Elbląg: Szukali śladów Kopernika [ZDJĘCIA]

2022-07-20 13:28:09(ost. akt: 2022-07-21 08:46:27)
W końcu przyszedł czas na to, aby spotkać się twarzą w twarz i spędzić wspólnie czas na nauce i zabawie — mówi Elżbieta Mieczkowska z Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego. Mowa o wspólnym projekcie dla młodzieży z gminy Elbląg i litewskiej gminy Ławryszki.
Autorkami projektu „Kopernik — ambasador współpracy” są Teresa Wojcinowicz — prezeska Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego oraz Elżbieta Mieczkowska — dyrektorka Warmińsko-Mazurskej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu i członkini zarządu ETK.

Celem inicjatywy jest rozwijanie kontaktów i współpracy między społecznością wiejskiej gminy Elbląg a społecznością litewskiej wiejskiej gminy Ławaryszki poprzez wspólne działania młodzieży i osób z nią pracujących służące do przygotowania obchodów jubileuszowej 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w lokalnych środowiskach partnerów.

We wtorek 12 lipca w Urzędzie Gminy Elbląg odbyła się inauguracja projektu. Przybyłych z Litwy gości przywitał Zygmunt Tucholski, wójt gminy Elbląg.

— Nasze spotkanie rozpoczyna bardzo ciekawy projekt realizowany przez ETK. Mam nadzieję, że będziecie mieli okazję nie tylko realizować wasz program, ale także bliżej poznać miasto i gminę Elbląg, nasze województwo i region — powiedział wójt.

W niedzielę 17 lipca dobiegła końca wizyta gości z Litwy. To nie oznaczaj jednak końca projektu, a dopiero jego początek.

— Mam nadzieję, że te działania zaowocują współpracą między naszymi społecznościami — społecznościami nietypowymi — w rejonie wileńskim blisko 80 procent mieszkańców jest pochodzenia polskiego. Tak naprawdę wszyscy jesteśmy jedną wielką rodziną i bardzo miło jest nam współpracować z Polonią rejonu wileńskiego. Przez te pięć dni chcemy poznawać Kopernika, który jest dobrym duchem naszej współpracy — przekazuje Elżbieta Mieczkowska.

Autorki projektu wierzą, że po powrocie do szkół młodzież rozpocznie działania związane z obchodami urodzin Kopernika. A efektem tego będzie późniejsza wymiana doświadczeń.

Już pierwszego dnia uczestnicy projektu szukali śladów Kopernika w Elblągu. W programie znalazły się też m.in. spacery edukacyjne, warsztaty, astronomiczne podchody, wycieczka po gminie Elbląg, zwiedzanie Fromborka i Żuław Elbląskich oraz poznawanie osobliwości Delty Wisły.

Projekt był realizowany dzięki dofinansowaniu przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.