Jest gorąco, będzie upał

2022-06-24 13:52:22(ost. akt: 2022-06-24 14:14:45)

Autor zdjęcia: Pixabay

Prognoza pogody na nadchodzący weekend? Jedno słowo — upał. Temperatura w Polsce może wynieść nawet ponad 30°C. Ile pokażą termometry w Elblągu?
Sprawdzamy prognozę pogody na nadchodzące dni. Jakich temperatur możemy spodziewać się w weekend 24-26 czerwca w Elblągu?

PIĄTEK
Już od godziny 14 termometry mogą wskazywać mogą ponad 27°C. Temperatura może wzrosnąć do nieco ponad 28°C w godzinach 18-19. Później zacznie spadać, w nocy wyniesie około 20-21°C.

SOBOTA
W sobotę już od 10 będzie bardzo gorąco. Wysokie temperatury — nawet do 30.9°C — mogą utrzymywać się aż do wieczora, spadną w nocy, kiedy termometry pokażą nieco poniżej 20°C.

NIEDZIELA
O 5 rano — około 19°C, ale już o 8 termometry mogą pokazać 26°C. Później jeszcze cieplej — do 33.7°C. Odpoczniemy od upału dopiero po godzinie 23, kiedy temperatura wyniesie około 24°C. Noc będzie ciepła — ponad 23°C.

ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO SWOJE I INNYCH
Nie zostawiaj dziecka w nagrzanym samochodzie i zadbaj o zwierzęta — policjanci apelują o rozsądek i rozwagę.

Nie zostawiaj ani dziecka, ani zwierzęcia w samochodzie nawet na chwilę — przy upałach wewnątrz zamkniętego samochodu nie ma cyrkulacji powietrza i nie można swobodnie oddychać. Lekko uchylone szyby czy miska z wodą dla psa sprawy nie załatwią. Przez brak rozwagi może dojść do tragedii.

Widzisz pozostawione w pojeździe dziecko lub zwierzę? REAGUJ! Dzwoń pod 112


— Podczas rozmowy telefonicznej uważnie słuchaj oraz wykonuj polecenia dyspozytora lub policjanta. Być może usłyszysz polecenie, aby dla ratowania życia zbić w samochodzie szybę. Jeżeli to możliwe, zostań na miejscu do czasu przyjazdu służb — przekazują policjanci.

I przypominają: — Najważniejsze jest ludzkie życie, ale pamiętajmy także o zwierzętach. Nie zabieraj ze sobą zwierząt w podróż samochodem, jeśli planujesz załatwianie różnych spraw i wiesz, że nie będziesz mógł ze sobą zabrać zwierzęcia.

— Często takie osoby tłumaczą się, że wyszły tylko na chwilę, aby zrobić zakupy lub coś załatwić, albo że zostawiły w samochodzie uchyloną szybę. Nawet w ten sposób naraża się pozostawione zwierzę na zagrożenie — uchylona szyba nie poprawi cyrkulacji gorącego powietrza wewnątrz pojazdu, a pozostawienie szczeliny zachęca psa do tego, by wkładał tam pysk, poszukując źródła powiewu. Wcale też nie trzeba długiego czasu, aby zwierzę mogło ulec przegrzaniu, odwodnieniu, udarowi czy nawet uduszeniu — ostrzegają policjanci.

Pamiętaj, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu — włącznie z wybiciem szyby.

— Nieodpowiedzialnemu właścicielowi czworonoga grozi mandat karny, a w szczególnych przypadkach nawet zarzuty karne za znęcanie się nad zwierzęciem — informuje policja.

Nie bądź obojętny! Gdy zauważysz zwierzę znajdujące się w sytuacji zagrażającej jego życiu lub zdrowiu poinformuj policjantów, dzwoniąc pod numer telefonu alarmowego 112.Gdy widzisz dziecko lub zwierzę zamknięte w samochodzie, dzwoń pod 112.
Fot. KMP Gdańsk
Gdy widzisz dziecko lub zwierzę zamknięte w samochodzie, dzwoń pod 112.