Elbląg: Sportowe atrakcje zaplanowane na lato

2022-06-04 08:01:00(ost. akt: 2022-06-03 15:00:11)
To będzie lato pełne emocji — zapowiadają organizatorzy imprez sportowych

To będzie lato pełne emocji — zapowiadają organizatorzy imprez sportowych

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Bieg Piekarczyka, rajd pojazdów terenowych oraz mistrzostwa województwa w kajakarstwie klasycznym — to imprezy sportowe zaplanowane w Elblągu na czerwiec. W lipcu będzie można kibicować pływakom i „ludziom z żelaza“.
Rada Miejska w Elblągu uznała rok 2022 „Rokiem tradycji morskich” — dlatego wiele działań — w tym także sportowych — związanych jest bezpośrednio z wodą — przekazał Witold Wróblewski podczas konferencji prasowej poświęconej kalendarzowi imprez przewidzianych na miesiące letnie.
Sportowe lato otworzy 5 czerwca Bieg Piekarczyka.
Fot. MOSiR Elbląg

— W tym roku pobiegniemy nową szybszą trasą na 5 i 10 kilometrów. Do tej pory zgłosiło się już 900 zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych. Najstarszy z nich ma 79 lat, najmłodszy rok i trzy miesiące. Zapisy trwają do 31 maja — informuje Marek Kucharczyk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Elblągu.
I zachęca: — Oprócz rywalizacji sportowej o charakterze międzynarodowym przygotowaliśmy dodatkowe atrakcje dla uczestników biegu. Najmłodsi będą mogli skorzystać ze specjalnej strefy dziecięcej — placu zabaw, dmuchawców i animacji.

Każdy z uczestników Biegu Piekarczyka otrzyma medal finiszera.

W czerwcu odbędzie się też druga edycja Rainforest Challenge Poland — rajdu samochodów terenowych, cieszącego się bardzo dużym zainteresowaniem. Pierwsza edycja w roku ubiegłym udowodniła, jak wielkie emocje towarzyszą temu wydarzeniu.

Prezentacja aut odbędzie się 8 czerwca na bulwarze i potrwa od godziny 8.30 do 11, a sam rajd odbędzie się przy ulicy Kwiatkowskiego na terenie Modrzewiny.

— Natomiast 9 czerwca na terenie portu odbędą się zmagania pojazdów klasy hard na odcinku trialowym — zaprasza Jakub Urbankiewicz z RFC Poland. Organizator rajdu dodaje, że najlepszym miejscem do obserwacji zmagań będzie most kolejowy.
25 czerwca — po ośmiu latach przerwy — w Elblągu znów odbędą się otwarte mistrzostwa wojewódzkie w kajakarstwie klasycznym.

— Oprócz klubów, które znajdują się w naszym okręgowym Warmińsko-Mazurskim Związku Kajakowym uczestniczyć będą też kluby z innych miast. W zawodach będzie mógł wziąć udział również każdy zainteresowany. Nowością będą wyścigi rodzinne na kajakach turystycznych. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego zachęcam do zapisów — przekazuje Wojciech Załuski, trener kajakarzy w Silvant Kajak Elbląg.

Zawody na rzece Elbląg


W lipcu przewidziano dwie imprezy sportowe: Aquaspeed Open Water Series oraz Garmin Iron Triathlon.

Open Water Series to zawody w pływaniu na wodach otwartych dla dzieci i dorosłych na różnych dystansach. Natomiast Garmin Iron Triathlon to rywalizacja sportowa będąca kombinacją pływania, kolarstwa i biegania.
— W tym roku planujemy nową trasę kolarską „starą siódemką“ w kierunku Jazowej — informuje Marcin Florek, organizator zawodów.

W Garmin Iron Triathlon przewidziano rywalizacje na trzech dystansach: 1/8, 1/4 i 1/2 Ironmana. Startować będą mogły sztafety, w których poszczególni zawodnicy rywalizować będą w jednej konkurencji. Tradycyjnie w zawodach pobiegną też dzieci.

Lato to też Wakacje z MOSiR-em, czyli cykl zajęć sportowo-rekreacyjnych dla mieszkańców Elbląga.

Będą kręcić kilometry dla Elbląga


Od 1 czerwca będzie można również kręcić kilometry w ramach Rowerowej Stolicy Polski.

Tego dnia odbędzie się wspólny przejazd rowerowy przez Elbląg. Ruszy on ze Starego Miasta (napis Elbląg przy ul. Wodnej) o godz. 17. Następnie rowerzyści przejadą ulicami: Studzienną, Orlą, Stawidłową, Radomską, Trasą Unii Europejskiej, Browarną, Robotniczą, Armii Krajowej, Grota Roweckiego, Grobla św. Jerzego, Bema, Kościuszki, Chrobrego i Sybiraków aż do Bażantarni. Na polanie z dwoma wiatami odbędzie się podsumowanie przejazdu przy ognisku i pieczonej kiełbasie.

Celem akcji jest propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja jazdy rowerem oraz turystyki rowerowej. Do udziału w tegorocznej zabawie, która potrwa przez cały czerwiec, zgłosiło się ponad 50 miast. Każdy — i co ważne — w każdym miejscu na świecie — może przyłączyć się do wspólnej zabawy i kręcić kilometry dla Elbląga. Trzeba tylko zainstalować w smartfonie darmową aplikację „Aktywne Miasta”, która rejestruje trasy i ich długości, wskazać Elbląg jako miasto, dla którego chce się zdobywać kolejne kilometry i ruszyć na swoim jednośladzie w trasę.

W trakcie rywalizacji wyłonione będą najaktywniejsze elbląskie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe.

— Każdy może kręcić kilometry dla swojej szkoły — wystarczy tylko wskazać ją w aplikacji. Co ważne, o dobry wynik szkoły mogą zadbać nie tylko uczniowie, ale także ich rodzice, znajomi i przyjaciele. Najbardziej aktywna szkoła podstawowa i najbardziej aktywna szkoła ponadpodstawowa otrzyma w nagrodę stojaki rowerowe. Wyróżnieni zostaną również najbardziej aktywni rowerzyści — przekazuje Urząd Miejski w Elblągu.

To nie koniec atrakcji. W trakcie rywalizacji ogłaszane będą konkursy, w których do zdobycia będą rowerowe gadżety i nagrody.

Kalendarz imprez sportowych:
5 czerwca: XIII Elbląski Bieg Piekarczyka
7-12 czerwca: Rainforest Challenge Poland
25 czerwca: Otwarte Mistrzostwa Województwa Warmińsko-Mazurskiego w kajakarstwie
16 lipca: Aquaspeed Open Water Series
17 lipca: Garmin Iron Triathlon
1-30 czerwca: Rowerowa Stolica Polski
25 lipca-31 sierpnia: Wakacje z MOSiR-em