Niedziela, 7 sierpnia 2022. imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana

Elbląg: 16. Żuławski Pułk Logistyczny świętował [ZDJĘCIA]

2022-06-09 19:15:52 (ost. akt: 2022-06-10 17:34:03)

Musimy być zawsze czujni i zawsze gotowi na to, aby stanąć w obronie naszej ojczyzny i zapewnić bezpieczeństwo obywatelom — mówił płk Piotr Pankowski, dowódca 16 Żuławskiego Pułku Logistycznego.

W kompleksie koszarowym przy ulicy Łęczyckiej w Elblągu odbył się uroczysty apel z okazji święta 16. Żuławskiego Pułku Logistycznego. To trzeci rok funkcjonowania tej jednostki. Udział w nim wzięli między innymi: wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Krzysztof Radomski, dowódcy jednostek dywizji, przedstawiciele służb mundurowych i władz samorządowych.

— Ludzie zjednoczeni są silni, ludzie podzieleni są słabi. W 16. Pułku Logistycznym budujemy synergię, która wymaga od nas zaangażowania, poczucia odpowiedzialności, a wyniki, jakie osiągamy, są wymierną nagrodą — stają się naszą siłą do dalszego rozwoju — rozpoczął uroczysty apel płk Piotr Pankowski, dowódca 16 Żuławskiego Pułku Logistycznego.

I dodał: — Święto pułku jest okazją do podsumowania działań żołnierzy i podziękowania za ich solidarny wysiłek.16. Żuławski Pułk Logistyczny, stworzony jako pierwsza tego rodzaju jednostka w polskich siłach zbrojnych, realizuje zadania związane z utrzymaniem wysokiej zdolności bojowej wojsk, pozwalającej na osiąganie zamierzonych celów. Nasze święto przypada w czasie pokoju, jednak współczesne zagrożenia sprawiają, że skala niebezpieczeństwa oraz waga zadań, które na nas spoczywają, zwiększyła się. Od wielu miesięcy, w dzień i w nocy wypełniamy słowa przysięgi wojskowej, w której zapisano, że żołnierze winni „służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic”. Czuwamy nad bezpieczeństwem nas wszystkich, strzegąc granicy polsko-białoruskiej.

Słowa podziękowania do żołnierzy i pracowników pułku skierował również gen. dyw. Krzysztof Radomski, dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej: — Są w naszym życiu służbowym chwile, w których, jako przełożeni możemy wyrazić naszą wdzięczność i uznanie za uczciwą i rzetelną służbę i pracę. Dziś, stojąc przed państwem, czuję dumę i satysfakcję, że w strukturze 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mamy tak ważne i niezawodne ogniwo.

A Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski zaznaczył: — Obserwując obecną sytuację w Ukrainie, widzimy, jak istotna dla współczesnego wojska jest logistyka. Bez ludzi, którzy przygotują wszystkie działania, trudno byłoby je prowadzić.

Uroczysty apel był okazją do podziękowań za wspólną służbę i pracę oraz do wręczenia odznaczeń i awansów wyróżniającym się żołnierzom.
Podczas uroczystości oddano hołd kpr. Andrzejowi Zielke i kpr. Krystianowi Andrzejczakowi — żołnierzom 16. Batalionu Remontowego poległym podczas misji stabilizacyjnej w Iraku. W wydarzeniu brali udział również uczestnicy III Rajdu Motocyklowego Weteranów. Uroczystość została zwieńczona defiladą pododdziałów i sprzętu pułku.

16. Pułk Logistyczny stacjonujący w Elblągu jest spadkobiercą 16. Żuławskiego Batalionu Remontowego. Proces przeformowania istniejącego od 1967 do 16. Żuławskiego Batalionu Remontowego w 16. Pułk Logistyczny w Elblągu rozpoczął się w czerwcu 2019. 16 Pułk Logistyczny podlega Ministrowi Obrony Narodowej i jest jednostką bezpośrednio podporządkowaną dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Zadania pułku związane są z zabezpieczeniem wojsk, zaopatrzeniem i usługami specjalistycznymi — wśród nich wymienić należy m.in. naprawę sprzętu wojskowego, zapewnienie sprawnego i terminowego przemieszczenia wojsk i sprzętu, a także organizację procesu zabezpieczenia medycznego.