Elbląg: Z Góry Chrobrego popłynęła muzyka. Rasm Almashan — koncert na Górze Chrobrego

2022-07-27 09:59:34(ost. akt: 2022-07-31 20:15:12)

Autor zdjęcia: EK

Kocyk piknikowy, najlepszy widok na Elbląg i dźwięki cudownej muzyki o orientalnym zabarwieniu. Stowarzyszenie Kulturalne Co Jest? zaprosiło na wyjątkowy sobotni koncert na szczycie Góry Chrobrego.
SK Co Jest? przygotowując cykl koncertów Miasto.Gramy postanowiło zawitać z muzyką w miejsca, w których nigdy lub dawno nie było jej słychać. Po Targowisku Miejskim, Grocie w parku Planty, przystani Grupy Wodnej nad rzeką i amfiteatrze na Dolince przyszedł czas na Górę Chrobrego.

W sobotę 30 lipca o godz. 19:00 na szczycie Góry Chrobrego odbył się wyjątkowy koncert.

— Etno, orient, world music — tak można szufladkować te dźwięki. Najlepiej pasuje jednak określenie — piękna — mówią organizatorzy koncertu.

— To chyba pierwszy koncert na szczycie Góry Chrobrego i mam nadzieję, że wszystko wypali na tyle fajnie, że zrobimy z tego jakąś tradycję w przyszłości — poinformował Wojtek Minkiewicz ze Stowarzyszenia Kulturalnego Co Jest? organizującego cykl Miasto. Gramy.


Nie było typowej sceny a naturalna sceneria i piknikowy charakter spotkania. Można było posłuchać muzyki, delektując się przy tym wspaniałym widokiem na panoramę Elbląga.

Po koncercie wśród publiczności słychać było słowa zachwytu i uznania dla tak oryginalnego pomysłu, jakim było między innymi miejsce tego wydarzenia.

A już w piątek 5 sierpnia kolejny koncert w kolejnym kultowym miejscu w Elblągu — schodach przed SSP3.Rasm Almashan to wybitna i unikalna wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka o oryginalnej, ciemnej i intrygującej barwie głosu, wierna muzyce, na której się wychowywała. W utworach Rasm słychać wpływy etno oraz orientalnej muzyki krajów arabskich i afrykańskich. Swoje kompozycje artystka tworzy w stylistyce World Music oraz otwartej improwizacji. Współtworzyła zespoły: „Kultura de Natura” oraz „Soomood”. Występowała gościnnie z legendarnym polskim zespołem jazz-rockowym „Laboratorium” Milo Kurtisa i Kostka Yoriadisa. W 2016 roku dołączyła jako solistka do projektu Grzecha Piotrowskiego „World Orchestra”, biorąc udział w licznych festiwalach (m.in. Wschód Piękna, Jazztival, Tygiel Kultur) i koncertach (Opera Narodowa, NOSPR). Koniec 2019 roku przyniósł jej długo oczekiwaną autorską płytę. Płyta "YEMENIA" odnosi coraz większe sukcesy. Album przez trzy miesiące był w TOP20 na World Charts Music Europe - jednej z najważniejszych list, na którą głosują dziennikarze muzyczni, zrzeszeni w około 50 europejskich rozgłośniach radiowych.
Grupa nagrywa właśnie materiał, który niedługo ukaże się na kolejnej płycie.

Cykl koncertów Miasto.Gramy współfinansowany jest przez Samorząd Miasta Elbląg.

Kolejne wydarzenia:
5 sierpnia - |Ala||Meda| (electro, trans) schody przed SSP3
12 sierpnia - spotkanie z Anną Gacek i koncert KiŻ (rock, electro) Przystań Grupy Wodnej
13 sierpnia - Sneaky Jesus i Michał Jan& Immortal Onion (jazz) Przystań Grupy Wodnej
20 sierpnia - Bibobit i EOK (funk, hip-hop) dziedziniec Muzeum A-H
Fot. Darek Kawka