XIII Festiwal Pieśni Religijnej w Kmiecinie [ZDJĘCIA]

2022-05-25 18:00:59(ost. akt: 2022-05-25 15:01:35)
XIII Festiwal Pieśni Religijnej w Kmiecinie odbył się w sobotę 21 maja

XIII Festiwal Pieśni Religijnej w Kmiecinie odbył się w sobotę 21 maja

Autor zdjęcia: Mirosław Broda

Takie spotkania są bardzo potrzebne — integrują społeczność i kształtują wiarę — mówi muzyk i polonista z Malborka Jan Pawlina — jeden z jurorów XIII Festiwal Pieśni Religijnej w Kmiecinie. Wśród uczestników znaleźli się reprezentanci Warmii i Mazur.
W spokojną majową sobotę po dwóch latach przerwy odbył się w Kmiecinie koło Nowego Dworu Gdańskiego niezwykły festiwal, podczas którego swoje wokalne umiejętności zaprezentowało ponad 200 osób, a wśród nich zespoły, schole, chóry, soliści i duety — łącznie jury oceniło 30 występów.

— Rozpiętość wiekowa była bardzo duża, bo najmłodszy z uczestników miał 8 lat, a najstarszy był w okresie starszej adolescencji — relacjonuje Jan Pawlina.
Wydarzenie nie odbyłoby się bez zaangażowania księdza Józefa Kożuchowskiego i całej parafialnej społeczności. Za to jury — w składzie: Marta Kozakiewicz, Elżbieta Nawrocka i Jan Pawlina — miało bardzo trudne zadanie, ponieważ artyści zaprezentowali niezwykle wysoki poziom.

Województwo warmińsko-mazurskie miało podczas festiwalu swoich reprezentantów i reprezentantki. Najlepszymi solistkami wśród dzieci okazały się bowiem Julia Kowal z Braniewa i uczennica elbląskiej szkoły muzycznej Barbara Barańska z parafii w Rychlikach. Trzecim miejscem w kategorii solistów dorosłych może pochwalić się Adriana Pilarska z Elbląga. Najlepszym młodzieżowym zespołem okazała się za to Schola Trójeczka z parafii pod wezwaniem Świętej Trójcy w Morągu, trzecia lokata w tej kategorii przypadła Scholi Totus Tuus z będącej organizatorem wydarzenia parafii pod wezwaniem świętej Jadwigi Królowej w Kmiecinie. Jednym z najlepszych zespołów skupiających dorosłych wokalistów okazał się Mazi Band z Elbląga, a elbląski Zespół Uśmiech w tej samej kategorii zdobył miejsce trzecie.


— Nasz festiwal pozwala wokalistom zaprezentować swoje umiejętności, sprzyja wymianie wrażliwości, rozwojowi artystycznemu i wytrwałości w realizacji swoich pasji. Dzięki wydarzeniom takie jak to organizowane przez naszą parafię w Kmiecinie tworzymy wspólnotę nie tylko z Bogiem, ale i ze sobą nawzajem — zauważa ksiądz Józef Kożuchowski.

Swoimi wrażeniami dzieli się również pani Ewa z Braniewa, mama Julii, która zdobyła pierwsze miejsce wśród dziecięcych solistów: — To był wspaniały dzień! Kochamy Boga i muzykę, dlatego do Kmiecina przyjechaliśmy całą rodziną. Kmiecin to uroczy zakątek, a sam kościół jest niezwykłym miejscem. Wszyscy, których tutaj spotkałyśmy, byli życzliwi i uśmiechnięci, zostaliśmy niezwykle życzliwie przyjęci — poczęstunek — palce lizać! A poziom zarówno występujących, jak i oceniających — bardzo wysoki. Na pewno będziemy w Kmiecinie za rok — zapewnia pani Ewa.

