Czwartek, 1 grudnia 2022. imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza

XXV Letni Salon Muzyczny Bażantarnia 2022: Leśne nuty w Bażantarni

2022-07-25 12:00:00 (ost. akt: 2022-07-25 10:38:44)

„Leśne nuty”, to kolejny koncert XXV Letniego Salonu Muzycznego Bażantarnia 2022, zrealizowany we współpracy z Polskim Związkiem Łowieckim – Zarząd Okręgowy w Elblągu. W minioną niedzielę w muszli koncertowej wystąpiły dwa zespoły — zespół Babrzysko z Poznania i Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Zielonki Pasłęckiej.

Zespół Muzyki Myśliwskiej „Babrzysko” powstał 2004 roku, ale dopiero od roku 2009 działa przy Zarządzie Okręgowym PZŁ w Poznaniu. Swą nazwę zaczerpnął z języka łowieckiego, gdzie babrzyskiem nazywa się błotniste miejsce kąpieli i tarzania się dzików oraz jeleni. Założycielem i kierownikiem artystycznym zespołu jest Krzysztof Marceli Kadlec – znany poznański muzyk, waltornista, twórca wielu kompozycji łowieckich i leśnych, wychowawca kilku pokoleń sygnalistów.

W początkowym etapie zespół składał się z samych mężczyzn, grających głównie na małych rogach myśliwskich zwanych plesami a repertuar stanowiły przede wszystkim sygnały myśliwskie, proste i krótkie fanfary oraz nieskomplikowane marsze.

Następuje dalszy artystyczny rozwój muzycznej grupy; dochodzą nowe członkinie – poznańskie diany. Zespół uświetnia różne imprezy organizowane przez PZŁ. Gra koncerty nie tylko dla lokalnej społeczności, ale także występuje w wielu miastach Polski, przybliżając bogactwo łowieckiej kultury muzycznej.

W repertuarze „Babrzyska” oprócz historycznych i współczesnych sygnałów myśliwskich znajdują się najpopularniejsze kompozycje literatury europejskiej i przede wszystkim utwory polskich twórców, których dorobek zasługuje na szersze rozpowszechnienie. Podczas otwarcia wystawy „Święci patroni łowiectwa” w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu w 2015 roku dokonane zostało prawykonania pierwszej polskiej „Mszy hubertowskiej” napisanej na naturalne rogi myśliwskie przez kierownika zespołu. Ważnym wydarzeniem był udział w warszawskim koncercie z okazji 90-lecia PZŁ w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat oprócz wielu pojedynczych koncertów m.in. w: Poznaniu, Czerniejewie, Warszawie, Kłobucku, Łącku, Kórniku gościł również na Pomorzu, uczestnicząc w kilkudniowej trasie koncertowej (Sopot, Pelplin, Sierakowo, Samonino). Najważniejszym celem zespołu jest ukazywanie naszego narodowego dziedzictwa, jakim jest muzyczna kultura łowiecka. Obecnie grają w składzie sześcioosobowym: Marta Łochyńska, Andrzej Jesse, Piotr Cebernik, Michał Mańkowski, Laszlo Kajan i Krzysztof M. Kadlec.

Korzenie Orkiestry Dętej OSP w Zielonce Pasłęckiej sięgają 1927 roku, kiedy to w miejscowości Ułaniki na Wołyniu tworzy się orkiestra. Jej pierwszym kapelmistrzem był Bazyli Sawczuk. Po przesiedleniu na ziemię pasłęcką i powrocie byłych orkiestrantów z wojennych frontów nastąpiło reaktywowanie orkiestry, a kapelmistrzem został Henryk Klika. Pierwszym powojennym koncertem była pasterka w parafialnym kościele w Zielonce Pasłęckiej (1945).

W 1957 roku kapelmistrzem zostaje Celestyn Torucki, który prowadził orkiestrę nieprzerwanie przez 58 lat do roku 2015, przy dużym wsparciu Edmunda Leśniewicza. Od 2015 roku orkiestrą kieruje Adrian Bracki.
W swoim repertuarze orkiestra ma utwory zarówno rozrywkowe, jak i marszowe, patriotyczny czy kościelne, sięga też do klasyki. Zdobywała wiele nagród i wyróżnień, koncertując też poza granicami kraju.

Organizatorem Letniego Salonu Muzycznego Elbląskie Towarzystwo Kulturalne