Światowid świętuje 60 lat. Kiedy i co w programie?

2022-06-19 12:18:59(ost. akt: 2022-06-20 11:06:19)
W 2022 roku Centrum Spotkań Europejskich Światowid obchodzi jubileusz 60-lecia. Z tej okazji zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń. Już od 20 maja otwarta jest dla zwiedzających specjalna multimedialna wystawa, która zainaugurowała obchody 60-lecia CSE Światowid.
W 1945 roku tysiące Niemców zamieszkujących Elbląg, w pośpiechu opuszcza swoje domy i ucieka przed zbliżającym się wojskiem Armii Czerwonej. Wkrótce do opustoszałego zrujnowanego miasta z różnych stron Polski przybywają nowi mieszkańcy — Polacy. Wielu z nich nie wytrzymuje nawet pierwszych miesięcy ciężkiej pracy, braku jedzeni, prądu i bieżącej wody. Rezygnują i wyjeżdżają szukać innego miejsca do życia. Zostają najtwardsi — odporni na niewygody ii ufni w przyszłość — pionierzy. Powoli wśród ruin i niedostatku, starają się zorganizować swoje powojenne życie w nowym i nieznanym wcześniej miejscu.

Multimedialna wystawa „Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-1949” jest prezentacją cyfrowych treści, wizerunków i dźwięków, jakie w pierwszych powojennych latach wypełniały Elbląg. Na wystawie znajdziemy wizerunki przedmiotów, dawnych plakatów, afiszy, wycinków prasowych oraz autentyczne przedmioty z okresu powojennego.

Koncepcję wystawy opracował historyk dr Tomasz Gliniecki, który dla uatrakcyjnienia udostępnił także swoje prywatne zbiory przedmiotów ze wspomnianego okresu. Część z nich była pozostawiona przez przedwojennych mieszkańców, którzy w pośpiechu opuszczali miasta, część przywieziona przez przybyszy, którzy z Elblągiem związali swój powojenny etap życia.

— Cały zamysł wystawy polegał na tym, aby pokazać elblążan z początków lat powojennych — przedstawić ich problemy, troski, sukcesy i radości. Pomysł był taki, aby pokazać tych ludzi na pierwszym planie — a zdarzenia które były powodem ich trudnej sytuacji — miały być tylko tłem — przekazuje dr Gliniecki.

Zwiedzającym wystawę dedykowana jest aplikacja mobilna, która pozwala odkryć pełnię realiów ówczesnego miasta, obejrzeć animację i treści w rozszerzanej rzeczywistości. Zadania w aplikacji pozwalają na uzyskanie symbolicznego meldunku w powojennym Elblągu.

Ale wystawa to nie wszystko.
W dniach 16-17 września w Światowidzie zorganizowana zostanie jubileuszowa gala połączona z dniami otwartymi. 16 września odbędzie się koncert jubileuszowy. Będzie to czas na wspomnienia, prezentację skróconych filmów i wyróżnień dla osób które miały znaczący wpływ na działalność instytucji. Natomiast 17 września Plac Jagiellończyka zamieni się w kino samochodowe. Motywem przewodnim tego wydarzenia będzie James Bond. Nie zabraknie też animacji dla dzieci i występów artystycznych przygotowanych przez Jacka Cygana, który jest cenionym autorem tekstów piosenek. W programie zapanowano między innymi występy artystów — Anny Jurksztowicz i Krzysztofa Antkowiaka.

Wcześniej — bo 2 lipca — zaplanowano spotkanie z cyklu „Sobota z przewodnikiem” organizowane wspólnie z PTTK. Tego dnia odsłonięta zostanie też pamiątkowa tablica.

W sierpniu zostanie zorganizowane — po raz pierwszy — forum wokół kina dla dziecięcych instytucji filmowych. Elbląg będzie miejscem, do którego przyjadą edukatorzy filmowi z całej Polski. Będzie to około 120 osób. Przedsięwzięcie zapanowano we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i Siecią Kin Studyjnych.

Dodatkowo 18 września odbędą się Mistrzostwa Polski Formacji Tanecznych i Mistrzostwa Akademickie Polski.

Do końca roku zaplanowano również występ dwóch kabaretów, wydarzeń teatralnych, koncertów i innych wydarzeń — w tym także filmowych.

— Wszystkie wydarzenia, które będą miały miejsce oraz ekspozycja pracowni digitalizacji — która jest pierwszą taką w regionie — i myślę, że bardzo znaczącą w kraju — stanowi o ważności tej jednostki w regionie, w kraju, ale również i międzynarodowo — bo i takie projekty są przez tę instytucję czynione — powiedział marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin na konferencji poświęconej obchodom 60-lecia CSE Światowid.