XXV letni Salon Muzyczny Bażantarnia 2022: Alleluia [ZDJĘCIA]

2022-08-01 08:13:00(ost. akt: 2022-08-01 08:12:52)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

„Alleluia”, to tytuł ostatniego lipcowego koncertu XXV Letniego Salonu Muzycznego Bażantarnia 2022. Na scenie wystąpił „The Hope Singers”, czyli amerykański chór mennonitów.
The Hope Singers jest jednym z bardziej niezwykłych chórów, jaki możemy usłyszeć w Polsce. Członkowie chóru nie ćwiczą razem, jako zespół. Tylko część osób śpiewa na stałe, za każdym razem większość uczestników tournee to nowe osoby. Śpiewacy pochodzą z różnych stron Stanów Zjednoczonych i Kanady, a czasem także z krajów europejskich. Zgłaszają się do udziału lub są wybierani na podstawie osobistych kwalifikacji muzycznych. Repertuar chóru jest bardzo różnorodny.

Poza utworami kompozytorów klasycznych jak Felix Mendelssohn-Bartholdy Piotr Pałka czy Siergiej Rachmaninow są także tradycyjne hymny religijne z różnych krajów, pieśni Negro spirituals/gospel, a nawet śpiewy afrykańskie. Utwory śpiewane są w różnych językach, głównie w języku angielskim, ale również w polskim.

Koncerty chóru Mennonitów „The Hope Singers” poza aspektem duchowym są również wyjątkowym wydarzeniem artystycznym. Co dwa lata chórzyści ze Stanów Zjednoczonych i Kanady przyjeżdżają do Polski, koncertując w kilku miastach pod batutą Lloyda Kaufmana – kompozytora i dyrygenta. Organizatorem koncertów w Polsce jest Fundacja Dziedzictwo z Mińska Mazowieckiego.

Organizatorem Letniego Salonu Muzycznego jest Elbląskie Towarzystwo Kulturalne.