Poniedziałek, 29 maja 2023. imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

612. rocznica Bitwy pod Grunwaldem

2022-07-18 10:45:59 (ost. akt: 2022-07-18 10:50:57)

Autor zdjęcia: Szymon Tarasewicz

Kulminacyjnym punktem tegorocznych obchodów Dni Grunwaldu była kolejna inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem. Historyczna inscenizacja jest sztandarowym wydarzeniem Warmii i Mazur i największą imprezą poświęconą średniowieczu w Europie.

15 lipca 1410 roku Pola Grunwaldzkie były świadkiem zwycięstwa wojsk polsko-litewskich nad armią krzyżacką, które uczyniło Królestwo Polskie mocarstwem i stało się spoiwem pierwszej unii w Europie.

Grunwald przez wieki był symbolem nie tylko polskim, ale i europejskim.

— 612 lat temu sprzymierzone ludy młodej Europy — Polacy, Litwini, Łotysze, Czesi, późniejsi Ukraińcy i Białorusini — stanęły ramię w ramię w obronie suwerenności swoich państw — mówił podczas uroczystości Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
I dodał: — O ich zwycięstwie zdecydowała niezwykła waleczność, umiejętność współdziałania oraz wielki patriotyzm sojuszniczych wojsk. Zwycięstwo pod Grunwaldem sprawiło, że kraje dotychczas peryferyjne znalazły się w centrum uwagi. Pokonanie zakonu krzyżackiego wprowadziło Polaków do grona najważniejszych, najbardziej wpływowych narodów kontynentu europejskiego. Królestwo Polskie wyrosło na mocarstwo, które miało przed sobą perspektywę ciągłego wzrostu w międzynarodowej hierarchii. Z kolei sojusznicza Litwa wywalczyła sobie miejsce w zachodniej cywilizacji. Bitwa na długie lata stała się symbolem chwały oręża polskiego, który przez wieki przepełniał dumą i krzepił serca Polaków. W ciągu 123 lat zaborczej niewoli pomagał uwierzyć, że w chwili największego zagrożenia stać nas na wiele. Grunwald stał się także symbolem walki z germanizacją.

W widowiskowych zmaganiach uczestniczyło ponad 1000 rekonstruktorów oraz miłośników średniowiecza z całego świata –_m.in. z Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji czy Węgier. Inscenizację oglądało ponad 40 tysięcy widzów.

UWW-M