Elbląg: Przetarg na przenośne baseny unieważniony. Dlaczego?

2022-06-07 10:19:38(ost. akt: 2022-06-07 13:37:11)
Baseny odkryte miały powstać jeszcze w tym roku

Baseny odkryte miały powstać jeszcze w tym roku

Autor zdjęcia: UM Elbląg

Dalsze prowadzenie postępowania jest nieuzasadnione — tak o przetargu dotyczącym mających pojawić się w Elblągu basenów o lekkiej konstrukcji mówią władze miasta. Na zmianę planów wpłynęło spore rządowe dofinansowanie.
W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o 65 milionach, które Elbląg otrzyma na rewitalizację kąpieliska miejskiego. To jedna z największych dotacji z rządowego programu Polski Ład w naszym regionie.

Jak informuje Urząd Miejski w Elblągu, pozyskane dofinansowanie dotyczy piątego etapu realizacji kompleksu rekreacyjno-sportowego. Powstający kompleks rozpoczęła budowa funkcjonującego już od 2015 Centrum Rekreacji Wodnej Dolinka, w drugim etapie zmodernizowano basen przy Robotniczej w Elblągu, a trzeci dotyczył rewitalizacji parku Dolinka. Według planów czwartą częścią kompleksu miały być przenośne baseny o stelażowej konstrukcji, a piątym — stworzenie aquaparku w niecce po nieczynnym od ponad dekady dawnym basenie odkrytym.

Zmiana wizji działań władz Elbląga dotyczy właśnie czwartego etapu cyklu inwestycji. Urząd Miasta poinformował bowiem o unieważnieniu przetargu na budowę basenów o lekkiej konstrukcji.

— Zaistniały nowe okoliczności, które spowodowały, iż dalsze prowadzenie postępowania jest nieuzasadnione. Pojawiła się możliwość bardziej efektywnego wydatkowania środków finansowych. W dniu 30.05.2022 r. zostały ogłoszone wyniki II edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, w których Elbląg otrzymał dofinansowanie inwestycji „Rewitalizacja kąpieliska miejskiego w Elblągu” — czytamy w uzasadnieniu decyzji władz miasta.

I dowiadujemy się: — Zakres tej inwestycji obejmuje budowę basenów odkrytych na terenie kąpieliska miejskiego o rozszerzonej funkcji i o zwiększonym obszarze. Wykonanie inwestycji dofinansowanej ze środków zewnętrznych jest korzystniejsze ze względów ekonomicznych, gdyż stwarza możliwość wykonania inwestycji o bogatszej ofercie atrakcji basenowych przy zaangażowaniu podobnej do unieważnionego postępowania ilości środków własnych zamawiającego. W związku z potrzebą znacznego rozszerzenia zakresu zamówienia bezcelowe jest kontynuowanie postępowania.

Przypomnijmy, że prezydent Elbląga Witold Wróblewski zapowiadał, że z odkrytych basenów mieszkańcy będą mogli korzystać jeszcze w te wakacje. Pierwszy przetarg na stelażowe baseny unieważniono, bo wpłynęła tylko jedna oferta i to z ceną o prawie 100 procent wyższą od zakładanej. Dziś elblążanie nie mają już wątpliwości, że w basenie we własnym mieście w tym roku nie popływają.

— Niech zaczną w końcu coś robić, a nie tylko obiecują — komentują mieszkańcy Elbląga.