XVII Zlot Miłośników Aniołów w Aniołowie odbędzie się w dniach 8-9 lipca 2022

2022-07-04 09:26:20(ost. akt: 2022-07-04 16:35:51)
Aniołowo słynie z anielskich ruchańców i organizowanego tutaj co roku Zlotu Miłośników Aniołów

Aniołowo słynie z anielskich ruchańców i organizowanego tutaj co roku Zlotu Miłośników Aniołów

Autor zdjęcia: archiwum stowarzyszenia

Aniołowo leży w powiecie elbląskim w gminie Pasłęk. To tu co roku odbywa się Zlot Miłośników Aniołów. W tym roku będzie to już XVII edycja tego popularnego wydarzenia.
Aniołowo to jedyna wioska o tej nazwie w Polsce. Wieś ma kształt owalnicy, położonej wokół strumienia, zwanego dawniej Potok Aniołowo. Wschodnia część drogi położona jest około 20 metrów wyżej od zachodniej, w związku z czym występuje tu duże zróżnicowanie wysokości, na jakiej położone są zabudowania.

Legenda głosi, że Aniołowo powstało, podczas odpoczynku Pana Boga, zmęczonego trudem stwarzania świata. Gdy przysnął, do działania przystąpiły aniołki, które podczas beztroskiej zabawy usypywały górki i kopały dołki. To właśnie im anielska miejscowość zawdzięcza ciekawe położenie i oczywiście swoją nazwę.

Wieś została założona w 1315 roku na terenie staropruskiej osady. Miejscowość do niedawna rolnicza. Teraz coraz większą rolę odgrywa w niej agroturystyka. To zasługa w głównej mierze Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi "Aniołowo."
We wsi zachowało się wiele XIX-wiecznych domów. W centralnej części Aniołowa stoi obelisk poświęcony mieszkańcom Aniołowa poległym w I wojnie światowej. We wsi działa kilka gospodarstw agroturystycznych.

We wsi co roku odbywa się Zlot Miłośników Aniołów. Można tam posmakować miejscowych specjałów: "ruchańców" i "parzybrody".

—” Ruchańce” to inaczej racuchy — wyjaśnia Halina Cieśla, prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi "Aniołowo."

I dodaje:— Ruszają się na patelni podczas smażenia i stąd ich nazwa. A „parzybroda” to kapuśniak z dużymi kawałkami kapusty. Kapusta spływa po brodzie i parzy...

Mieszkańca wsi Aniołowo, leżącej między Elblągiem a Pasłękiem, zapraszają już sobotę, 9 lipca, na XVII Zlot Miłośników Aniołów. Przygotowali szereg atrakcji.
W programie: spacer szlakiem aniołów i urokliwych zakątków, warsztaty kulinarne przyrządzania „anielskich ruchańców”, międzynarodowe prezentacje twórców i zespołów, smakowite degustacje, kuglarskie igraszki dla dzieci i dorosłych, występ polsko-francuskiej grupy „Angels in the fire”.
Wydarzenie rozpocznie się o 14: 00. Wstęp wolny.