Wiceminister Horała: Przekop przez Mierzeję Wiślaną przyspieszy rozwój Elbląga

2022-06-17 13:07:07(ost. akt: 2022-06-17 13:13:47)

Autor zdjęcia: Maciej Michalunio

Zdaniem wiceministra transportu otwarcie przekopu przez Mierzeję Wiślaną przyspieszy rozwój ziemi elbląskiej i samego Elbląga. Jak zaznaczył, możliwy będzie teraz transport surowców niezbędnych produkcji do wyrobów, które są dominujące w naszym regionie.
Dzięki przekopowi port w Elblągu będzie mógł się rozwijać. Przykładowo, jeżeli mówimy, chociażby o przemyśle drzewnym, przemyśle papierniczym, meblarskim, który jest rozwinięty na Mazurach, transport surowca drogą morską, czy transport różnego rodzaju prefabrykatów, będzie teraz możliwy — powiedział Horała.

Zaznaczył, że wcześniej transport towarów kontrolowaną przez Rosję Cieśniną Piławską, był niemożliwy, ponieważ potrzebna była zgoda strony rosyjskiej, o którą trzeba było wystąpić dwa tygodnie przed planowanym przepłynięciem, a zgoda taka mogła być w każdej chwili cofnięta.

Zdaniem Horały rozwój ziemi elbląskiej czy portu w Elblągu był niemożliwy z powodu potencjalnego niebezpieczeństwa zablokowania tej żeglugi przez Rosję.

Nowa droga wodna przez Mierzeję Wiślaną to priorytetowa inwestycji rządu. Ma wzmocnić suwerenność Polski i uniezależnić nasz kraj od zgody rosyjskiej strony na przepłynięcie przez Cieśninę Piławską — jedyne naturalne przejście z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany.

Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 km, z czego ok. 2,5 km stanowi odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał i cały tor wodny będą miały 5 m głębokości.

PAP