— Urzekła nas gościnność i zaangażowanie księdza proboszcza Józefa Kożuchowskiego i mieszkańców Kmiecina. Będziemy z przyjemnością wracać na kolejne festiwale — mówi pani Dorota, mama 8-letniej Basi, która w swojej kategorii zajęła drugie miejsce.

— Jesteśmy ogromnie poruszone wysokim poziomem uczestników, poznałyśmy mnóstwo utalentowanych osób i nawiązałyśmy nowe przyjaźnie. Jesteśmy zachwycone tym niezwykłym miejscem — przyznaje mama Basi.

Wyniki festiwalu:


SOLIŚCI:
DZIECI:
1. Julia Kowal (parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie)
2. Barbara Barańska (Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu)

MŁODZIEŻ:
1. Lena Niedźwiecka (Nowy Staw)
2. Maja Prociak (Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Jagiellończyka w Malborku)
3. Zuzanna Domańska (parafia pw. Chrystusa Króla w Piekle)

DOROŚLI:
1. Danuta Podsiadło (parafia pw. Najświętszego Serca Jezusa w Stegnie)
2. Alicja Klufczyńska (parafia św. Antoniego w Mikołajkach Pomorskich)
3. Adriana Pilarska (parafia pw. św. Alberta w Elblągu)

DUETY MŁODZIEŻOWE:
1. Marcelina Runewicz (parafia Miłosierdzia Bożego w Malborku) i Kacper Woźniak (parafia św. Urszuli Ledochowskiej w Malborku)
2. Julia Musiał i Eliza Kita (Zespół Szkół Katolickich im.św. Jana Pawła II w Malborku)

ZESPOŁY MŁODZIEŻOWE:
1. Zespół Canto (Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Jagielończyka w Malborku)
1. Schola Trójeczka (Parafia pw. Św. Trójcy w Morągu)
2. Zespół Totus Tuus (parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Malborku)
3. Schola Totus Tuus (parafia pw. św. Jadwigi Królowej w Kmiecinie)

ZESPOŁY DOROSŁE:
1. Zespół Nadzieja (parafia pw. św. Jadwigi Królowej w Czerninie)
1. Zespół Mazi Band (parafia pw. bł. Doroty z Mątów w Elblągu)
2. Zespół Żuławianki (Gminny Ośrodek Kultury w Ostaszewie)
3. Zespół Uśmiech (parafia pw. św. Brunona w Elblągu)

CHÓRY:
1. Chór Cantate Domino (parafia pw. św. Urszuli Ledochowskiej w Malborku)
2. Chór Fale (Stegna)


Festiwal w Kmiecinie okiem uczestników


Karolina Niedźwiedzka z Nowego Stawu: 21 maja po dwuletniej przerwie odbył się Festiwal Pieśni Religijnej w Kmiecinie. Zdolna młodzież, dzieci oraz osoby dorosłe z Żuław i Mierzei Wiślanej licznie przybyły, aby zaprezentować swój talent wokalny, radować się i wielbić Boga. Ideą konkursu była nie tylko prezentacja walorów wokalnych, instrumentalnych i artystycznych, ale przede wszystkim była to wspaniała forma spędzenia wolnego czasu, integracji i wspólnej modlitwy. Serdeczna atmosfera panowała już od przekroczenia progu urokliwego zabytkowego kościoła. Konkurs rozpoczął się mszą, podczas której uczestnicy zostali zachęceni do uwielbienia Boga w śpiewie. Podczas trwania konkursu wszyscy starali się przekazywać sobie pozytywną energię i panowała miła atmosfera. Na twarzach uczestników widać było skupienie, radość, ale też i wzruszenie. Integrowano się również w czasie posiłku, o który zadbali organizatorzy. W tym miejscu należą się ukłony w stronę księdza proboszcza Józefa Kożuchowskiego, który z wielkim zaangażowaniem i zamiłowaniem ze wsparciem swoich parafian stał na czele organizacji tego wydarzenia. Po prezentacjach piosenek przez uczestników jury udało się na obrady, a w murach kościoła w oczekiwaniu na werdykt, nadal rozbrzmiewały dźwięki pieśni religijnych, śpiewanych wspólnie przez wszystkich zgromadzonych. Wszyscy laureaci otrzymali nie tylko nagrody rzeczowe, ale przede wszystkim wzbogacili się o piękne wartości, nowe znajomości oraz motywację do dalszego rozwijania
swojego talentu wokalnego.

