Elbląg: Będą szukać śladów Kopernika

2022-07-12 16:45:18(ost. akt: 2022-07-13 09:39:52)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

„Kopernik – ambasador współpracy” to tytuł najnowszego projektu realizowanego przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. W jego ramach podpisano już list intencyjny dotyczący dalszej współpracy pomiędzy gminą Elbląg i litewską gminą Ławaryszki.
Do Elbląga przyjechała 8-osobowa grupa z Litwy, która będzie współpracować z podobną grupą z gminy Elbląg w ramach projektu zorganizowanego przez ETK. Autorkami projektu są Teresa Wojcinowicz, prezeska ETK oraz Elżbieta Mieczkowska, dyrektorka Warmińsko-Mazurskej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu i członkini zarządu ETK.

Celem projektu jest rozwijanie kontaktów i współpracy między społecznością wiejskiej gminy Elbląg a społecznością litewskiej wiejskiej gminy Ławaryszki poprzez wspólne przedsięwzięcia młodzieży i osób z nią pracujących służące do przygotowania obchodów jubileuszowych 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w lokalnych środowiskach partnerów.

We wtorek 12 lipca w Urzędzie Gminy Elbląg odbyła się inauguracja projektu. Przybyłych z Litwy gości przywitał Zygmunt Tucholski, wójt gminy Elbląg.
— Dzisiejsze spotkanie jest pierwszym oficjalnym, które rozpoczyna bardzo ciekawy projekt, realizowany przez ETK. Mam nadzieję, że będziecie mieli okazję nie tylko realizować wasz program, ale także bliżej poznać miasto i gminę Elbląg, nasze województwo i region — powiedział wójt.

I dodał: — Liczę na to, że wasza wizyta zaowocuje szerszą współpracą i zacieśnieniem kontaktów pomiędzy samorządem gminy Elbląg i gminy Ławryszki.

— Nie udałoby się przygotować tego projektu, gdyby nie wcześniej nawiązane kontakty ze szkołą polską w miejscowości Mościszki w gminie Ławryszki. Te kontakty sięgają już roku 2019. Niestety pandemia uniemożliwiła jakiekolwiek działania projektowe, natomiast nasze wolontariuszki: Teresa Puchalska i Elżbieta Filipkowska, reprezentujące dwie szkoły — na Litwie i w Gronowie Górnym — prowadziły zajęcia online. Teraz w końcu przyszedł czas na to, aby spotkać się twarzą w twarz i spędzić wspólnie czas na nauce i zabawie. Projekt ten jest przygotowaniem do przyszłych obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika — oznajmiła Elżbieta Mieczkowska.

— Mam nadzieję, że nasz projekt zaowocuje współpracą między naszymi społecznościami — społecznościami nietypowymi — w rejonie wileńskim blisko 80 procent mieszkańców jest pochodzenia polskiego. Tak naprawdę wszyscy jesteśmy jedną wielką rodziną i bardzo miło jest nam współpracować z Polonią rejonu wileńskiego. Przez te pięć dni chcemy poznawać Kopernika, który jest dobrym duchem tej współpracy — zaznaczała członkini zarządu ETK.

I wyraziła nadzieję, że młodzież po powrocie do szkół rozpocznie działania związane z obchodami urodzin Kopernika. A efektem tego będzie późniejsza wymiana doświadczeń.

Podczas inauguracji projektu „Kopernik – ambasador współpracy” podpisano list intencyjny dotyczący dalszej współpracy pomiędzy gminą Elbląg i litewską gminą Ławaryszki.

— Mam nadzieję, że podpisanie tego dokumentu przyczyni się do podjęcia konkretnych działań, które przyczynią się do tego, że wspólnych wizyt będzie więcej — oznajmił na zakończenie wójt Gminy Elbląg.

Pięciodniowy pobyt gości z Litwy upłynie pod znakiem słynnego astronoma. Pierwszego dnia uczestnicy będą szukać śladów Kopernika w Elblągu. Dzieci wezmą udział też m.in. w spacerach edukacyjnych, warsztatach, które pokażą, jak tworzyć gry i quizy. Młodzież zostanie zaproszona do udziału w astronomicznych podchodach, warsztatach kreatywnych i teatralnych. Zaplanowano spotkanie „Pod gwiazdami” — wycieczkę po gminie Elbląg połączoną z ze spotkaniem z mieszkańcami wsi. A wszystko to przy wspólnym ognisku, śpiewie i degustacji tradycyjnych wiejskich potraw żuławskich.

Przewidziano też podróż do grodu Kopernika — podczas wycieczki uczestnicy projektu odwiedzą najciekawsze miejsca we Fromborku. Nie zabraknie też wyprawy na Żuławy Elbląskie i poznawania tego, czego w Prusach Królewskich nie mógł zobaczyć Mikołaj Kopernik.

Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.