Spotkanie Śladami elbląskich Powstańców Warszawskich

2022-08-01 07:35:41(ost. akt: 2022-08-01 07:38:40)

Autor zdjęcia: Grażyna Wosińska

Śladami elbląskich Powstańców Warszawskich po cmentarzu Agrykola oprowadziła Grażyna Wosińska, badaczka i promotorka historii Elbląga i elblążan. Organizatorami spotkania byli Elbląscy Patrioci i Okręg Pomorski Związku Żołnierzy NSZ.
Spotkanie Śladami elbląskich Powstańców Warszawskich rozpoczęło się przy Krzyżu Katyńskim. To nie tylko punkt orientacyjny, by wszyscy łatwo mogli dotrzeć, ale symbol prześladowania powstańców warszawskich z AK NSZ. Komunistyczna władza nazywała także elbląskich powstańców „zaplutymi karłami reakcji”, ale nie skończyło się na inwektywach, stosowano zabójstwa, aresztowania, represje.

— W związku z tym, że byli prześladowani, uciekali, musieli się skryć w tych miejscach, w których życie zaczynało się od zera. Wszyscy, którzy przybywali m.in. do Elbląga, byli ludźmi nowymi — wyjaśniała Grażyna Wosińska.

Uczestnicy zapalili znicze i oddali hołd powstańcom warszawskim pochowanym na cmentarzu Agrykola. Grażyna Wosińska opowiedziała o ich losach.

— Podziwiam jej ogromną wiedzę o wielu elblążanach. Świetnie, że się z nią dzieli — powiedziała pani Anna, uczestniczka spotkania.

Na zakończenie spotkania jego uczestnicy zapytali o to czy podobne odbędzie się w przyszłości na cmentarzu Dębica.

— Za dwa tygodnie zorganizujemy podobną akcję — zapewniał Jacek Gierwatowski, prezes Okręgu Pomorskiego Związku Żołnierzy NSZ.