czy delegatury, otwierany jest właśnie Przystanek Historia, który jest łącznikiem mieszkańców z Instytutem. Tworzony jest w celach naukowych oraz edukacyjnych.

Partnerem Przystanku Historia jest miasto Elbląg, które udostępniło budynek Ratusza Staromiejskiego na przyszłe działania IPN-u.

— Inauguracja działalności Centrum Edukacyjnego IPN Przystanek Historia w Elblągu to święto — święto dla historii. IPN od ponad przeszło 20 lat realizuje zadania, które polecił ustawodawca. Przystanek Historia ma być tym miejscem, w którym będziemy mogli o nich opowiedzieć. Oczywiście będziemy mogli te historie przekazać odpowiednio dla dzieci, młodzieży czy starszych — dostosowując formę i sposób przekazu. To będzie też miejsce, gdzie będziemy mogli dystrybuować przygotowywane przez nas materiały edukacyjne — powiedział dr Paweł Warot, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku.

I dodał: — Oczywiście jednorazowo nie da się poznać całej historii. Jednak od spotkania do spotkania nasze dzieci, młodzież i dorośli elblążanie dowiedzą się, jak było naprawdę.
Głos zabrał również biorący udział w uroczystości wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski:

— Nie da się pojąć dzisiejszego świata, bez zrozumienia historii. W dziejach naszego kraju są przewspaniałe momenty — warto tę historię poznawać. Jest takie powiedzenie: „Historia raz mówi o kreaturach, raz o kreatorach” — to IPN swoją pracą pokazuje dziś, kto kim był. Bardzo się cieszę, że możemy dziś głośno o tym mówić.

Podczas inauguracji nastąpiło wręczenie medali okolicznościowych Warmińsko- Mazurskiego Okręgu Związku Żołnierzy Armii Krajowej z okazji 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Medale to wyraz uznania szczególnych zasług w działaniach mających na celu zachowanie pamięci o czynach Polaków dokonywanych na rzecz niepodległego państwa polskiego oraz upamiętnienie patriotycznych zrywów narodu polskiego.

Wyróżnieni zostali: Włodzimierz Bernacki - sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Andrzej Śliwka - podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Piotr Opaczewski - wicewojewoda warmińsko-mazurski, Karolina Dłuska - prezeska fundacji PGiNG.

Podczas uroczystości odbyło się też wręczenie nagród laureatom konkursu „AK80 — Największe Podziemia Armii Europy”. Elbląscy i braniewscy uczniowie okazali się jego licznymi laureatami.

— Jestem wielce rad, że konkurs "AK80 Największa podziemna Armia Europy" ma wymiar nie tylko i wyłącznie związany z udokumentowaniem wiedzy. Szczególnie cieszę się, że ma on charakter twórczy. Należę do środowiska, dla którego pojęcie prawdy łączy się z pojęciem piękna i ten konkurs wypełnia te dwie wartości. Nawiązuje przecież do prawdy, która uzewnętrznia się w pięknie. Te dwie wartości dają silny związek z tym, czego te prace dotyczą — 80. rocznicy powstania Armii Podziemnej. Przez piękno i prawdę tych prac, które zostały nagrodzone, zmierzamy ku temu, co jest fundamentalne i co jest trzecią kategorią obok prawdy i piękna — do dobra. Jeszcze raz dziękuję za zaproszenie i cieszę się, że mogę uczestniczyć w tej pięknej uroczystości — powiedział wiceminister Edukacji i Nauki prof. Włodzimierz Bernacki.

A wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka przyznał: — Cieszę się, że Ministerstwo Aktywów Państwowych jest jednym z patronów honorowych inicjatywy, która kultywuje pamięć o polskich bohaterach i promuje patriotyczne myślenie wśród młodych pokoleń. Pamięć jest filarem naszej tożsamości narodowej, stąd też bardzo budujący jest odzew, z jakim spotkał się konkurs "AK80 - Największa Podziemna Armia Europy". Jestem pełen podziwu dla dojrzałości dzieci i młodzieży, którzy w tak kreatywny sposób zaangażowali się w przygotowanie prac konkursowych.

Przedstawiamy listę elbląskich i braniewskich laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych:Przedszkola:

Tymon Jabłoński – Przedszkole nr 5 w Elblągu (miejsce I)

Wyróżnienia:
1. Bernadeta Ekes – Przedszkole nr 3 w Elblągu
2. Emilka Milewska - Przedszkole nr 3 w Elblągu
3. Maja Duks - Przedszkole nr 3 w Elblągu
4. Mateusz Burek - Przedszkole nr 8 w Elblągu
5. Oliwier Walkiewicz - Przedszkole nr 4 w Braniewie

Klasy 1-3:
Pola Stanicka - Szkoła Podstawowa nr 5 w Braniewie (miejsce II)

Wyróżnienia:

Zuzanna Zych - Szkoła Podstawowa nr 16 w Elblągu
Klasy 4-6:
Julia Szczepańska – Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu (miejsce I)

Wyróżnienia:
Hanna Wachniewska - Szkoła Podstawowa w Elblągu

Klasy 7-8:
Karol Chmielewski – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Elblągu (miejsce II)

Szkoły Ponadpodstawowe:
Aleksandra Kowalewska – Zespół Szkół Budowlanych w Braniewie (miejsce II)
Jędrzej Ostrowski - Zespół Szkół Budowlanych w Braniewie (miejsce II)
Malwina Brągoszewska – 4 Liceum Ogólnokształcące w Elblągu (miejsce IV)

Wyróżnienia:
Aleksander Dalka - Zespół Szkół Budowlanych w Braniewie
Nikola Gniewkowska - Zespół Szkół Budowlanych w Braniewie (miejsce III)

Wyróżnienie specjalne:
Zespół Szkół Budowlanych w Braniewie