15 sierpnia w Elblągu [ZDJĘCIA]

2022-08-15 17:00:27(ost. akt: 2022-08-15 17:03:18)

Autor zdjęcia: Redakcja

W poniedziałek mieszkańcy i zaproszeni goście spotkali się po raz pierwszy przy nowym na mapie miasta pomniku. Monument upamiętniający Twórców Niepodległości — Piłsudskiego, Daszyńskiego, Witosa, Dmowskiego i Paderewskiego — okazał się idealnym miejscem spotkania w tak uroczystym dniu.

— Wojna, która wybuchła prawie 103 lata temu, była wojną nie tylko pomiędzy Polską a bolszewikami. To była wojna cywilizacji — pomiędzy cywilizacją zachodnią — europejską a komunizmem. Ta wojna nie skończyła się wtedy, ale trwa do dzisiaj. [...] Tak jak 102 lata temu udało się to zło pokonać dzięki poświęceniu żołnierza polskiego i jego odwadze, dzięki błyskotliwym decyzjom polskich dowódców, ale także dzięki ogromnemu wysiłkowi, jaki poniosło wtedy społeczeństwo polskie i naród polski, dzisiaj, jeżeli chcemy wygrać z tym złem, też musimy taki wysiłek podjąć — mówił w Elblągu wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski.

I przyznał: — Na różnych polach — militarnym — rozbudowując i modernizując nasze siły zbrojne, a także wspierając walczącą Ukrainę z taką samą determinacją, a może nawet większą niż do tej pory. Na polu humanitarnym — goszcząc kilka milionów ukraińskich kobiet i dzieci, by ich mężowie i ojcowi mogli bić się również za nas, wiedząc, że ich bliscy są spokojni. Na polu dyplomatycznym, żeby uzmysłowić niektórym naszym zachodnim partnerom, że to jest ta sama Rosja, która sto lat temu gwałciła, paliła i mordowała. Na polu gospodarczym i ekonomicznym. Musimy dbać o nasze bezpieczeństwo — również energetyczne i żywnościowe. Już dziś za to płacimy — pieniędzmi, a pamiętajmy, że są tacy, którzy płacą znacznie wyższą cenę.

— 102 lata temu Polska odparła agresję, która w sposób bezpośredni groziła odzyskanej niedawno niepodległości. Nasza armia odniosła zwycięstwo nad bolszewikami.

Zdarzenia te zwiemy dzisiaj "Cudem nad Wisłą", ale trzeba pamiętać, ze ów cud wynikał z odwagi i determinacji, z tego, że ani polski żołnierz, ani polski dowódca z wodzem naczelnym marszałkiem Józef Piłsudskim na czele, nie stracili nadziei, mimo że sytuacja zdawała się być beznadziejna. Wiktoria warszawska uznana jest przez historyków za bitwę, która nie tylko zmieniła losy wojny polsko-bolszewickiej, ale też Europy i świata. Na pamiątkę tych wydarzeń ustanowiono przypadające na 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego. Pouczenia tamtych czasów pozostają do dziś aktualne, mimo że sytuacja naszego kraju zasadniczo się, zmieniła. Dlatego też, jako rząd konsekwentnie modernizujemy naszą armię, tak aby nasi rodacy mogli czuć się bezpiecznie — przekazał obecny w Elblągu wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.

Po oficjalnych uroczystościach elbląska Starówka zaprosiła mieszkańców na piknik militarny, który potrwa do 18:00. A o 20:00 na Wyspie Spichrzów odbędzie się "Koncert piosenki wojskowej państw NATO" zorganizowany w ramach Wakacyjnej Trasy Dwójki. Na scenie między innymi: Trubadurzy, Captain Jack, Chór Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Tre Voci, Filip Lato, Marien i Jan Pietrzak.