Kinga Lis ze Sztumu: Kilka lat temu uczestniczyłam już w tym konkursie i moje wspomnienia pozostały ciepłe. Sam kościół jest bardzo przytulny i rodzinny, czuć w nim życzliwość bijącą od proboszcza i mieszkańców wsi. Ksiądz proboszcz to przesympatyczny człowiek, swoją osobą zachęca do ponownego odwiedzenia parafii oraz kolejnego wzięcia udziału w konkursie. Nie można także zapomnieć o paniach, które przygotowują przepyszny poczęstunek. Sam festiwal jest świetną opcją do rozwijania swojej pasji, czyli śpiewania oraz poszerzania horyzontów. Większość zespołów biorących udział w konkursie upiększa swoim śpiewem niedzielne msze w swoich parafiach. Udział w festiwalu pozwala im zaprezentować się szerszej publiczności i zaśpiewać w nowym miejscu. Można również zapoznać się z innymi uczestnikami i członkami swojej diecezji. Jest to również świetny sposób na integrację pobliskich miejscowości. Serdecznie zachęcam do udziału w kolejnych edycjach festiwalu, do odwiedzenia wsi Kmiecin oraz tamtejszej parafii.

Alicja i Dawid prowadzący Zespół Nadzieja z Czernina: Mieliśmy ogromny zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w XIII Festiwalu Pieśni Religijnej w Kmiecinie. Festiwal to wspaniały czas integracji zespołów naszej diecezji oraz możliwość zaprezentowania swoich talentów. Mogliśmy posłuchać wielu utworów w pięknym wykonaniu zespołów oraz solistów. Był to dla nas czas duchowych i muzycznych doznań. Ksiądz Józef Kożuchowski przyjął nas z niesamowitą życzliwością, a parafianie ugościli nas niezwykle gościnnie. Nasz zespół istnieje zaledwie od kilku miesięcy, a festiwal dał nam możliwość rozwoju i osiągnięcia pierwszego wielkiego sukcesu.

Alicja z Mikołajek Pomorskich: Do przygotowań występu zmotywowały mnie przede wszystkim: chęć obejrzenia zabytkowego kościoła pw. św. Jadwigi Królowej, zaprezentowanie mojej uczennicy Zuzanny z pieśnią "Błogosławiona jesteś Maryjo", za której wykonanie otrzymała III miejsce w konkursie diecezjalnym dla szkół w Nowym Stawie i okazja spotkania po latach ks. proboszcza, który był moim wykładowcą filozofii podczas studiów teologicznych. Pomyślałam także: skoro już jadę w taką drogę — Mikołajki Pomorskie, Piekło, Kmiecin i z powrotem, to przygotuję własny utwór "Wspomnienie o św. Janie Pawle II", który napisałam na 100. rocznicę urodzin, ale ze względu na pandemiczne ograniczenia nigdy nie zaprezentowałam w szerszym gronie. Nasze świętowanie w Kmiecinie rozpoczęło się wspólną modlitwą podczas uroczystej mszy. Miła atmosfera, życzliwość i gościnność proboszcza i parafian, dobra organizacja festiwalu i wysoki poziom występów dostarczyły nam wielu pozytywnych wrażeń i sprawiły, że czas minął bardzo szybko i przyjemnie. Modlitwa i słuchanie, wspólny śpiew, smaczny poczęstunek, ładne, wartościowe upominki za udział i nagrody, a także zajęcie przez nas drugiego i trzeciego miejsca w swoich kategoriach sprawiły, że obie wróciłyśmy radosne i szczęśliwe, w pełni usatysfakcjonowane i zmotywowane do dalszych artystycznych działań.

