Chodniki w Elblągu nie dla pieszych? [ZDJĘCIA]

2022-08-19 13:20:43(ost. akt: 2022-08-19 14:03:48)

Autor zdjęcia: Straż Miejska w Elblągu

Przepisy jasno wskazują czy można i w jaki sposób można parkować na chodniku. Z nieprawidłowo zaparkowanymi pojazdami Straż Miejska w Elblągu boryka się niemal każdego dnia. W zasobach Straży istnieje szeroka kolekcja dokumentacji fotograficznej obrazującej ten problem.
W dniu wczorajszym, czyli 18 sierpnia 2022 r., do kolekcji dołączyła ciężarówka marki MAN z naczepą parkująca na całej szerokości chodnika przy ul. Kajki. Kierowca pojazdu został ukarany mandatem karnym.

Przypominamy, że przepisy dopuszczają zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku, lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju; szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m, a pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.


Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych wyżej, zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub wózka rowerowego, a inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.

Fot. Straż Miejska w Elblągu

Fot. Straż Miejska w Elblągu

Fot. Straż Miejska w Elblągu

Fot. Straż Miejska w Elblągu

Fot. Straż Miejska w Elblągu

Straż Miejska w Elblągu