Wtorek, 6 grudnia 2022. imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja

Elblążanie muszą trzymać się za kieszenie. Ceny ciepła wzrosną o 50 procent!

2022-05-19 12:54:12 (ost. akt: 2022-05-20 07:42:00)
 50 procent to jest szok i niedowierzanie. Zwłaszcza że w przypadku EPEC-u ta propozycja jest pięciokrotnie mniejsza — mówi prezydent Elbląga.

50 procent to jest szok i niedowierzanie. Zwłaszcza że w przypadku EPEC-u ta propozycja jest pięciokrotnie mniejsza — mówi prezydent Elbląga.

Autor zdjęcia: EG

Nie ma mojej zgody na takie ceny ciepła i drenowanie kieszeni elblążan. Wezwałem do uzasadnienia tak wysokiej podwyżki i przedstawienia analizy kosztów — przekazał Witold Wróblewski w odpowiedzi na nową taryfę elektrociepłowni w Elblągu.

Doznałem szoku, gdy zostałem poinformowany, że Urząd Regulacji i Energetyki zatwierdził taryfy dla elektrociepłowni — tymi słowami Witold Wróblewski rozpoczął konferencję prasową, zwołaną w celu przekazania informacji o wysokich podwyżkach cen ciepła, które niedługo otrzymają mieszkańcy Elbląga.

Wzrost cen o 50 procent


W środę 18 maja Urząd Miejski w Elblągu został poinformowany o wprowadzonej przez Energę Kogeneracja i zatwierdzonej przez URE podwyżce cen ciepła o 80 procent — co przekłada się bezpośrednio na wzrost ceny ciepła o 50 procent dla mieszkańców Elbląga.

— 50 procent to jest szok i niedowierzanie. Zwłaszcza że w przypadku EPEC-u ta propozycja jest pięciokrotnie mniejsza — mówi prezydent Elbląga.
I dodaje: — Nie rozumiem takiej podwyżki cen, bo według informacji rządu Polska węglem stoi. Gdyby ten surowiec był sprowadzany zza granicy jak gaz czy ropa naftowa, to bym jeszcze zrozumiał — ale ekogroszek to produkt polskich kopalni. Skąd taki wzrost? Na to pytanie nie odpowiem.

Wzrost cen taryf wprowadzonych przez Energę Kogeneracja będzie miał olbrzymi wpływ na koszty utrzymania elblążan.

Obietnice wyborcze


— Często mam stawiany zarzut, że w kampanii wyborczej mówiłem, że zmniejszę cenę ciepła o 20 procent. Patrząc jednak na galopującą inflację, trudno, aby ktoś tego mógł dokonać — zwrócił uwagę Witold Wróblewski.

— Zostałem oszukany przez rządzących, bo w najśmielszych oczekiwaniach nie zakładałem, że w ciągu najbliższych lat ceny będą tak szybowały. Chyba nie znajdę w Polsce nikogo, kto by przewidział skokowe wzrosty cen paliw, gazu itd. — przekazał.

Jak przekonuje prezydent Elbląga, docelowym źródłem ciepła powinna być spółka komunalna, a nie skarbu państwa, bo to samorząd najlepiej przypilnuje cen.
— Wzrost cen ciepła zatwierdzony przez URE niszczy nie tylko zaufanie do nas, ale i niweczy naszą pracę. Podjęliśmy kierunek usuwania kopciuchów z przestrzeni miejskiej — przy obecnych cenach trudno będzie przekonać ludzi, aby zrezygnowali z byle jakich urządzeń grzewczych. Nie będzie ich na to stać — zauważył prezydent.

— Nie zostawimy tego tak. Podejmę działania prawne, aby wyegzekwować ceny akceptowalne dla mieszkańców. Jest to brak opanowania nad funkcjonowaniem firmy — powiedział na zakończenie Wróblewski.

Kiedy nowe ceny ciepła wejdą w życie?


— Według zapisów rozporządzenia ceny wejdą w życie w ciągu 14 do 45 dni. Nie zostaliśmy jeszcze poinformowani oficjalnie o tych podwyżkach — przekazał Andrzej Kuliński, prezes zarządu EPEC.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. xxxx #3099684 | 83.3.*.* 19 maj 2022 13:12

    W pazdzierniku za 1t ekogroszku płaciłam 850zł w tym miesiącu 2600zł , to jest logiczne że opłata za ogrzewanie w blokach też wzrośnie, bo niby kto będzie dokładał.

    odpowiedz na ten komentarz