Andrzej Kurpiewski z Elbląga: Jako kierownik muzyczny wielu zespołów biorących udział w XIII Festiwalu Pieśni Religijnej w Kmiecinie w 2022 roku, bardzo dziękuję za wspaniałą organizację i stworzenie niepowtarzalnej atmosfery święta muzyki. Ilość uczestników zgłoszonych do udziału pokazuje, jak bardzo potrzebna to impreza, która doczekała się bardzo wielu sympatyków. Jury, które bardzo sprawnie wydało werdykt i rozdzieliło nagrody, samo zasługuje na nagrodę i brawa. Wielkie uznanie dla sponsorów i przede wszystkim dla niestrudzonego ks. Józefa oraz mieszkańców Kmiecina za wspaniałe przyjęcie, a szczególnie za przepyszny świeży kapuśniaczek, który na powietrzu bardzo smakował. Bardzo dobrym pomysłem było wymieszanie występujących, czyli raz dzieci, raz dorośli, raz zespoły, raz soliści. Dzięki temu widowisko było ciekawsze i miało rytm.

Adam Makowski z Malborka: Tegoroczny XIII Festiwal Pieśni Religijnej dla Mieszkańców Żuław i Mierzei Wiślanej to ogromne przedsięwzięcie i wielki trud organizacji po stronie parafian na czele z księdzem proboszczem. Postanowiliśmy wybrać się na festiwal z zespołem Totus Tuus z Zespołu Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Malborku. Wszyscy członkowie zespołu byli bardzo zadowoleni z całodniowego pobytu w Kmiecinie. Podczas Festiwalu wysłuchaliśmy wielu wspaniałych wykonawców, posililiśmy się przepysznym obiadem i ciastem przygotowanym przez mieszkańców. Pośpiewaliśmy wspólnie na chwałę Pana i Matki Najświętszej, a także nawiązaliśmy nowe znajomości i zacieśniliśmy więzy przyjaźni między sobą. XIII Festiwal w Kmiecinie jak najbardziej można zaliczyć do bardzo udanych. Z pewnością pojawimy się za rok w jeszcze większym gronie! Dziękujemy za wspaniałą gościnę i mile spędzone chwile w gronie wspaniałych ludzi, a nade wszystko dziękujemy Bogu, że pozwolił nam się spotkać.

Elżbieta Nawrocka z Gdańska: Tegoroczny festiwal w Kmiecinie rozpoczął się tym, co najważniejsze, czyli uroczystą mszą świętą, której przewodniczył ks. Mariusz Pawlikowski. Majowa Eucharystia i Słowo Boże zbudowało w uczestnikach postawę nie tylko słuchania, ale wsłuchiwania się nawzajem. Do tego zachęcał nas w homilii ks. Mariusz, mówiąc o pauzach w muzyce, czyli roli ciszy w życiu człowieka. Na zaproszenie głównego organizatora konkursu ks. profesora Józefa, proboszcza parafii w Kmiecinie, odpowiedziało wiele osób, co w okresie popandemicznym zasługuje na wyróżnienie i uznanie. Istnieją bowiem w człowieku, niezależnie od warunków zewnętrznych, pragnienia śpiewania i muzykowania na chwałę Pana Boga przy udziale publiczności. Tradycyjnie zaangażowanie parafian przy festiwalu było wzorowe: ciepły posiłek, ciasta, a przy tym moc serdeczności. Praca jury w tym roku przebiegała spokojnie i sprawnie. Jury wyraźnie doceniło wkład pracy i wysiłku dyrygentów oraz opiekunów zespołów. Takie wyróżnienie otrzymał młody dyrygent chóru "Fale" oraz pan Piotr Rosiak. Na festiwalu wielkim uznaniem za całokształt pracy oraz wytrwałość została obdarzona pani Barbara Boksza.