Prawdziwy upał dopiero nadciąga. IMGW ostrzega

2022-07-19 17:14:43(ost. akt: 2022-07-19 13:37:46)
W czasie upałów należy szczególnie dbać o dobre nawodnienie organizmu. Pamiętaj też o zapewnieniu dostępu do świeżej wody swoim zwierzętom.

W czasie upałów należy szczególnie dbać o dobre nawodnienie organizmu. Pamiętaj też o zapewnieniu dostępu do świeżej wody swoim zwierzętom.

Autor zdjęcia: pixabay

Wtorek uraczył nas prawdziwie wakacyjną pogodą, podobnie będzie w środę, ale w czwartek wysoka temperatura może dać nam się już we znaki. IMGW zapowiada upały drugiego stopnia.
We wtorek 19 lipca termometry w regionie wskazywały maksymalnie około 27°C. Podobnie ma być w środę 20 lipca — słonecznie i gorąco. Ale już w nadchodzący czwartek termometry na terenie województwa warmińsko-mazurskiego mogą pokazać nawet ponad 30°C.

W prognozowanych na 21 lipca zagrożeniach meteo na mapie prezentowanej przez Instyt Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżeniami objęta jest cała Polska. IMGW ostrzega mieszkańców i mieszkanki Warmii i Mazur przed upałem drugiego stopnia.

Co to znaczy?

Stopień 1 — temperatura maksymalna przez przynajmniej dwa kolejne dni 30-34°C, temperatura maksymalna w nocy 18°C, lub temperatura maksymalna powyżej 34°C przez jeden dzień.

Stopień 2 — temperatura maksymalna przez przynajmniej dwa kolejne dni 30-34°C, temperatura minimalna w nocy powyżej 18°C.

Stopień 3 — temperatura maksymalna przez przynajmniej dwa kolejne dni powyżej 34°C, temperatura minimalna w nocy powyżej 18°C.

Prognoza zagrożeń meteo na czwartek 21 lipca
Fot. meteo.imgw.pl
Prognoza zagrożeń meteo na czwartek 21 lipca


ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO SWOJE I INNYCH
Nie zostawiaj dziecka w nagrzanym samochodzie i zadbaj o zwierzęta — policjanci apelują o rozsądek i rozwagę.

Nie zostawiaj ani dziecka, ani zwierzęcia w samochodzie nawet na chwilę — przy upałach wewnątrz zamkniętego samochodu nie ma cyrkulacji powietrza i nie można swobodnie oddychać. Lekko uchylone szyby czy miska z wodą dla psa sprawy nie załatwią. Przez brak rozwagi może dojść do tragedii.

Widzisz pozostawione w pojeździe dziecko lub zwierzę? REAGUJ! Dzwoń pod 112


— Podczas rozmowy telefonicznej uważnie słuchaj oraz wykonuj polecenia dyspozytora lub policjanta. Być może usłyszysz polecenie, aby dla ratowania życia zbić w samochodzie szybę. Jeżeli to możliwe, zostań na miejscu do czasu przyjazdu służb — przekazują policjanci.

I przypominają: — Najważniejsze jest ludzkie życie, ale pamiętajmy także o zwierzętach. Nie zabieraj ze sobą zwierząt w podróż samochodem, jeśli planujesz załatwianie różnych spraw i wiesz, że nie będziesz mógł ze sobą zabrać zwierzęcia.

— Często takie osoby tłumaczą się, że wyszły tylko na chwilę, aby zrobić zakupy lub coś załatwić, albo że zostawiły w samochodzie uchyloną szybę. Nawet w ten sposób naraża się pozostawione zwierzę na zagrożenie — uchylona szyba nie poprawi cyrkulacji gorącego powietrza wewnątrz pojazdu, a pozostawienie szczeliny zachęca psa do tego, by wkładał tam pysk, poszukując źródła powiewu. Wcale też nie trzeba długiego czasu, aby zwierzę mogło ulec przegrzaniu, odwodnieniu, udarowi czy nawet uduszeniu — ostrzegają policjanci.

Pamiętaj, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu — włącznie z wybiciem szyby.

— Nieodpowiedzialnemu właścicielowi czworonoga grozi mandat karny, a w szczególnych przypadkach nawet zarzuty karne za znęcanie się nad zwierzęciem — informuje policja.

Nie bądź obojętny! Gdy zauważysz zwierzę znajdujące się w sytuacji zagrażającej jego życiu lub zdrowiu poinformuj policjantów, dzwoniąc pod numer telefonu alarmowego 112.