Śmiecenie w miejscu publicznym słono kosztuje. Licz się z mandatem

2022-07-19 19:18:14(ost. akt: 2022-07-21 14:12:57)

Autor zdjęcia: Straż Miejska w Elblągu

Od najmłodszych lat uczymy się, że śmieci powinny być odpowiednio segregowane. Niestety często bywa tak, że śmieci zamiast w pojemnikach lądują obok kontenerów — na trawie, na chodniku czy ulicy.
Do niebieskiego pojemnika wrzucamy papier, do żółtego plastik i metal, do zielonego szkło, do brązowego odpady bio, a do czarnego odpady zmieszane — tak możemy w skrócie przedstawić segregację.


Zgodnie z obowiązującym prawem zaśmiecanie miejsca publicznego, w tym pozostawienie śmieci przed kontenerem lub obudową jest wykroczeniem z art. 145 kodeksu wykroczeń.

Za to wykroczenie kodeks przewiduje karę grzywy do 500 zł bądź karę nagany.


W poniedziałek 19 lipca o tym, że za śmiecenie się płaci, przekonał się elblążanin, który próbował pozostawić odpady poremontowe przed jedną z obudów śmietnikowych.

Mężczyzna został ukarany mandatem karnym oraz zobowiązany do uprzątnięcia terenu.Fot. Straż Miejska w Elblągu


W pierwszej połowie 2022 roku Straż Miejska w Elblągu interweniowała ponad 320 razy wobec zanieczyszczonych miejsc i nielegalnych wysypisk.

Segregacja oraz odpowiednie umiejscowienie naszych śmieci uchroni nas nie tylko przed niechcianym mandatem, ale przede wszystkim służy ogólnemu porządkowi i poprawie wizerunku naszego miasta.

Straż Miejska w Elblągu